Anal Fistül Nedir? Fistül Çeşitleri Nelerdir?

OP. DR. Yasir Gözü

Anal fistül, makatta oluşan apse iltihabını atmak için meydana gelen istenmeyen bir tünel oluşumu olarak tanımlanabilir. En bilinen 4 farklı çeşidi bulunmaktadır.

Detay

Fistül Ameliyatı ve Anal Fistül Ameliyatı Sonrası Kanama

OP. DR. Yasir Gözü

Fistül ameliyatı, klasik cerrahi yöntem ile yapıldığında makat kaslarına zarar verebilmektedir. Bu nedenle ameliyattan sonra bazı komplikasyonlar gelişebilir.

Detay

Anal Fistül Kendiliğinden Geçer Mi? Makat Fistülü İlaçları Nedir?

OP. DR. Yasir Gözü

Anal fistül kendiliğinden geçebilen bir rahatsızlık değildir. Anal fistül ilaçları tedavide tek başına yeterli olamamaktadır.

Detay

Fistül Nedir? Perianal Fistül Neden Olur?

OP. DR. Yasir Gözü

Fistül, makatta oluşan apse ya da yara sebebiyle ortaya çıkabilen bir rahatsızlıktır. Fistül, makatta oluşan anormal bağlantı yoludur.

Detay

Makatta Ağrı Neden Olur? Makat Apsesi Nedir?

OP. DR. Yasir Gözü

Makatta ağrı, birçok anorektal hastalığa işaret ediyor olabilir. Makat apsesi tedavi edilmediğinde anal fistül rahatsızlığına sebep olabilir.

Detay

Perianal Fistül Ne Demek? Makatta Fistül Zararları Nelerdir?

OP. DR. Yasir Gözü

Perianal fistül, makattaki apsenin dışarıya atılması için istenmeyen bir tünelin bölgede oluşmasıdır. Kişinin sosyal hayatını etkileyebilen ciddi bir rahatsızlıktır.

Detay

Makatta Fistül Nasıl Olur? İyileşme Süreci Nasıl Geçer?

OP. DR. Yasir Gözü

Makatta fistül, makat bölgesinde oluşan bir çatlak veya apse sonucunda ortaya çıkabilir. İyileşme süreci hastaya ve uygulanan tedaviye bağlı olarak değişebilmektedir

Detay

Anal Fistül Bitkisel Tedavisi ve Lazer Yöntemi

OP. DR. Yasir Gözü

Anal fistül gibi makat hastalıklarının bitkisel tedavisi,iyileşme süreci için yeterli olamamaktadır. Günümüzde sıklıkla lazer tedavisi tercih edilmektedir.

Detay

Anal Fistül ve Anal Fissür Arasındaki Farklar

OP. DR. Yasir Gözü

Halk arasında sık sık karşılaştırılan bu hastalıklar özünde birbirinden iki farklı hastalık türüdür. İki hastalık arasındaki net bir şekilde anlayabilmek için her iki rahatsızlığı da detaylı bir şekilde ele almakta fayda vardır.

Detay

Perianal Fistül Teşhisi

OP. DR. Yasir Gözü

Anal fistül rahatsızlığı, basit veya komplike olabilmektedir. Bu nedenle teşhis aşaması uygun tedavi açısından oldukça önemlidir. Anal fistül şikayetleri arasında çoğunlukla iç çamaşırını kirleten sarı, iltihaplı akıntı sık görülür.

Detay

Perianal Fistülün Belirti Verdiği Durumlar

OP. DR. Yasir Gözü

Makat bölgesinde oluşum gösterip akıntıya neden olan, cilt altında gelişen kanal benzeri yapıya anal fistül denmektedir. Makat bölgesinin kayganlaşması ve buna bağlı olarak dışkının rahat çıkmasını sağlayan salgı bezleri yer alır.

Detay

Kaç Tip Anal Fistül Vardır ?

OP. DR. Yasir Gözü

Anal fistül rahatsızlığı yaşayan kişilerin çoğunluğunda makatın iç kasları tarafından salgılanan sıvıların makat içinde apseleşmeye neden olur. Anal apsenin akut döneminde makatta şiddetli ağrı, kokulu kanlı akıntı ve anüs bölgesinde şişlik meydana gelebilir. Oluşan enfeksiyona bağlı olarak yüksek ateş, halsizlik gibi belirtiler oluşabilir.

Detay

Anal Fistül Nedir?

OP. DR. Yasir Gözü

Fistül hastalığı diğer makat hastalıkları ile karşılaştırıldığında en karmaşık yapıdaki hastalıktır. Bu nedenle fistülü anlayabilmek adına makat anatomisi hakkında da bilgi sahibi olunmalıdır. Anüs bölgesinin giriş kısmında dışkının vücuttan kolayca atılmasını sağlamak için mukoza (sümüklüdoku) üreten salgı bezleri bulunmaktadır.

Detay

Anal Fistül Tanısı

OP. DR. Yasir Gözü

Fistül nedir; cilt ve bağırsak arasında doğal olmayan bir bağlantının oluşmasına denir. Anüs içindeki bağırsak bölümü (birincil ağız) ile deri arasında (ikincil ağız) normal dışı bir bağlantının oluşmasına makat fistülü veya tıbbi terimi ile perianal fistül denir.

Detay

Fistül Sebepleri ?

OP. DR. Yasir Gözü

Anal fistül; iki organ veya iki doku yüzeyi arasında anormal bir bağlantı kanalının oluşmasıdır. Sindirim kanalının son bölümü olan makat kanalı ve makatı çevreleyen deri arasında anormal bir bağlantının olmasına anal fistül- makat fistülü veya perianal fistül denir.

Detay

Fistül Hastalığı Nedir?

OP. DR. Yasir Gözü

Anal fistül hastalığı makat hastalıklarının en zor tedavi edilen türlerinin başında gelmektedir. Anal fistün hastalığının adı latince fistula kelimesinden gelir ve anlamı kanal demektir.

Detay

Randevu ve Bilgi İçin 7/24 Çağrı Merkezimizi Arayın 444 8 623