Anal Fistül Nedir?

Anal Fistül Nedir?

 

Anal Fistül Nedir, Nasıl Oluşur 

Fistül hastalığı diğer makat hastalıkları ile karşılaştırıldığında en karmaşık yapıdaki hastalıktır. Bu nedenle fistülü anlayabilmek adına makat anatomisi hakkında da bilgi sahibi olunmalıdır.  Anüs bölgesinin giriş kısmında dışkının vücuttan kolayca atılmasını  sağlamak için mukoza (sümüklüdoku) üreten salgı bezleri bulunmaktadır. 

Bu salgı bezinin kanalları tıkandığı zaman, tıkalı olan apse oluşumu gerçekleşmektedir. Bu apseler zaman ilerledikçe kendi kendine de boşalabilmektedir fakat durum zincirleme bir olaya neden olabilmektedir. Boşalmadan sonra oluşan apse boşlukları fistül hastalığına neden olmaktadır. Bu durumu sayısal olarak açıklamak gerekirse boşalan her iki apse boşluğundan bir tanesi fistüle dönmektedir. Fistül rahatsızlığı da tam olarak bu kesecik ile anüs arasında olan tünel şeklinde olan ve doğal olmayan yapılardır.

Fistül Belirtileri; makat etrafında ağrı ve şişlik oluşması, makat çevresinde iltihaplı akıntı ve şiddetli kaşıntı olması, iç çamaşırında akıntı ile kirlenme  ve bu akıntı sebebi ile kötü koku  olması, kanlı veya sarı renkli cerahat akıntı olması.

Fistül Türleri 

Fistül Türleri; fistül rahatsızlığı diğer makat hastalıklarından daha karmaşık bir yapıya sahiptir. Bu durum fistül türlerinin sınıflandırılmasında temel sebeptir.  Makat anatomisine değinmek gerekirse; makat bölümünde dışkıyı tutmamızı sağlayan sfinkter kasları bulunur. Oluşan kanallar sfinkter kası ile ilişkisine göre ayrılırlar. Dört farklı fistül türü vardır. Bunlar; intersfinkterik, transsfinkterik, suprasfinkterik, ekstrasfinkterik fistüldür. 

 

 • Ekstra-sfinkterik fistül; makat fistülleri arasında en nadir görülen fistül gibidir. Ekstra-sfinkterik fistül %1 gibi küçük bir yüzdeye sahiptir. Perine adı verilen makat derisinden levator ani kasına (leğen kemiği  tabanını saran kas) ve oradan da rektum adı verilen bağırsağa kadar uzanır.

 

 • İnter-sfinkterikfistül; makat fistülleri arasında en çok rastlanan hastalık türüdür. Makat fistülü rahatsızlığını %70’ini tek başına bu tür oluşturur. İç makat kası (internal anal sfinkter) ile intersfinkterik boşluğa (iç ve dış makat kası arası) ve oradan da perine adı verilen makat derisine uzanır.

 

 • Trans-sfinkterik fistül; makat fistüllerinin % 25'ini oluşturur ve inter-sfinkterikfistülden sonra en çok rastlanılan fistül türüdür. İç makat kası (internal anal sfinkter) ile dış makat kası (eksternal anal sfinkter) arasında alçakta seyredip iskio-rektal çukura açılır ve oradan da perine adı verilen makat derisine uzanır.

 

 • Supra-sfinkterik fistül; makat fistüllerinin % 5'ini oluşturur. İntersfinkterik boşluktan yukarında pubo-rektal kas (leğen kemiği tabanındaki kas) aracılığı ile iskio-rektal boşluğa ve oradan da perine adı verilen makat derisine uzanır.

 

 

Fistülün Tedavisi; Fistül tedavisindeki ana amaç;

 • İltihabı ve fistül kanalını yok etmek,
 • Tekrarlamasına (nükse) engel olmak,
 • Ameliyat sonrası kişinin dışkı kontrolünü sağlamak,
 • Mümkün olan en kısa sürede iyileşmeyi sağlamaktır. 

 

Birçok hastalıkta olduğu gibi fistül hastalığında da ameliyatlı ve ameliyatsız tedaviler mümkün. Klasik ameliyat tedavisi her zaman son çare olarak düşünülmelidir. Bölgenin hassasiyeti ve klasik ameliyatın yan etkileri düşünülünce ameliyatsız tedavi yöntemleri daha avantajlı bir hal almaktadır.

Öngörülen sürede iyileşmeyen ya da iyileştikten sonra tekrar akıntısı başlayan yaralarda fistül hastalığının tekrarladığı söylenebilir. Ama muayene ile fistülü teyit etmek gerekir.

Diğer bir yöntem ise ameliyatsız tedavi yöntemidir. Ameliyatsız tedavi yönteminde lazer kullanarak kişi tedavi edilir ve cerrahi işlem semptomları görülmez. Ameliyatsız tedavi yönteminin avantajlarını sıralamam gerekirse;

 • Ameliyatsız tedavide kesi olmaz, kesi olmadığı için gaz ve dışkı kaçırma sorunları yaşanmaz
 • Lokal anestezi uygulanır, kişi narkozun yan etkilerine uğramamış olur
 • İşlem 5-10 dakika gibi kısa bir sürece gerçekleşir
 • İşlem bittikten sonra kişi aynı gün içerisinde yaşantısına devam eder, uzun süre yatağa mahkum yaşamak zorunda kalmaz
 • Bu işlem hemen hemen her hastaya başarılı bir şekilde uygulanmaktadır.
 • Müdahale sonrası hissedilen acı ise minimal bir seviyededir.

Fistül ile ilgili sorularınız için 7/24 hizmet veren çağrı merkezimize ulaşabilirsiniz. Çağrı merkezi telefon numarası: 444 8 623

 

 

Randevu ve Bilgi İçin 7/24 Çağrı Merkezimizi Arayın 444 8 623