Anal Fissür Kendini Nasıl Belli Eder ?

Anal Fissür Kendini Nasıl Belli Eder ?

 

Makat Çatlağı Kendini Nasıl Belli Eder 

Anal fissür rahatsızlığı  uzun bir sürede oluşum sağlayan, kişide kanama, ağrı gibi belirtileri olan bir hastalıktır.  Makat ile anal kanal  yolunda bulunan dentate line adı verilen dişli çizgi arasında oluşum sağlar. Çeşitli nedenlerle artan makat içi basıncının anal fissürün oluştuğu alanda meydana getirdiği tahribat ile başlar. Dişli çizgi ile anüsün arasında gelişen deformasyon ilerleme sağlayarak makat çatlağı şikayetini oluşturur.  Dişli çizgi ile anüs arasında oluşan deformasyon ilerleyerek makat yırtığı yakınmalarını meydana getirir.

Anal fissürün oluşumuna sebep olan etkenler; şu şekilde sıralanabilir; kronik kabızlık, ishal, aşırı ve gereksiz ıkınmalar, ters ilişki, dengesiz ağırlık kaldırılması, iltihabi bağırsak hastalıkları, dışkılama ihtiyacının ertelenmesi.  Anal fissür hastalığında belirtiler ani bir şekilde başlar ve çoğunlukla tüm belirtiler görülebilir. Fissür belirtileri; Fakat belirtilerin şiddeti anal fissürün evresine göre farklılık gösterir. Akut (erken) dönemde dışkılama sonrası tuvalet kağıdında leke şeklinde kan görülebilir. Kanama hastalık ilerledikçe artış gösterir.  Kronik anal fissürler de dışkılama sırasında damla şeklinde kanamalar meydana gelebilir. Kanama pembe renk olup taze ve parlaktır.  Makatta ağrı şikayeti hastaların bir çoğunda farklı şekilde tabir edilir.

Ağrıdan daha çok acı biçiminde anlatılır ve “ jilet kesiği, cam kesiği “ gibi anlatılır.  Makat derisi oldukça hassas ve sinir uçlarının yoğun olarak bulunduğu bir bölgedir.  Anal fissür şikayetinde oluşan makat ağrısı hastanın günlük hayatını oldukça negatif bir şekilde etkiler.  Makatta ağrı şikayetinin en yoğun hissedildiği zaman  ise dışkılama anında gerçekleşir. Artış gösteren makat içi basıncı sebebi ile anal fissür her dışkılamada ilerleme gösterdiği için belirtilerde ilerler.  Akut dönemde bu ağrı her dışkılamadan sonra yaklaşık 2-3 saat sürebilir. Fakat kronik dönemde daha da  şiddetlenerek gün boyu devam edebilir.  Anüsde kaşıntı kızarıklık  anal fissürün  diğer belirtileri içindedir. Makat bölgesinde yer alan çatlak sebebi ile makat sürekli ıslak veya nemli olur. Bu nedenle tahriş olan anüsde kaşıntı ve kızarıklık  şikayeti oluşur.

Makat bölgesinde; makat etrafında kesilmiş  biçiminde duran açık bir yara  fark edilir, bu anal fissürün kendisidir. Makat bölgesinde oluşan çatlağın bir ucu anal kanalda bulunan dişli çizgiye kadar uzanır. Her anal fissürde makat etrafındaki çatlak belirgin olmayabilir.

Anal fissürlerde nöbetçi meme denilen hemoroid benzeri şişlikler meydana gelebilir. Bu yüzden makat bölgesinde hissedilen dolgunluk ve ele gelen şişliklerde anal fissürün anlaşılmasında yardımcı olabilir. Anal fissür hastalığının %75 i kendiliğinden iyileşmektedir. Ancak bu süreci beklemek hastalığın ilerleyerek kronik hale gelmesine neden olabilir. Bu yüzden akut dönemde iyileşme sürecini garantiye almak ve hızlandırmak için mutlaka uzman hekime başvurmak gerekebilir. Hekimin uygun gördüğü ilaç tedavisi ve ilaç tedavisinden daha önemli olan beslenme düzeni, oturma banyoları gibi önerilerle bu süreç kısa zamanda geçirilebilir.

Anal Fissür Tedavisi

Anal fissür tedavisi ameliyatlı ve ameliyatsız tedavi yöntemi olmak üzere iki kategoride ele alınabilir. Ameliyatsız tedavi ameliyatlı tedaviye oranla birçok avantaja sahiptir. Hastanın işlem için günler öncesinden hazırlanmasına gerek yoktur. Herhangi bir kronik rahatsızlık işleme engel değildir. Narkoz kullanılmayacağı için, ameliyat sonrası narkoz yan etkileri de görülmeyecektir. En önemli avantajlardan birisi ise, ameliyat işlemi sonrasında yaranın iyileşmesini günlerce beklemek gerekiyor fakat ameliyatsız tedavide yara ve dikiş olmadığı için böyle bir beklemeye ya da yarada apse oluşumu gibi kötü oluşumlara rastlanılmaz. Ameliyatsız tedavinin birkaç avantajından bahsetmek gerekirse;

 

Yaklaşık 5 dakika gibi kısa bir sürede müdahale  işlemi tamamlanır.

Narkoz uygulanmaz ve dolayısı ile narkoza bağlı yan etkiler görülmez.

Sadece lokal anestezi uygulanır.

Ağrı derecesi yok denecek kadar azdır.

Herhangi bir dikiş-kesi  atılmadığı için dokular zarar görmez. Bu nedenle kişide yara izi yok denecek kadar azdır

Ameliyat uygulanan hastalarda doku kaybına ve konulan dikişe bağlı olarak makatta daralma meydana gelir. Ameliyatsız yöntemlerde doku kaybı olmadığı ve dikiş kullanılmadığı için böyle bir sorun oluşmaz

Basur ile ilgili sorularınız için 7/24 hizmet veren çağrı merkezimize ulaşabilirsiniz. Çağrı merkezi telefon numarası: 444 8 623

 

Randevu ve Bilgi İçin 7/24 Çağrı Merkezimizi Arayın 444 8 623