Erkekte Kondilom

Erkekte Kondilom

Human Papilloma Virüsü iki  altı ay gibi kuluçka dönemi olan genel olarak cinsel ilişki bulaşan,  bulaşma olduktan sonra  tekrar etme  durumu gözlenen  ve vücudun her bölgesinde lezyon oluşturma ihtimali olan bir hastalıktır.  HPV genital bölge, makat bölgesi, erkek üreme organı ve etrafı mukoz membranlarında enfeksiyon  yapma ihtimali olan condyloma acuminatum denilen siğil şeklindeki kitlelerin oluşmasına sebep olmaktadır. Virüsün genital bölgede ortaya çıkması ile rahim ağzı kanseri oldukça yüksekir, HPV’nin 100’den fazla tipi vardır ve bunlar düşük ve yüksek risk  taşıyan olarak risk grubunda bulunmaktadırlar.  Özellikle  HPV 16-18 tipleri serviks (rahim ağzı ) kanserine yol açmaktadır buda bize gösteriyor ki hpv çok ciddi hastalıklara da sebebiyet vermektedir.  

 

Toplumumuzda en yaygın HPV tipi düşük risk grubunda yer alan tip 6-11 dir ve bu tip vücutta siğillere yol açmaktadır.  Yapılan araştırmalara göre cinsel yönden aktif kişilerin  %50’si bir şekilde HPV sonucu siğil ile karşı karşıya kalmaktadır ve sonuç olarak virüs son derece yaygın bir konuma gelmiştir.  Virüs  ülkemizde en sık 20-24 genç yaş aralığında görülmektedir.  Başka ülkeler de yaşam tarzı ve kültürler arasındaki farklılıklar sebebi ile  yaş aralığı değişmektedir.  Kondilomlar genital bölgede yer alır ve bununla birlikte  anüs, erkek cinsel organı ve çevresi sıklıkla oluşabilmektedir. 

Halk içinde makat siğili olarak bilinen anüs etrafındaki siğillerin nedeni de HPV enfeksiyonudur. Siğiller pütürlü bir yapıda olup bazen yaygın bazen de  tek olarak mukozada yer alabilirler.  Çoğunlukla ten renginde olmasına rağmen pembemsi ya da şeffaf bir renge de sahip olabilirler. Dikkat edilmesi gereken nokta bu virüsüm bulaşıcılığı ile yaygın bir hale gelebilmesidir.  Erkeklerde kondilom (siğil) cinsel organ ve anüs etrafı (anüsün içi, dışı ve bağırsak) bölgelerinde oluşur.

Anüs Bölgesinde Görülme Sıklığı 

Anüs bölgesinde görülme sıklığı daha fazladır.  Toplum içinde makat siğili olarak bilinen tıp dilindeki adı ise kondiloma akümünata diye geçmektedir.  HPV ile oluşan mikrobik bir hastalıktır. Hasta tedavi olmadığı sürece hem kendi vücudunda  hem de  temasta bulunduğu kişilere hastalığı yaymaya devam edecektir.  Çoğunlukla hastalarda makat bölgesinde sivilce  veya makat bölgesinde et benine benzer bir yapısı vardır. Yukarıda da bahsettiğimiz gibi  HPV’nin 100’den fazla türü vardır  ve her tür kendi içinde farklı özellikler barındırır. Bazı türleri tamamen zararsızdır bazı türleri ise oldukça saldırgan ve agresiftir.  Kansere neden olan türler genel olarak b saldırgan türlerden oluşur. Rahim ağzı kanserine sebep olan HPV’nin anüs kanserine yol açan türleri de bulunmaktadır.

  Virüs kişinin bağışıklık sistemi ile doğrudan bağlantılıdır. Virüsler güçlü olan bağışıklık sistemine baskın gelemedikleri zaman ilerleme sağlayamazlar. Kişi uzun zaman hiçbir yakınması olmadan hayatına devam edebilir. Bu durum hastalığın varlığını yok etmez ve kişi fark etmeden hastalığı yaymaya devam eder. Belirti vermeyen virüs cinsel ilişki, ortak  kullanım alanları olan hamam, umumi tuvalet gibi alanlarda kolayca bir başka kişiye geçebilmektedir.  Bu duruma sessiz enfeksiyon denir. HPV  kuluçka süresi ile net bir zaman dilimi yoktur. Yaygın olarak 1-6 ay arasında belirti verdiği bilinmektedir. Çoğunlukla seksüel ilişki ile bulaşır ve cinsel yolla bulaşma sağlayan hastalıklar arasında en sık görülenidir. Genital siğil bulaşabilmesi için cinsel ilişkinin tamamlanması gerekmez. Tahriş olan cilt dokusunun teması virüsün geçmesi için yeterlidir.

Randevu ve Bilgi İçin 7/24 Çağrı Merkezimizi Arayın 444 8 623