Anal Fistül ve Anal Fissür Arasındaki Farklar

Anal Fistül ve Anal Fissür Arasındaki Farklar

Halk arasında sık sık karşılaştırılan bu hastalıklar özünde birbirinden iki farklı hastalık türüdür. İki hastalık arasındaki net bir şekilde anlayabilmek için  her iki rahatsızlığı da detaylı bir şekilde ele almakta fayda vardır.

Anal fissür hastalığı;  hastalık toplum içinde en sık rastlanan hastalıklardan biridir. Anal fissür vücudumuzda sinir uçlarının yoğun olduğu makat bölgesinde, uzun süre kabızlık ve ishal durumu sonrası aşırı ıkınma  sonucu oluşum sağlayan yırtılma ve çatlama durumudur.  Anal fissür hastalığının belli bir yaş ve cinsiyet aralığı yoktur bunun nedeni rahatsızlığın  temel sebebi olan kabızlıktır.  Anal fissür bölgenin hassaslığı ve sinir uçlarının yoğunluğu nedeni ile   çok acılı bir hastalıktır. Bu rahatsızlığa sahip kişiler anüs bölgesinde cam kesiği gibi bir acı yaşadıklarını dile getirirler. 

Hastalığın en büyük sebebi yukarıda da belirttiğimiz üzere kabızlık halidir. Kişi kabız olduğunda dışkı (gaita) çok sert olur ve ıkınma eylemi sırasında bu sert gaitanın, anüs çevresindeki yumuşak deriyi çizmesi veya kesmesi ile oluşur.  Anal fissür hastalığı kendi içerisinde  rahatsızlığın devam etme süresine göre 2’ye ayrılır. Bunlardan ilki akut anal fissürdür, dört ile  altı hafta gibi bir sürede kişinin de aldığı önlemler ile (bol su tüketme, lifli yiyecekler yeme,) alması ile iyileşebilmektedir.  Kronik anal fissür, hastalık sekiz haftadan uzun sürer veya kişinin aldığı bütün önlemlere rağmen anal fissürün tekrar  etmesi durumlarıdır. Bu türün en büyük ve belirgin özelliği ise evde yapılan veya kişinin aldığı önlemler ile tedavi edilemiyor olmasıdır. Bu sorunu  düzeltebilmek için kişi en yakın sürede uzman bir hekime başvurmalıdır. 

 

Anal fistül hastalığı; makat çevresinde apse oluşması ve bu apse olan yerin zamanla cilt dokusu içerisinde cilde doğru ilerleyen bir tünele dönüşmesine anla fistül rahatsızlığı denir.  Makatın giriş kısmında küçük salgı bezleri bulunur ve burada yer alan bezlerin kanalları tıkandığı zaman iltihap  ve apse oluşur. Makatın iç kısmında dişli çizgi adı verilen yerde bu salgı bezi kesecikleri yer alır. Bu keseciklerin amacı, mukus salgılayarak kanalı kayganlaştırıp, dışkının vücuttan daha kolay atılmasını sağlamaktır.  Bu kesecikler bir kanal vasıtası ile anüse açılır ve burada bir tıkanma meydana geldiğinde, bölgede enfeksiyon ve apse gelişimine neden olur.  Fistül rahatsızlığı tam  olarak bu kesecik  ile anüs arasında olan tünel şeklindeki oluşumdur. Bu tünel yolu ile ciltte akıntı olur ve bu akıntının kötü koku, iç çamaşırında kir gibi lekelenmelere vardır. 

Anal Fissür ve Fistül

 Anal fistül ve anal anal fissür rahatsızlıkları oluştukları bölge makat ve çevresidir. Bu iki rahatsızlık isim benzerliği   açısında karışıklık yaratsa da hastalıkların birbirinden farklı olduğunu altını çizmekte fayda var.  Bu iki hastalığın en büyük ortak noktası anal fissür rahatsızlığının tedavi edilmezse fistül hastalığına dönüşebilmesidir.  Buradan da anlaşılacağı gibi fistül makat çatlağının hastalığının ilerlemiş halidir. 

Bu arada şunu da belirtmekte fayda var her tedavi yapılmayan fissür rahatsızlığı fistüle dönüşmez ki bu duruma rağmen tedavi olmayı ertelemek doğru bir karar olmaz. Fissür rahatsızlığında ağrı sadece dışkılama esnasında hissedilir. Dışkılama sona erdiği zaman ağrı geçer ki devam etse de kişiyi çok rahatsız etmez. Anal fistül hastalığında ise ağrı daha şiddetlidir ve sadece dışkılama sırasında değil kişinin günlük yaşantısında da şiddetli ağrılar gerçekleşebilir.  Fissür rahatsızlığında çatlak oluşumu ve görünümü vardır, fistül hastalığında tünel oluşumları vardır.

Randevu ve Bilgi İçin 7/24 Çağrı Merkezimizi Arayın 444 8 623