Hemoroid Nedir?

OP. DR. Yasir Gözü

Hemoroid halk arasında basur ya da mayasıl olarak bilinen ve çeşitli evrelerde gözüken ve makattan kan gelmesi ve şişlik gibi belirtileri olan bir hastalıktır.

Detay

Dış Basur Belirtileri

OP. DR. Yasir Gözü

Özellikle dış hemoroidlerin tromboze (damar içinde kan pıhtısı oluşması) olması şiddetli ağrıya neden olur. Bu ağrı devamlıdır.

Detay

İç Basur Belirtileri

OP. DR. Yasir Gözü

İç Hemoroid rahatsızlığı makatın (anüsün) içinde bulunan hemoroidal damarlardan gelişir. Ağrısız kanama en önemli belirtisidir. Bazen iç hemoroidler dışkılama sırasında makattan (anüsten) dışarı çıkarlar ve dokunulduğu zaman ele bir şişlik (meme) gelir.

Detay

Zayıflarken Yapılan 3 Hata

OP. DR. Yasir Gözü

Genellikle yüksek protein ve yüksek yağ diyetlerini uygularken çok dikkatli olmalısınız. Bu tarz diyetler kabızlığa yol açabilmektedir. Kabız olduğunuz zaman bağırsak hareketleriniz yavaşlar ve dışkılama güçlüğü çekersiniz. Bağırsak hareketlerinin yavaşlaması ise yediğiniz besinlerle alakalıdır.

Detay

Dış Basur Nasıl Geçer?

OP. DR. Yasir Gözü

Dış basur genellikle ele gelen cilt kabarıklıkları şeklinde kendini gösterir. Fakat bazen genişlemiş damarlara pıhtı oturması ile şiddetli, diken batar gibi bir ağrı ve şişlik, kızarıklık meydana gelebilmektedir.

Detay

Basur Başlangıcı

OP. DR. Yasir Gözü

Basur başlangıç evresi ilk evre olarak kabul edilir. Bu evrede basur memecikleri küçüktür ve anal kanalın başında görülemeyecekleri veya hissedilmeyecekleri yerlere yerleştirilmiştir. Bu en yaygın basur tipidir.

Detay

Yoga ile Evde Basur Nasıl Geçer

OP. DR. Yasir Gözü

Herkeste her an basur oluşabilir. Basur insana sadece iltihaplandığı zaman rahatsızlık verir. Damar duvarları ince ve bağırsak hareketlerinden geçerken gerilir. Bu yüzden yoga hareketleri yaparak vücudunuzdaki kasılmaları engeller ve hemoroidal dokuların sarkmasını önlersiniz.

Detay

Bitkisel Çaylar ve Hemoroid

OP. DR. Yasir Gözü

Eski zamanlar yaraların üzerine konularak yaraların iyileştirilmesi sağlayan sığırkuyruğu çayı kadifemsi gövdesi ve yeşil yapraklarıyla solunum yolu hastalıklarına, mide üşütmelerine, nefes darlığına, çıban ve şişliklere iyi geldiği bilinmektedir. Basur hastaları içinse bazen çayı yapılmaktadır bazen de bu bitkinin lapası basur şişliğine sürülmektedir.

Detay

Kahve ve Makat Hastalıkları İlişkisi

OP. DR. Yasir Gözü

Makat hastalıkları ise kabızlık, obezite, hamilelik gibi nedenlere bağlı olarak gelişmektedir. Kahve tüketiminin fazla olması da direk olarak olmasa da dolaylı olarak makat hastalıklarını tetiklemektedir.

Detay

Doğum Sonrası Hemoroid

OP. DR. Yasir Gözü

Özellikle vajinal doğum sonrası, hamilelik sırasında veya sonrasında hemoroid gelişmesi oldukça normaldir.

Detay

Hemoroid Bitkisel Tedavi

OP. DR. Yasir Gözü

Hemoroid bölgesine sürülen güvercin yağı konusunda dikkatli olunmalı çünkü bu bölge çok kolay iltihaplanabilir ve tahriş olabilir. Birçok insan rahatlamak için güvercin ağacı yağını doğrudan dış hemoroidlere uygular.

Detay

Basur Memesi Nasıl Geçer?

OP. DR. Yasir Gözü

Çoğu durumda basur memeleri herhangi bir tedaviye ihtiyaç duymadan tek başlarına çözülür. Ama belirtiler 1 haftadan fazla sürmüşse kesinlikle doktorunuza görünmelisiniz. Bununla birlikte bazı yöntemlerle birçok kişinin memeciklerle yaşadığı rahatsızlık ve kaşıntı önemli ölçüde azalabilir.

Detay

Basur İlacı

OP. DR. Yasir Gözü

Hidrokortizon veya OTC kremleri, merhemleri ve hemoroid için özel yapılmış pedler basurun neden olduğu ağrıyı, şişliği ve kaşıntıyı hafifletmek için kullanılabilir. Ama basuru tedavi etmez.

Detay

İç Hemoroid

OP. DR. Yasir Gözü

İç hemoroid ise evrelerine ayrılmaktadır. İlk evresinde fazla belirti yoktur. İkinci evresinde ise kanamalar görülmeye başlar. üçüncü evresinde artık hasta ciddi zor anlar yaşar. Dördüncü evresinde Hemoroid dokusu hep dışarıdadır. Hemoroid rahatsızlığın en son ve en kritik evresidir.

Detay

Basur Kanaması

OP. DR. Yasir Gözü

Basur kanaması kişinin basur ağrılarının yanı sıra kişiye zor anlar yaşatmaktadır. Şiddetli basur evrelerinde basur kanaması kişinin kıyafetlerine kadar geçebilmektedir. Bu da kişiye oldukça zor anlar yaşatmaktadır. Eğer basur kanamanız 1 haftadan fazla sürmüşse kesinlikle proktoloji doktorunuzu ziyaret etmelisiniz

Detay

Makat Bölgesi Hakkında Bunları Biliyor Muydunuz?

OP. DR. Yasir Gözü

Makat veya anus rektumun alt bölgesinde bulunan ve dışkılama işleminin gerçekleşmesine yarayan kanaldır. Bu kanal yoluyla kişi yediklerinin artıklarını dışarıya atabilir. Bu sayede bünyesinde bulunan fazlalık şeklindeki artıklar dışarıya atılır. Artıkların dışarı atılması bir insan için hayati öneme sahiptir.

Detay

Randevu ve Bilgi İçin 7/24 Çağrı Merkezimizi Arayın 444 8 623