Anal Fissür (Makat Çatlağı) Nedir?

Anal Fissür (Makat Çatlağı) Nedir?

Anal fissür yani makat çatlağı görünüm itibariyle küçük ama etkisi oldukça fazla olan bir rahatsızlıktır. Makatın kenarında oluşan çatlak şeklinde bir yaranın dışkılama sırasında ortaya çıkmasıdır. Şiddetli ağrı ve kanamayla kendini belli eder. Çatlak en çok kişinin arkasındaki orta tarafta oluşmaya başlar. Makat bölgesindeki deri çok fazla sinir ucu bulundurması sebebiyle çok hassastır. Makatta meydana gelebilecek en küçük bir acı bile hastayı çileden çıkarabilmektedir. Dışkılama esnasında da yaranın veya çatlağın süreli zorlamasıyla ağrılar giderek kendini arttıracaktır.  İlk bir aylık dönemdeki yırtıklara erken (akut) anal fissür, daha uzun süreli çatlaklara ise kronik anal fissür denir. Kadın ve erkekte aynı oranlarda ve her yaş grubunda görülebilir. 

 
Fissür rahatsızlığından şikayetçi hastaların birçoğunda belirtiler öncelikle dışkılama esnasında ortaya çıkar. Anal fissür belirtileri Hastalar boşaltım yaparken sanki bir kesik varmış gibi ağrı hissettiklerini söylerler. Anal bölgede başlayan şiddetli ağrılara kanamalar da eşlik etmeye başlar. Hasta uyurken, gündelik hayatında makat çevresinde zonklama ve ağrı hisseder. Kanama taze kan halindedir. Tuvalet kâğıdında görülebilen bu kanama dışkının dışındadır.
 
Makat çatlağı (anal fissür) rahatsızlığına yakalanan kişilerin çok korktuğu mevzu kanser riskidir. Doğru, tanı, teşhis ve tedavi yöntemi ile birlikte hiçbir tehlikesi olmayan anal fissürün belirtileri çok artmadan tedavi edilmelidir. Uzman bir doktorun muayenesiyle anal fissür rahatsızlığının derecesi anlaşılır. Eğer kesik ince ama iç kas lifleri kesik içerisinden görünüyorsa kronik makat çatlağı (anal fissür) haline dönüşmüştür.  
 
 
Anal Fissür (makat çatlağı) rahatsızlığını engellemek için bol bol sıvı tüketmek gerekmektedir. Lifli gıdalarla beslenilirse ve bol bol su tüketilirse kişinin sindirim sistemi düzenli çalışacaktır. Bu sayede dışkılama esnasında gaita (dışkı) yumuşamış olur ve vücuttan kolayca atılır. Fissür’ü arttıran temel sebeplerinden biri kronik kabızlıktır. Kronik kabızlık son dönemde insanların yoğun iş temposu nedeniyle dengesiz beslenme alışkanlıkları kazanmasıyla yaygınlaşmıştır. Ayrıca yine iş temposu ve stres yüzünden düzenli spor yapmayan kişilerde de kronik kabızlık görülme olasılığı fazlalaşmaktadır. Kabızlık makat bölgesinin tahrip olmasına neden olur. 
Yine de sağlıklı, düzenli spor yapan, ve beslenen kişilerde de %25 oranında görülen anal fissür belirtilerini gösterdiği an uzman doktora danışılmalıdır. Kadınlarda ve erkeklerde görülme oranı hemen hemen aynıdır.
 
 
Randevu ve Bilgi İçin 7/24 Çağrı Merkezimizi Arayın 444 8 623