Basur Probleminde Kaşıntı ve Ağrı

Basur Probleminde Kaşıntı ve Ağrı

Toplumda basur veya mayasıl olarak bilinen hemoroid rahatsızlığı; hastaya sorunsal zamanlar  yaşatan ve hayat kalitesini oldukça düşüren bir hastalıktır.   Rahatsızlığın belirtileri farklı bir hastalığında belirtileri olabilir. Makatta kanama, dışkılamada değişiklik veya düzensizlik ağrı gibi belirtileri kesinlikle ihmal edilmemelidir.

Hemoroid hastalığı nasıl oluşur; kalın bağırsağın son alanı olan anüs olarak isimlendirilen bölümdeki veya makak bölgesindeki damarların şişmesi veya büyümesi durumuna hemoroid denmektedir. Anal kanal yer alan damar yumakları sarkar ve  bazı zamanlarda sıkıp kanar. Zaman ilerledikçe oluşan bu yumaklar makatın dışına çıkabilirler.

Hemoroid hastalığı; iç (internal) ve dış (external) olarak ikiye ayrılır. İç hemoroid çoğunlukla ağrısızdır, dış hemoroid çeşidi ise oldukça ağrılı ve sancılı geçebilmektedir.  Çoğu zaman genişlemiş damarlara pıhtı oturur ve şiddetli bir ağrı ile şişlik ve kızarıklık oluşum gösterir. İç hemoroid 4 farklı evreye ayrılır. Kimi zaman genişlemiş damarlara pıhtı oturur ve şiddetli bir ağrı, şişlik ve kızarıklık oluşur. İç hemoroid ise dört farklı evreye göre değerlendirilir.

Hemoroid rahatsızlığının dereceleri;

1.Evre; hemoroid hastalığı kanama ile kendini belli eder. Küçük kanamalar, tuvalet kağıdında  veya kimi zamanda damlama şeklinde kan görülebilir. Bu evrede hemoroidler sarkmaz, ancak rektoskopi ile görülür.

2. Evre; hemoroidler dışkılama ile birlikte dışarı sarkmaya başlarlar ve sonradan kendiliğinden geri giderler.

3. Evre;  hemoroid memeleri  bu evrede anüs dışına çıkmıştır. Parmak ile anüse geri itilmektedirler, çok sık olarak ödem gerçekleşir ve ağrı olmasına neden olurlar.

4.Evre; hemoroidlerin makattan dışarı sarktığı evredir. Memeler çoğunlukla büyük ve ıslaktır. Yakınmaların içinde büyük abdestten sonra temizlenememe sebebi ile iç çamaşırının kirlenmesi vardır ve otururken ağrı da oluşabilmektedir.

Hemoroid Belirtisi Nelerdir?

Dışkılama işlevi sırasında ağrı veya yanma hissinin olması, rektal kanamanın olması, makat bölgesinde şişlik, akıntı veya ıslaklık  hissinin görülmesi,  kaşıntı olması, dışkılamada düzensizlik yaşanması.  Makat bölgesi rahatsızlıkları içinde en sık görülen yakınmaların başında kaşıntı problemi gelmektedir. Makatta meydana gelen kaşıntı, birçok hastalığın  belirtisi olabilmektedir. Hastalıkların arasında en sık görüleni basurdur, evresine göre  yaşatmış olduğu  kaşıntı derecesi de şiddetlenmektedir. Dış basur hastalarında daha sık kaşıntı problemi görülür. İç basur da ise genelde 3-4. evrede görülür. 3-4. evre olan iç basur hastalarında basur memesi anüsten dışarıya doğru sarktığı için çamaşıra sürtünme yapar. Bu durum kaşıntıya neden olmaktadır.

 

Basur rahatsızlığına  ne iyi gelir?

Basurdan kaynaklı yakınmaların kişiye etkisini  azaltmak için beslenme biçimi değiştirilmelidir. Zeytinyağlı ürünler ve lifli besinler tüketilmeli,  gün içerisinde 2-3 litre su içilmelidir. Tuvalette uzun süre kalınmamalıdır.

Kişinin beslenme kültüründe kırmızı et tüketimini mümkün olduğunca aza indirmelidir. Bununla birlikte hamur işi, pilav ve makarna gibi karbonhidrat ağırlıklı yiyecekler de azaltılmalıdır.

Dış basur genellikle uzun süre oturarak çalışanları ve uzun yol şoförlerinde rastlanılmaktadır.  Hemoroidin  sağlık sorunu haline gelmemesi için mümkün oldukça uzun süreli oturmak kaçınılmalıdır.

Kronik kabızlık problemi olanlar, hamileler ve aileden gelen genetik yatkınlığa sahip bireylerde hemoroid görülme sıklığı yüksektir. Bu gruptakilerin hastalık ortaya çıkmadan yaşam tarzlarını düzenli hale getirmeleri önem taşımaktadır.

Acı biber ve bazı baharatlar hemoroid sorunu olan bölgeyi tahriş etmektedir. Acılı ve bol salçalı yiyecekler ile baharatların tüketilmemesi de basura iyi gelmektedir.

Randevu ve Bilgi İçin 7/24 Çağrı Merkezimizi Arayın 444 8 623