Anal Fissür Neden Kadınlarda Daha Sık Görülür

Anal Fissür Neden Kadınlarda Daha Sık Görülür

Anal fissür rahatsızlığı; genellikle makat ve çevresindeki derinin zorlanması ile oluşan bir hastalıktır.  Fissür hastalığı, genelde kabızlık nedeni ile anüs  çevresindeki derinin yırtılması ve çatlamasıdır. Hastalığın oluşum aşaması; kişi kabızlık problemi yaşadığında  dışkı bağırsak içerisinde uzun süre beklediği için kurur ve sertleşir. Sertleşen dışkı,  tuvalet ihtiyacı sırasında kişinin ıkınma davranışı ile anüsten çıkarken  hassas deriye zarar vererek vücudu terk eder.  Bu durum anal fissür  ya da halk arasında makat çatlağının oluşmasını sağlar.

Makat çatlağı türleri; anal fissür  hastalığı kendi içerisinde iki grupta incelenir. Bu kategoriler aslında hastalığın ilerleme durumuna göre sınıflandırılmıştır. Akut anal fissür ve kronik anal fissürdür.

Akut anal fissür; bu fissür türünde hastalık başlangıç aşamasındadır, ortalama dört ve altı hafta arasında iyileşmektedir. Bu iyileşme aşamasında kişinin aldığı önlemler  çok önemlidir. Özellikle kişinin beslenme düzenini değiştirmesi ve sağlıklı beslenmesi hastalığın iyileşmesinde hayati önem taşımaktadır.

Kronik anal fissür; fissür türünde ise hastalık ilerlemiş seviyededir. Eğer fissür sekiz haftadan uzun sürerse ya da alınan bütün önemlere rağmen fissür hastalığı tekrarlanması durumlarına kronik anal fissür denir. Bu fissür türünün akut anal fissürden en büyük farkı , kişinin  kendince aldığı önlemler ile iyileşmemesidir. Bu durumdan dolayı kronik anal fissüre sahip olan kişiler zaman kaybetmeden uzman doktora tedavi olmalıdır.

 

Anal Fissür Belirtileri; Anal fissür acılı makat hastalıklarından bir tanesidir. Anal fissür belirtilerini sıralamak gerekirse;

• Cam kesiği gibi bir acı

• Zonklama

• Yanma hissi

• Kaşıntı

• Kanama

Anal fissür rahatsızlığında kanama sık görülen ve hastaları korkutan bir sorundur. Bu kanama genelde dışkıda fark edilir ama tuvalet sonrası temizlik sırasında da tuvalet kağıdında parlak kırmızı bir kan görülebilmektedir.

 

Anal Fissür Sebepleri

 

Anal fissür rahatsızlığın en yaygın sebebinin kabızlık olduğunu belirtmiştik. Bu yaygın sebebin dışında yine anal fissüre sebebiyet veren durum ve rahatsızlıklar mevcuttur. Bunları  sıralamak gerekirse;

- Kas Spazmları: Anal sfinkter kas spazmlarının yani anüs bölgesinin kas hareketleri makat çatlağının büyümesine sebep olabilir. Bu hareket çatlağı büyütmekle kalmayıp iyileşme sürecini de olumsuz etkiler.

- Gebelik ve doğum: Hamile kadınların gebeliğin sonuna doğru makat çatlağı sorunu yaşama ihtimali artar. Kadınlar özellikle hamilelik döneminin sonuna doğru düzensiz bir şekilde dışkılama yaptıkları için bu sorunu yaşama riskleri de artmaktadır.

- Diğer Hastalıklar: Crohn hastalığı, ülseratif kolit ve diğer enflamatuar bağırsak hastalıkları gibi bazı temel koşullar anal bölgede ülsere neden olabilir.

 

Fissür Neden Kadınlarda Daha Sık Görülür

 

Kadınlık hormonlarının bağırsak üzerinde aktivitesi üzerine etkisi araştırıldığında kadınlar; karın ağrısı, kabızlık, tuvalete çıkma konusunda erkeklere göre daha dezavantajlıdır. Bağırsak hareketleri erkeklere göre biraz daha problemlidir. Dolayısı ile bunlar problemli olduğundan dolayı makat çatlağı kadınlarda daha sık görülmektedir. Kadınlarda progesteron hakimiyeti, östrajen hakimiyeti, bağırsak hareketleri, duygusal açıdan kadınların daha hassas olması bağırsak hareketlerinde oynamalara yola açıyor. Dolayısıyla da fissür bayanlarda daha sık görülebiliyor.

Randevu ve Bilgi İçin 7/24 Çağrı Merkezimizi Arayın 444 8 623