Fistül Nedir? Perianal Fistül Neden Olur?

Fistül Nedir? Perianal Fistül Neden Olur?

Fistül

Fistül, iç organlar arasında oluşabilen, sıklıkla da iç organ ve cilt yüzeyi arasında olmaması gereken bir yolun oluşmasıdır. Latince de yer verilen isminde tüp anlamına gelen ‘’fistula’’ kelimesinden ortaya çıkmaktadır. Özellikle anal kanal, bağırsak bölümü ile makatın (anüsün) cilt dokusu üzerinde ağızlaşması şekli ile karşımıza çıkmaktadır. Tıbbi olarak nitelendirilip, isimlendirilmesine de makat fistülü (perianal fistül) denilmektedir.

Uzun yıllardan beri tanımlanmış olmasına karşın fistül, hastaları ve yer yer hekimleri yıldıran bir hastalık olarak öne çıkmaktadır. Bu sebeple Proktoloji alanında yeterli deneyim ve teknik donanımlara gereksinim duyulmaktadır.

 

Perianal Fistül Ne Demek? Detaylı Bilgi İçin Tıklayınız.

 

Fistül Neden Oluşur?

 

Fistül, uzun süreli iyileşme görülmeyen apse (irin birikimi) nedeni ile ortaya çıkabilmektedir. Virüslerin oluşumuna karşı vücudun cevap vermiş olduğu apse oluşumları, yer aldığı bölüme göre vücut sıvıları ile doluyor olabilir. Böylelikle farklı sebeplerle ortaya çıkan fistül oluşumlarına zemin hazırlanmış olur.

 

Makatta Fistül Hakkında Daha Fazla Bilgi Almak İçin Tıklayınız.

 

Doğum sırasında gerçekleşen vajinal yırtılmalar, enfeksiyonlar vajina ve rektum arasında fistül oluşabilir. Bu da vajen ve rektum arasında açıklık oluşumuna neden olmaktadır. Hastaya oldukça yakınıcı şikâyetleri doğurmaktadır. Crohn hastalığı ve ülseratif kolit gibi inflamatuar bağırsak hastalıkları, HIV, tüberküloz, frengi (sifiliz) gibi hastalıklar da fistüle yol açabilir. Kanser hücrelerinin doku hasarı nedeni ile de sonrasında gelişen fistül oluşumları da gerçekleşebilir. Modern tıbbın geliştirmiş olduğu cihazların yanlışlıkla organlar ve dokular üzerinde yaralanma, yırtılma yapması sonucunda da fistül gözlemlenebilir. Bağırsak ameliyatları sonrasın da uygulanan tedaviler fistül oluşumuna zemin hazırlayabilir.

 

Anal Fistül Neden Olur?

 

Anal fistül, anal kanalın birincil yolu olarak ortaya çıkan, sıvılarla dolu olan apse oluşumlarının doku yüzeyine ikincil ağızlaşmayı sağlaması ile oluşmaktadır. Makat bölgesine yapılan kabızlık ve kronik ishal ataklarının yaşanması, hamile bayanların normal doğum anları gibi çeşitli nedenlere bağlı olarak gelişen zorlanmaya dayanan, bölge de yara, çatlak veya yırtılmaların meydana gelmesi ile perianal fistül oluşmaktadır. Bölgenin sürekli olarak idrar ya da dışkı ile teması nedeniyle temiz bir yapıda bulunmamaktadır. Makat içerisinde dışkılamanın kolay gerçekleşmesini sağlayan ve kayganlığı sağlayan salgı bezlerin kanalı tıkaması ile apse gelişir. Doku üzerinde de oluşan bu çatlak ve yaranın üzerinden dışkının geçmesi, bölgedeki ter bezleri adını vermiş olduğumuz sweat gland üzerinden apse oluşuma zemin hazırlamış olur. Bu apse oluşumlavi edilmesi, hastalığın tekrar yaşanmasını minimal düzeye indirmektedir. Apsenin temizlenmesi, drenaj edilmesi tedaviyi ve tedavi süresini daha da kolay hale getirebilmektedir. Bazı apseler makat  (anüs) içine geniş ağız ile açılır ve içe drene anal fistül olarak yorumlanır. Az rastlanılan bu grup içerisinde yer alarak, hastalarda geçici ağrı şikayetleri dışında herhangi bir semptom ile karşılaşılmamaktadır. Bu nedenle önemsenmeyip tedavisine geç kalınan apseler içerisinde yer alır.

Perianal fistül, kadınlara oranla erkek bireylerde daha sık görülebilmektedir. Özellikle orta yaş grubu adını vermiş olduğumuz 41-53 yaş arasında görülme olasılığı yüksek olarak yer almaktadır. Perianal apse ve fistül oluşumları sınıflandırılmasının farklı olması, sfinkter adı verilen dışkı tutmayı gaz çıkışı kontrolü sağlayan kasın almış olduğu pozisyonuna göre isimlendirilir. Basit fistül olarak yer alan tek giriş delikli olan fistül çeşitleri olduğu gibi komplike gelişen yüksek seviyeli, anal sfinkteri taşan fistüller de yer almaktadır. Birden fazla deliği bulunarak, at nalı şeklinde oluşabilen fistüllerde yer almaktadır.

 

Perianal Fistül Tanısı

 

Perianal fistül hastaları apse oluşumu ile karşılaştıkları için makat bölgesinde şişlik, kızarıklık, kaşıntı, ağrı ile başvurabilir. Fistülün yine sebebiyet vermiş olduğu istenmeyen kanal içerisini tıkayarak apse oluşumuna zemin hazırlar ve böylelikle zonklayıcı ağrı ve şişlikler varlıklarını ortaya koyuş olur. Kötü kokulu, sarı renkli, iltihaplı akıntı olarak semptom gösterir. Bu akıntılar bazen hastaların iç çamaşırlarında lekelenmelere yo açmaktadır.  Yer yer hafif kanama ile de karşılaşılabilir. Tuvalet sırasında ve sonrasında tuvalet kâğıdına gelebilen kan lekeleri de oluşabilmektedir.  

Belirtmiş olduğumuz bu şikâyetler ile başvuran hastalara proktolojik muayene yapılması gerekmektedir. Tuşe yolu ile yapılan son derece kesin tanı konusunda doğruluğu yüksek olan bu tanı için alanında uzman olan proktologlar tarafından konulması gerekmektedir. Bölge de bulunan apsenin çıkarılmadan bu tanıyı koymak zor olduğundan, öncelikli olarak apsenin boşaltılması gerektiğini unutmamak gerekir. Bu drenaj işlemini de muayene olmuş olduğunuz hekim tarafından önerildiği gibi yapılacaktır. Benzer değişkelerde göz önünde durularak, tedavi planlanması yapılmalıdır.

 

Fistül Tedavisi Hakkında Detaylı Bilgi Almak İçin Tıklayınız.

Randevu ve Bilgi İçin 7/24 Çağrı Merkezimizi Arayın 444 8 623