Anal Fissür Oluşumu ve Gelişmesi Nasıl Engellenir ?

Anal Fissür Oluşumu ve Gelişmesi Nasıl Engellenir ?

Anal fissür rahatsızlığı; toplum içerisinde en sık rastlanan makat hastalıklarından biridir. Bunun nedeni  hastalığın oluşma sebebi olan kabızlığın son zamanlarda sık bir şekilde  birçok kişide görülüyor olmasıdır. Anal fissür hastalığı;  kişi kabız olduğunda dışkı bağırsakta uzun süre beklediği için kurur ve sertleşir. Tuvalet sırasında kişi ıkındığı zaman sertleşmiş olan gaita anüsten çıkarken makat çevresindeki hassas deriyi çizerek ya da yırtarak anal fissür hastalığına sebebiyet vermektedir. Bu hastalığın  ilk sırada yer alan nedeninin kabızlık olduğunu belirtmiştik.  Kabızlık problemi her yaş ve cinsiyette görülebilmektedir.

Anal fissür türleri; Bir diğer adı ile makat çatlağı rahatsızlığı oluşum ve gelişim süresine göre iki gruba ayrılmaktadır. Akut anal fissür, kronik anal fissür.

Akut anal fissür; hastalık başlangıç aşamasındadır, bu dönemdeki fissür rahatsızlıkları dört ile altı hafta gibi bir süre içerisinde alınan önlemler ile iyileşme sağlamaktadır. Burada hastanın aldığı önlemler de çok önemlidir, mesela beslenme alışkanlığını değiştirmek hastalığın kısa sürede atlatılmasını sağlayacaktır. Tabi ki bunun yanında kişinin tuvalet alışkanlığına da dikkat etmesi gerekir, ertelememeli, ıkınmadan kaçınılmalı.

Kronik anal fissür; bu fissür türünde hastalık 8 haftadan fazla süren ya da alınan bütün önlem ve çabalar rağmen tekrarlayan fissür sorunlarına rastlanılır. Kronik anal fissürde, akut anal fissürün aksine evde yapılan tedaviler ya da kişinin aldığı önlemler ile düzelebilecek bir sorun değildir. Bu nedenden ötürü kronik anal fissürü olan kişilerin en kısa sürede uzman bir doktora görünmeleri gerekir. 

Anal Fissür Belirtileri; cam kesiği benzeri bir ağrı, makatta zonklama, yanma hissi, kaşıntı ve kanama olmasıdır.

 Anal fissür hastalığında kanama önemli bir problemdir ki kanam sorunu bu rahatsızlıkta sık görülür ve kişileri korkutan tedirgin eden bir durumdur. Anal fissür hastalığı olan kişiler özellikle tuvalet sonrası temizlik anında fark edilir. Bu kanama tuvalet kağıdında olduğu gibi aynı şekilde tuvalet sırasında damlama şeklinde de olabilmektedir.

Anal Fissür Oluşması veya Tekrarlaması Nasıl Önlenir?

Anal fissür hastalığı beslenme  ile alakalı bir durumdur. Anal fissür hastalığının en büyük sebebinin kabızlık olduğunu yukarıda belirtmiştik, kabızlığın en büyük sebebi de beslenme alışkanlıkları olduğu için bu iki terim kendi içerisinde zincirleme bir bağlantıya sahiptir. Kişi anal fissür rahatsızlığına yakalanmak istemiyor ise ya  da  akut anal fissür hastalığından kurtulmak istiyorsa beslenmesine dikkat etmesi gerekir.

Kişilerin beslenirken aşağıdakilere dikkat etmesi gerekir;

 

- Günde en az 2,5 – 3 litre su tüketilmeli

- Lifli, posalı yiyeceklerin tüketimi artırılmalı

- Bol bol sebze ve meyve tüketilmeli

- Özellikle zeytinyağı tüketimi artırılmalı

- Hazır ürünlerden uzak durulmalı

- Acılı, baharatlı yiyecekler tüketilmemeli

Randevu ve Bilgi İçin 7/24 Çağrı Merkezimizi Arayın 444 8 623