Kıl Dönmesi Nasıl Anlaşılır?

OP. DR. Yasir Gözü

Kıl dönmesi rahatsızlığının bir diğer belirtisi ise kuyruk sokumunda meydana gelen akıntıdır. Kıl yumağının saran kese zamanla deforme olur. Bunun sonucunda kese içinde üretilen sıvı cilt altında birikir.

Detay

Kıl Dönmesi Nasıl Çıkar?

OP. DR. Yasir Gözü

Kıl dönmesi oluşması durumunda kişiye oldukça rahatsızlık veren bir durumdur ve günlük yaşamında aksaklıklara ve yaşam kalitesinin düşmesine neden olur. Genellikle anüs bölgesinde görülen kıl dönmesi, erkeklerde kadınlara oranla daha fazla görülmektedir.

Detay

Kıl Dönmesi Zararları

OP. DR. Yasir Gözü

Kıl dönmesi kişide iltihap ve apseye bağlı ateş ve halsizlik yapabilir. Bu tarz belirtileri kişinin hayat kalitesini düşürür. Kişinin gündelik hayat aksar.

Detay

Rektal Kanamaları Hangi Hastalığın Habercisi

OP. DR. Yasir Gözü

Makat bölgesinde sık olarak karşımıza çıkan hastalıklar hemoroid, fistül ve fissürdür. Bu durumlarda meydana gelen en önemli belirti kanamadır. Kanamanın şekli farklılık gösterebilir hemoroid hastalarında kanama daha koyu renkli ve dışkıya bulaşık kana rastlanırken; anal fissürde parlak kırmızı renkli, dışkılama sonrası damlar tarzda kanama görülür.

Detay

Hemoroid Hastalığı

OP. DR. Yasir Gözü

Hemoroid rahatsızlığında en çok suçlanan faktörler, kabızlık ve ıkınmadır. Çeşitli nedenlerle kabızlık oluştuğunda, büyük abdest kıvamı sertleştiğinde tuvalet sırasında makattaki basınç artar ve hemoroidal hastalık oluşumuna zemin hazırlanır.

Detay

Anal Fissür Kaşıntı

OP. DR. Yasir Gözü

Fissürün ardışık olarak iyileşip tekrar açılması sırasındaki akıntı kaşıntıya yol açabilir. Dışkılama esnasında ağrı (bu ağrı tuvaletten sonra da devam eder), az miktarda kanama ve kabızlık, bazen ele gelen küçük şişlik esas belirtilerdir. Ayrıca kaşıntı, otururken sızlama olabilir.

Detay

Makatta Yanma ve Batmaya Dikkat!

OP. DR. Yasir Gözü

Makatta yanma ve batma şikâyeti hastalığın getirisi olmak dışında, müdahale sonralarında da görülebilir. Makat operasyonları sonrasında dokunun toparlanma sürecinde ve operasyona bağlı açık bırakılan kesilerde bu belirtiler oluşabilir.

Detay

Kıl Dönmesi Kremi

OP. DR. Yasir Gözü

Kıl dönmesi tedavisinden kasıt ilaç, krem gibi ürünler değildir. Çünkü bunların herhangi bir faydası yoktur.

Detay

Basur Neden Olur?

OP. DR. Yasir Gözü

Bağırsak hareketi sorunları hemoroitlerin en sık görülen nedenleri olsa da, bir kişinin hem doğrudan hem de dolaylı olarak riskini artırabilecek diğer nedenler ise kişinin susuz kalmasıdır.

Detay

Kadınlarda Kıl Dönmesi

OP. DR. Yasir Gözü

Her ne kadar kıl dönmesi hastalığı tüylü erkek hastalığı olarak da bilinse kadınlarda da görülme olasılığı olan bir rahatsızlıktır. Fakat son yıllarda kıl dönmesi hastalığı başka bölgelerde de görülmeye başlamıştır. Farklı bölgelerde görülmeye başlanan bu hastalık bu yüzden her yaştan ve cinsten insanı risk grubu içerisine almaktadır.

Detay

Kıl Dönmesi Başlangıç Belirtileri

OP. DR. Yasir Gözü

Bir kıl dönmesi rahatsızlığını başlangıç aşamasında apseye dönüşüp dönüşmeyeceğini tam olarak anlayamazsınız. Zaten kıl dönmesi başlangıç evresini anlamak iltihaplı bir apse tespit etmek kadar kolay değildir. Normalde ağrısız olduğu için enfeksiyon kapıncaya kadar sıklıkla tanı konmaz.

Detay

Kıl Dönmesi Bitkisel Tedavi

OP. DR. Yasir Gözü

Çay ağacı yağı içerisinde bulundurduğu antioksidanlar sebebiyle kıl dönmesi iltihabını önler. Hergün 2-3 kere çay ağacı yağını iltihaplı bölgeye sürerek bölgedeki iltihabı azaltabilirsiniz.

Detay

Kuyruk Sokumu Kıl Dönmesi

OP. DR. Yasir Gözü

Düştüyseniz, kuyruk sokumu bölgeniz bir şekilde yara veya darbe almışsa ağrı başlayabilir. Ergenlikle beraber kuyruk sokumu bölgesindeki gözenekler genişlemeye başlar. Kıl dönmesi rahatsızlığı da bu gözeneklerin genişlemesiyle başlayan bir kuyruk sokumu hastalığıdır.

Detay

Kıl Dönmesi Nerede Olur?

OP. DR. Yasir Gözü

Kıl dönmesi sırt bölgesindeki tüylerin sürtünerek kuyruk sokumuna doğru ilerlemesiyle oluşur. Bu da özellikle sırt tüylerinin kopunca kuyruk sokumunda birikmeye müsait oluşundandır. Ama bu durum kıl dönmesi rahatsızlığının yalnızca kuyruk sokumunda görüleceği anlamına gelmez.

Detay

Kıl Dönmesi Neden Olur?

OP. DR. Yasir Gözü

En basit tanımıyla kıl dönmesi sırt, ense ve baş bölgesindeki tüylerin sürtünme yoluyla kuyruk sokumundaki gözenekler içerisinde birikerek iltihaplı apse oluşturmasıdır. Buradan da anlaşıldığı üzere genel manada bir tüy ve gözenek problemidir. Özellikle gelişim çağında görülmesinin sebebi bu dönemdeki kişilerin tüylerinde yaşanan artıştır.

Detay

Kıl Dönmesi Nasıl Olur?

OP. DR. Yasir Gözü

Yaşamınızın herhangi bir döneminde karşılaşma ihtimalinizin yüksek oranda olduğu kıl dönmesi probleminin günlük yaşantınızı eziyete çevirmesine izin vermeyin. İş ve sosyal hayatınıza engeller oluşturmadan ufak farkındalıklar ile kıl dönmesini önleyin. Vücut hijyeninize dikkat ederek bu hastalık ile tanışma olasılığınızı ortadan kaldırmış olursunuz.

Detay

Randevu ve Bilgi İçin 7/24 Çağrı Merkezimizi Arayın 444 8 623