Apseli  Kıl Dönmesi

Apseli Kıl Dönmesi

Kıl dönmesi; çok yaygın ve genç nüfusu etkileyen bir hastalıktır. Kuyruk sokumunda sık görülen bu hastalık vücudun farklı yerlerinde olan kıl kökü iltihaplanması ve kılın deri altına doğru büyümesinden farklıdır. Kuyruk sokumu  bölgesi dışında rahatsızlığa; el parmaklarının arası ve göbek deliğinde de rastlanır. Kuyruk sokumu dışındaki alanlar oldukça nadirdir ve oluşum yerleri bakımından çok daha rahatsızlık vericidir.

 

Kuyruk sokumunda oluşan kıl dönmesi (pilonidal sinüs) kuyruk sokumu kemiğinin (sakrum) üzerinde yer alması; anal bölgeye olan yakınlığı nedeniyle önemli rahatsızlıklara yol açabilen bir hastalıktır. Birden fazla sinüs ağzı olan ve aşırı rahatsız edici klinik bulguları olan hastalarda, hastalıklı alanın geniş eksizyonu gereklidir. Çeşitli tedavi stratejilerine rağmen hastalığın tekrar etmesi ve hastaların yaşam kalitesini etkilemesi nedeniyle hala kıl dönmesi, hastaların korkulu rüyası olarak karşımıza çıkmaktadır.
 

Kıl Dönmesi Nedir

 
Kıl Dönmesi nedir;  kılın cildi, delerek cilt altına yerleşmesi olayıdır.  Gerçekleşen bu olayda kolaylaştırıcı etkiler vardır, kıllı yapı, dar pantolon giymek  kılın yönünü değiştirerek kuyruk sokumunu tahriş ederek cilt altına girmesine neden olur. Sırt bölgesinde dökülen kıllar kalçaların vakum etkisi yaratarak kıllı orta hatta yönlendirmesi sonucu buradaki ciltten içeri girmesi gibi etkenler sayılabilir. Kıl dönmesi  genellikle  bir kıl kökünün iltihaplanması ve çıban oluşması ile kıl kökü etrafında şişme ya da ödem oluşturur ve  kıl kökü tıkanır.  Tıkanmış olan iltihaplı kıl kökü deri altı yağlı doku içine doğru patlar ve kıl kökü apsesi oluşturur.
 
Kıl Dönmesinin Belirtileri; küçük bir çukurdan büyük ağrılı bir kitleye kadar değişebilir. Berrak, koyu renkli ya da kanlı akıntı olabilir. İltihaplanma ile beraber kuyruk sokumu bölgesi kırmızı, hassas hale gelebilir ve akıntı olabilir. Enfeksiyon şiddetli olursa ateş, halsizlik ve bulantıya da yol açabilir. Hastalık, birçok değişik tablo ile karşımıza çıkabilir. Hastaların tamamına yakınında, akut pilonidal apse süreci diye tanımlayabileceğimiz ileri derecede ağrı, ateş, hassasiyet ile seyreden bir atak olur.
 
Pilonidal apse, kavitenin iltihap (irin) ile dolmasıdır. Apse tedavi edilmez ise kendiliğinden iltihabi akıntıya yol açabilir; akıntı olsun veya olmasın ilerleyen apse ciddi hastalık tablosuna yol açar. Nadiren de olsa üzerinde yerleştiği kemiğe yayılma veya hayatı tehdit oluşturacak ciddi iltihap tablosuna neden olabilir. Kronik hastalık, şişme, ağrı ve akıntı ile seyreden ataklar ile karakterizedir. Kıl dönmesi; kıl, tüy ve toz gibi yabancı cisimlerin cilt altına birikmesidir. Cilt altına giren bu yabancı cisimleri vücut yabancı madde kabul edip etrafını zarla kaplayarak dokuyla arasında sınır oluşturur. Bu şekilde yabancı cisimleri sınırlayarak şikayet oluşmasını engeller ve bu sayede kişi hastalığının farkında bile olmaz.
 
 
Kişinin düşmesi, uzun süren yolculuk veya sert biçimde oturması sonucu vücudun kıllar etrafında oluşturduğu kapsül zedelendiği zaman vücutla kıllar karşı karşıya gelir ve vücut o yabancı cisimleri eritmek için madde salgılar. Salgılanan bu madde kılı eritme yeteneği olmadığı için eritemez ve akıntı şeklinde dışarı çıkar. Bir şekilde bu akıntının önü tıkandığında yani kılın gidiş deliği kapandığında salgı doku içinde birikir ve iltihap kapar. İltihap 2-4 günde giderek artar  ve şişliğe sebep olur normalde şikayet yapmayan kıl dönmesi bu dönemde dayanılmaz ağrı yapar. Kişiyi oldukça rahatsız bir dönemin içine sokar burada önemli bu ağrılar yoğunlaşmadan  kişinin fark ettiği anda hemen uzman bir doktora muayene olmasıdır. 
Randevu ve Bilgi İçin 7/24 Çağrı Merkezimizi Arayın 444 8 623