Dış Basur Belirtileri

OP. DR. Yasir Gözü

Özellikle dış hemoroidlerin tromboze (damar içinde kan pıhtısı oluşması) olması şiddetli ağrıya neden olur. Bu ağrı devamlıdır.

Detay

İç Basur Belirtileri

OP. DR. Yasir Gözü

İç Hemoroid rahatsızlığı makatın (anüsün) içinde bulunan hemoroidal damarlardan gelişir. Ağrısız kanama en önemli belirtisidir. Bazen iç hemoroidler dışkılama sırasında makattan (anüsten) dışarı çıkarlar ve dokunulduğu zaman ele bir şişlik (meme) gelir.

Detay

Kıl Dönmesi Zararları

OP. DR. Yasir Gözü

Kıl dönmesi kişide iltihap ve apseye bağlı ateş ve halsizlik yapabilir. Bu tarz belirtileri kişinin hayat kalitesini düşürür. Kişinin gündelik hayat aksar.

Detay

Atnalı Fistül

OP. DR. Yasir Gözü

Bu evrede hastanın gündelik hayatı aksar. Oldukça ağrılı bir süreçtir.Tıp dilinde nadir görülen fistül çeşitlerindedir. Görülme oranı %5 ile %20 arsında değişir.

Detay

Rektal Kanamaları Hangi Hastalığın Habercisi

OP. DR. Yasir Gözü

Makat bölgesinde sık olarak karşımıza çıkan hastalıklar hemoroid, fistül ve fissürdür. Bu durumlarda meydana gelen en önemli belirti kanamadır. Kanamanın şekli farklılık gösterebilir hemoroid hastalarında kanama daha koyu renkli ve dışkıya bulaşık kana rastlanırken; anal fissürde parlak kırmızı renkli, dışkılama sonrası damlar tarzda kanama görülür.

Detay

Zayıflarken Yapılan 3 Hata

OP. DR. Yasir Gözü

Genellikle yüksek protein ve yüksek yağ diyetlerini uygularken çok dikkatli olmalısınız. Bu tarz diyetler kabızlığa yol açabilmektedir. Kabız olduğunuz zaman bağırsak hareketleriniz yavaşlar ve dışkılama güçlüğü çekersiniz. Bağırsak hareketlerinin yavaşlaması ise yediğiniz besinlerle alakalıdır.

Detay

Hemoroid Hastalığı

OP. DR. Yasir Gözü

Hemoroid rahatsızlığında en çok suçlanan faktörler, kabızlık ve ıkınmadır. Çeşitli nedenlerle kabızlık oluştuğunda, büyük abdest kıvamı sertleştiğinde tuvalet sırasında makattaki basınç artar ve hemoroidal hastalık oluşumuna zemin hazırlanır.

Detay

Anal Fissür Kaşıntı

OP. DR. Yasir Gözü

Fissürün ardışık olarak iyileşip tekrar açılması sırasındaki akıntı kaşıntıya yol açabilir. Dışkılama esnasında ağrı (bu ağrı tuvaletten sonra da devam eder), az miktarda kanama ve kabızlık, bazen ele gelen küçük şişlik esas belirtilerdir. Ayrıca kaşıntı, otururken sızlama olabilir.

Detay

Dış Basur Nasıl Geçer?

OP. DR. Yasir Gözü

Dış basur genellikle ele gelen cilt kabarıklıkları şeklinde kendini gösterir. Fakat bazen genişlemiş damarlara pıhtı oturması ile şiddetli, diken batar gibi bir ağrı ve şişlik, kızarıklık meydana gelebilmektedir.

Detay

Fissür Çatlağına Ne İyi Gelir?

OP. DR. Yasir Gözü

Zeytinyağı, zengin ve doğal bir müshildir ve fissürden dolayı oluşan ağrılarınızın rahatlatmasına yardımcı olabilir.

Detay

Makatta Yanma ve Batmaya Dikkat!

OP. DR. Yasir Gözü

Makatta yanma ve batma şikâyeti hastalığın getirisi olmak dışında, müdahale sonralarında da görülebilir. Makat operasyonları sonrasında dokunun toparlanma sürecinde ve operasyona bağlı açık bırakılan kesilerde bu belirtiler oluşabilir.

Detay

Basur Başlangıcı

OP. DR. Yasir Gözü

Basur başlangıç evresi ilk evre olarak kabul edilir. Bu evrede basur memecikleri küçüktür ve anal kanalın başında görülemeyecekleri veya hissedilmeyecekleri yerlere yerleştirilmiştir. Bu en yaygın basur tipidir.

Detay

HPV Testi

OP. DR. Yasir Gözü

HPV testi sonuçları HPV'nin varlığının göstergesidir. Bazı durumlarda bağışıklık sisitemi virüs ile mücadele edemez ve sonrasında HPV tipleri genital bölgede siğillere neden olur.

Detay

HPV Nasıl Anlaşılır?

OP. DR. Yasir Gözü

Mukozada yırtık var ise virüs buradan bulaşır. Özellikle ağız içi mukozada ortaya çıkan siğiller genital bölgedekilere benzemez. Görmek, saptayıp bulmak daha zordur. Bunun nedeni ağız içindeki dokunun çok hızlı dökülmesi ve yenilenmesidir.

Detay

HPV Aşısı

OP. DR. Yasir Gözü

Rahim ağzı kanseri vakalarının çoğu HPV aşısı sayesinde önlenebilmektedir. Aşılama rahim ağzı kanseri taramasının yerini tutmaz. HPV aşısı rahim ağzı kanserine neden olabilecek tüm HPV tiplerine karşı koruma sağlayamamaktadır.

Detay

Kadınlarda Genital Siğil

OP. DR. Yasir Gözü

Erkeklerde penis ve çevresinde, virüsün bazı tipleri makat çevresinde de görülebilirken kadınlarda dış genital organlar, vagina ve rahim ağzına yerleşir.

Detay

Randevu ve Bilgi İçin 7/24 Çağrı Merkezimizi Arayın 444 8 623