Makat Apsesi Ağrısı Nasıl Geçer?

OP. DR. Yasir Gözü

Ağrı: başlangıç seviyesinde hafif başlar ve zamanla dayanılmaz ağrılar eşlik eder. Makatta oluşan şişlik sürtünmeye bağlı olarak kişide acı yapar. Aynı zamanda özellikle dışkılama esnasında kişiye zor anlar yaşatan bir ağrıdır. Bir de apseye bağlı kişide halsizlik ve yüksek ateş görülebilmektedir.

Detay

Doğru Diyetle Fistülü İyileştirin

OP. DR. Yasir Gözü

Tıp dilinde intravenöz beslenme olarak da geçen parenteral beslenme fistül hastalarını tedavi etmek için kullanılan yaygın bir beslenme türüdür.

Detay

Fistül Bitkisel Tedavi

OP. DR. Yasir Gözü

Aleo vera fistül tedavisinde bilinen en iyi bitkisel tedavidir. Özellikle ağrıyı dindirmesi ve hastayı rahatlatması özelliğiyle bilinen aleo vera fistül semptomlarını azaltır.

Detay

Fistül Nasıl Geçer?

OP. DR. Yasir Gözü

Duruma, koşullara göre tedavisi değişen fistül hastalığı için doğru gidişatı öncelikle doktorunuz belirleyecektir. Fakat iyileşme sürecinizi hızlandırmak ve aynı zamanda normal sağlık rutininizi dengede tutabilmek adına birkaç alışkanlığınızı değiştirmekte fayda var.

Detay

Fistül Neden Olur?

OP. DR. Yasir Gözü

Anal Fistül genellikle apse nedenli olur. Nadirde olsa crohn hastalığı, tüberküloz, travma, kanser gibi rahatsızlıklar da anal fistüle neden olur

Detay

Fistül Çeşitleri

OP. DR. Yasir Gözü

Perianal fistüller üç şekilde görülürler. Basit perianal fistü, komplike perianal fistül ve at nalı perianal fistül olarak adlandırılır. Basit perianal fistül’de iç ve dış delikler makata en yakın olandır.

Detay

Perianal Fistül Nedir?

OP. DR. Yasir Gözü

Perianal fistül rahatsızlığı daha öncesinde anüs bölgesinde oluşan apsenin iltihaplı bir tünele dönüşmesiyle oluşur. Yani perianal fistül makat bölgesindeki apsenin patlamasıyla oluşur.

Detay

Fistül Belirtileri

OP. DR. Yasir Gözü

Kendisini dışkılama sırasında şiddetli ağrı ve kanamayla belli eden rahatsızlığa fistül denmektedir. Daha öncesinde kişinin makat bölgesinde ara sıra çıkan apseler vardır. Apseler içleri iltihap dolu şişliklerdir. Bu apseler zamanla içeriye doğru bir tünel oluşturur. Ardından bu tüneller birden fazla delik haline gelirler.

Detay

Makat Fistülü ve Makat Fissürü Farkı Nedir

OP. DR. Yasir Gözü

Anal Fistül ve Anal Fissür söyleniş ve yazılış bakımında birbirine oldukça benzetilmektedir.

Detay

Anal Fistül Tedavisinde Oturma Banyosu

OP. DR. Yasir Gözü

Oturma banyosu, makat bölgesi hastalıklarında ve daha önce bu bölgeden operasyon geçirmiş, müdahale yapılmış hastaların takibinde kullanılan bir yöntem olarak tanımlanır.

Detay

Anal Fistül Kansere Dönüşür Mü

OP. DR. Yasir Gözü

Anal fistül rahatsızlığı kendi başına bir süre sonra kanserleşebilir ya da o bölgedeki kanser bulgularıyla karışabilmektedir.

Detay

Fistül tedavisinde kombine yöntemler

OP. DR. Yasir Gözü

Fistül olmaması gereken bir dokunun o bölgede oluşması demektir.

Detay

Fistül Hastalığına Yaklaşım

OP. DR. Yasir Gözü

Basit bir makat iltihabı sonrasında gelişip makat fistülü şeklinde dönüşebileceği gibi, başta Crohn hastalığı olmak üzere bazı iltihabi bağırsak hastalıklarına bağlı olarak ta gelişebilir.

Detay

Perianal Fistülde VAAFT Yöntemi

OP. DR. Yasir Gözü

Perianal fistül makat bölgesinde oluşan enfeksiyon, apse ve akıntı şikayetleri ile kendini belli eden bir hastalıktır.

Detay

Fistül Tedavisi

OP. DR. Yasir Gözü

Fistül tedavisi, Lazer yöntemiyle gerçekleştirilerek dert olmaktan çıkıyor.

Detay

Fistül hastalığı tekrarlar mı?

OP. DR. Yasir Gözü

Anorektal fistüller tekrar edebilir bir hastalıktır.

Detay

Randevu ve Bilgi İçin 7/24 Çağrı Merkezimizi Arayın 444 8 623