Anal Fissür Nasıl Önlenir ?

Anal Fissür Nasıl Önlenir ?

Anal fissür hastalığı; makat bölgesinde en sık görülen hastalık türüdür, hastalığın başlama evresi anüsün girişinde oluşan makata doğru uzanan çatlak ve yırtıkların oluşmasıdır. Her yaşta görülebilen rahatsızlık daha çok 30 ya da 40’lı yaşlarda ortaya çıkmaktadır.  Hastalığın kadın ve erkekte görülmede oransal olarak fark yoktur.  Fakat kadınlarda daha çok gebelik ve doğum sırasında ortaya çıkar veya var olan şikayetler nu dönemde ilerleme gösterir. Genellikle erkek ve kadınların büyük oranında fissürün yerleşimi kuyruk sokumu tarafındadır.

Makat çatlağının oluşumunda ki en belirgin önemli faktör kabızlık faktörüdür, anal kanalda dışkılama anında zorlanmaya bağlı olarak oluşur.  Makat bölgesinde oluşan travmalar sonucunda çoğunlukla o bölgede fissür görülür. Bağırsak enfeksiyonları, şiddetli ishal veya ülseratif kolit gibi hastalıklarda fissür oluşumuna sebep olmaktadır.  Bazı ailelerde daha sık görülmektedir bunun sebebi ise kabızlığın o ailede daha çok görülmesinden ve beslenme alışkanlıklarından kaynaklanmaktadır.

Anüs Bölgesinde Çatlak Oluşumu 

Anüs bölgesinde çatlak oluşumu şiddetli ağrı veya spazm ve kan dolaşımı bozukluğuna yol açmaktadır. Bu durumda yara iyileşmesine engel olmaktadır bu sebepten ötürü erken müdahale edilen fissürlerde çoğunlukla kendi kendine iyileşme olur.  İyileşme sağlamayan fissürler ilerleme oluşur ve başka hastalıkları da beraberinde getirir.  Fissür şişkinlik, ödem ve sert bir cisim gibi cilt altı dokusunda çıkar. Bu sert dokular hemoroid memesi ile karıştırılmalıdır. Anal fissür ilerledikçe sertleşir ve derinleşir ve zaman içerisinde apse ve fistüle dönüşebilir. 

Kişiler yaşam biçimlerinde ufak değişiklikler yaparak anal fissür oluşmasını önleyebilirler.

*Beslenme alışkanlıklarınızda lifli gıdaları tercih edin, uyguladığınız diyet programında günlük ortalama 20-30 gr lif bulunması dışkıyı yumuşatır. Bununla beraber anal fissür iyileşme hızı artacaktır. Lifli gıda tüketimi adına daha çok sebze, kuruyemişler ve meyve alınabilir.

*Gün içerisinde su tüketimine dikkat edin; günlük lif tüketimine ek olarak yeterli miktarda sıvı alınması da dışkının yumuşamasına ve kabızlığın giderilmesine destek olacaktır. Eğer idrarınızın rengi açık sarı veya renksiz ise yüksek ihtimal yeterli miktarda su tüketilmediği içidir.

*Gün içerisinde düzenli bir şekilde egzersiz yapın; Günlük  yaklaşık olarak 20-25 dakika süre ile yapılan hafif egzersizler bağırsak hareketlerini yüksek oranda düzenlemektedir.  Vücutta kan akımını hızlandırmak ile beraber makat çatlağının iyileşmesine de yardımcı olmaktadır.

* Düzenli tuvalet alışkanlığı edinmek; tuvalette uzun süre geçirmeyin, aşırı derecelerde ıkınmayın, anal bölgeyi mutlaka kuru biçimde tutunuz. Ana fissür oluşma şansı azalacaktır.

 

Fissür Belirtileri

Anal fissür belirtileri; Makat çatlağında başlıca şikayet ağrıdır.Özellikle dışkılama sonrasında şiddetlenir.Bu ağrı, kesici, yırtıcı ve cam kesiği gibi yanıcı olabilir.Dışkılamayla birlikte başlayan ağrı 3 veya 4 saate kadar sürebilir ve sonra hafifler.Bütün gün ağrının devam ettiğini belirten hastalarda da oldukça karşılaştık.Makatta yanma açıkta kalınan sinir uçlarından kaynaklanır.Erken dönemlerde fark edilir.

 

Başka bir belirtisi makatta kanamalardır. Ağrılı kanamaların sık sebepleri fissürlerdir. Kanamalar parlak,damla şeklinde ve peçeteye çizgi şeklinde bulaşır.Çok sık kanama beklentisi yoktur. Dışkılama sırasında makat bölgenin genişlemesiyle ve çatlağın yeniden yırtılmasıyla kanamlar olur.

 

Dışkılama sırasında oluşan zorlanmalar, kas spazmı nedeniyle kasların gevşeyememesine bağlıdır. Buda kabızlığın giderek artmasına yol açmaktadır.Bu bir döngüdür.Kabızlığın artmasıyla çıkmakta zorlanan dışkı makat bölgesinin tahriş eder ve o bölgede  ki yırtığın derinlemesine neden olur.Dışkılama geciktirildiğinde karında şişliğe ve gaz problemine neden olur.Bazı hastalarda idrarda yanma, ağrı gibi  durumlarda görülebilir.Uzun süre tedavisi yapılmadığı zamanlarda makatta darlık gelişebilir.

Randevu ve Bilgi İçin 7/24 Çağrı Merkezimizi Arayın 444 8 623