Anal Fistül Ameliyatı

OP. DR. Yasir Gözü

Sindirim kanalının son kısmı olan makat kanalı (anüs - anal kanal) ile makatı çevreleyen deri arasında anormal bir bağlantının (kanalın) olmasına ise anal fistül - makat fistülü veya perianal fistül denir.

Detay

Makatta apse tedavisi

OP. DR. Yasir Gözü

İlerlediğinde anal fistüle neden olan makat apsesi tedavisi mutlaka geç kalınmadan yapılmalıdır. Anal apseler anüs ya da rektumun yakınında bulunan iltihaplı boşluklara denir.

Detay

Anal Fistül ile Anal Fissür Arasındaki Farklılıklar

OP. DR. Yasir Gözü

Toplum içerisinde sık sık karıştırılan bu hastalık aslında birbirinden farklı iki hastalık türüdür. İki hastalık arasındaki farkı anlayabilmek adına her iki hastalığı da detaylı bir şekilde ele almakta fayda var.

Detay

Anal Fistül Traktı

OP. DR. Yasir Gözü

Anal fistül hastalığı cilt ve bağırsak arasında doğal olmayan bir bağlantının (tünel) oluşmasıdır.

Detay

Fistül Hastalığı

OP. DR. Yasir Gözü

Anal apse oluşumları, anüs veya rektumun yakınında yer alan iltihaplı boşluklardır.

Detay

Fistül

OP. DR. Yasir Gözü

Makat çevresinde oluşan rahatsızlıklar halk içinde sık gözlenmesine rağmen, hastaların bu sorunu dillendirmede yaşadığı çekinme durumundan kaynaklı muayene olmayı geciktirmektedirler buda hastalığın ilerlemesine ve kişinin daha sancılı ve ağrılı bir sürecin içine girmesine neden olmaktadır.

Detay

Anal Fistül Nedir?

OP. DR. Yasir Gözü

Anal fistül makat çevresinde bağırsak ve cilt arasında oluşan küçük tüneldir. Bu tüneller bir veya birden fazla olabilir. Anal fistül hastalığı, iltihabı barsak hastalıkları ya da anüs bölgesinde meydana gelen apsenin delinmesi ile ortaya çıkan durumdur.

Detay

Fistül Belirtileri

OP. DR. Yasir Gözü

Genel bir tanım yapmak gerekirse; fistül hastalığı iki organ arasında normalde bulunmaması gereken sonradan oluşmuş bir kanaldır. Vücutta makat bölgesinde normalde olmaması gereken bir kanalın oluşmasına anal fistül diyoruz.

Detay

Anal Fistül Nasıl Geçer ?

OP. DR. Yasir Gözü

Anal apse; anüs kenarında veya rektumda içi iltihapla dolu boşluktur. Anal fistül rahatsızlığının öncesinde çoğunlukla daha önceden meydana gelmiş bir apse oluşumu vardır.

Detay

Perianal Fistül Nedir?

OP. DR. Yasir Gözü

Perianal fistül anal kanal ile perianal deri arasında sağlıklı bireylerde normalde bulunmayan bir kanaldır. İç ağzı kalın bağırsağın son kısmına granulasyon dokusu ile açılırken, dış ağzı deride akıntı ve şişlikle kendini gösteren bir oluşum olarak karşımıza çıkar.

Detay

Fistül Ne Demek?

OP. DR. Yasir Gözü

Anal Fistül, diğer bir diğer adıyla makat fistülü - perianal fistül bağırsak ve makat derisi arasında doğal olmayan şekilde oluşan kanal anlamına gelmektedir.

Detay

Fistül Tedavi

OP. DR. Yasir Gözü

Anal fistül hastalığı, makat ve cilt dokusu arasında meydana gelen tünel benzeri kanal yapısının oluşmasına denir. Makat bölgesinin iç kısmında birçok bez yer alır bu bezlerin salgıladığı sıvı sayesinde gaita kolay bir şekilde dışarı atılır bu bezlere iç ve dış kaslarda eşlik eder.

Detay

Fistül Nedir

OP. DR. Yasir Gözü

Makat içindeki bağırsak bölümü (birincil ağız) ile deri arasında (ikincil ağız) normal dışı bir bağlantının oluşmasına ise makat fistülü veya tıbbi deyimi ile perianal fistül denir.

Detay

Anal Fistül Traktı

OP. DR. Yasir Gözü

Fistül cilt ve bağırsak arasında normalde olmaması gereken bir bağlantının (kanalın) oluşmasıdır. Makat içindeki bağırsak bölümü (birincil ağız) ile deri arasında (ikincil ağız) normal dışı bir bağlantının oluşmasına ise makat fistülü veya tıbbi deyimi ile perianal fistül denir.

Detay

Fistül Bakımı

OP. DR. Yasir Gözü

Fistül bölgesinde herhangi bir ağrı yaşarsanız, derhal doktorunuza bildirin. Ateşiniz varsa, bu bir enfeksiyon işareti olabilir.

Detay

Atnalı Fistül

OP. DR. Yasir Gözü

Bu evrede hastanın gündelik hayatı aksar. Oldukça ağrılı bir süreçtir.Tıp dilinde nadir görülen fistül çeşitlerindedir. Görülme oranı %5 ile %20 arsında değişir.

Detay

Randevu ve Bilgi İçin 7/24 Çağrı Merkezimizi Arayın 444 8 623