Fistül Hastalığı Nedir?

Fistül Hastalığı Nedir?

Anal Fistül Rahatsızlığı Nedir, Nasıl Oluşur ?
 
Anal fistül hastalığı makat hastalıklarının en zor tedavi edilen türlerinin başında gelmektedir. Anal fistün hastalığının adı latince fistula kelimesinden gelir ve anlamı kanal demektir. Anal fistül hastalığı günümüzde klasik cerrahi yöntemlerin dışında ameliyatsız olarak da tedavi edilebilmektedir. Anal fistül hastalığı iki doku ya da organ yüzeyi arasında normalde olmayan bağlantının oluşmasına denir. 
Sindirim kanalının son kısmı olan makat ile makat bölgesini çevreleyen deri arasında anormal bir bağlantının oluşmasına anal fistül denir. Anal fistülün diğer isimleri makat fistül ve perianal fistüldür. Makat bölgesinin girişinde minik salgı bezleri bulunmaktadır. Bu keselerin görevi mukus salgılamak ve kanalı kayganlaştırıp dışkının vücuttan basit şekilde atılmasını sağlamaktır. Kanallar tıkandığı zaman apse ve iltihap meydana gelecektir. Anal fistülde tam bu kese ile anüs arasında tünel şeklindeki yapıya denmektedir. 
 
Anal fistül belirtileri; Hastalığın belirtileri kişide çok net gözlemlenebilir. Deri üzerinin ağızlaşması, otururken zorlanma ve ağrı, sancılı şekilde ağrı, anüs çevresinde şişlik, kızarıklık, kokulu şekilde akıntı, dışkılama esnasında ağrı, dışkılama yaparken kanama görülür. Genelde hastalar makat bölgelerinin hassaslığından dolayı hastalıklarını anlatmaktan çekinirler. Ama hastalık ertelendiğinde daha kötü bir hal alır. Tedavisi de oldukça zordur. Anal fistül kendi kendine iyileşecek bir hastalık değildir. Tanı ile kolayca anlaşılan anal fistülde detaylı inceleme yapılmalıdır. Anal fistülün tipini anlamak için anestezi uygulanarak fistülografi, muayane ve MR işlemleri yapılmalıdır. 
 
Tedavide kolaylık sağlanması adına fistül iç ve dış ağzının fistül traktının orta bölüme yerleştirilmesi lazım. Bu sayede fistül traktının 3 boyutlu hali meydana gelecektir. Anal fistüllerin toplamda 5 çeşidi bulunur. Çeşitler İntersfinkterik fistül, transsfinkterik fistül, suprasfinkterik fistül, ekstrasfinkterik fistül olarak adlandırılır. 
 
 

Anal fistül çeşitleri: 

 
-İntersfinkterik fistül: Makat bölgesini kontrol eden iç kas ile dış kas arasından geçerek makat içine doğru açılır.
 
-Transsfinkterik fistül: makatı kontrol eden dış kasların arasından geçerek makat bölgesine doğru açılır.
 
-Suprasfinkterik fistül: makatı kontrol eden kasların üzerinden geçerek makat bölgesine doğru açılır. 
 
-Ekstrasfinkterik fistül: Makat etrafındaki cilt ile kalın bağırsağın son bölümü olan rektum içine direk açılır.
 
Anal fistül tedavisi; klasik cerrahi yöntemlerle tedavi edilebilen anal fistülde doktorun tecrübesi çok önemlidir. Bu yöntemde anal fistül kanalının etrafı sert dokularla birlikte tamamen çıkarılır. Ameliyat esnasında daha fazla makat hasarı meydana gelebilirken yara genişleyebilir. Bu durum da gaz kaçaklarına ve kötü kokulu akıntılara sebebiyet verebilir.  
Ameliyatsız anal fistül tedavisi; Merkezimizde ameliyatsız anal fistül tedavisi yapılmaktadır. Bu tedavide lazer gibi acısız ve kesi yöntemi olmadan tedavi uygulanır. Kişide cerrahi işlemin semptomları görülmez. 
 
Ameliyatsız tedavi yönteminde kesi ve dikiş olmadığı için dışkı kaçırma sorunları yaşanmaz. Lokal anestezi uygulanacağı için hastada narkozun değişik etkileri görülmez. İşlem 5-10 dakika içinde gerçekleştirileceği için zamandan tasarruf edilmiş olur. Kişi aynı gün sosyal yaşamına geri dönebilir. Yatarak dinlenmek zorunda değildir. Kadın erkek her hastaya uygulanan bu yöntem sayesinde hastalar anal fistüllerinden kolayca kurtulmuş olurlar. 
Tedavi sonrasında kişideki anal fistülün kaşıntı, kızarıklık, şişlik gibi belirtileri yavaş yavaş sona erer. Hasta zamanla eski hayat standartlarına geri döner. 
Tedaviden sonra hastanın önceden hissettiği ağrı ve sancı düzeyi minimum seviyeye iner. Eğer anal fistül hastalığı ile ilgili sıkıntılarınız varsa hemen bir proktoloji uzmanından randevu almalısınız. Fistül tedavisi ile ilgili sorularınız için 7/24 hizmet veren çağrı merkezimize ulaşabilirsiniz. Çağrı merkezi telefon numarası: 444 8 62.
Randevu ve Bilgi İçin 7/24 Çağrı Merkezimizi Arayın 444 8 623