Genital Siğil (Kondilom) Belirtileri Nelerdir?

Genital Siğil (Kondilom) Belirtileri Nelerdir?

Siğiller, HPV (Hman Papilloma Virus) nedeniyle ortaya çıkar. Bu virüs rahim ağzı kanserine neden olabildiğinden siğil olduğunu düşünen kişilerin doktor muayenesi olması oldukça önemlidir.

Genital siğillerin belirtileri

  • Genelde dış genital bölgede küçük siğiller ortaya çıkabilir. Bunlar kişinin kendisi tarafından görülebilir ya da elle hissedilebilir.
  • Genital siğiller yumuşak,ciltten hafif kabarık, pembe-beyaz renkli, karnıbahar benzeri oluşumlardır. Tek ya da grup halinde olabilirler. Zaman zaman dışarı kabarık olmayıp düz olarak bulunurlar. Nadiren vajina içinde, makat çevresinde görülebilirler.
  • Anal yada oral seks sonrasında ağız içi ve makat içinde de siğiller ortaya çıkabilir. Bazı durumlarda vajina içinde ve rahim ağzı üzerinde de siğiller olabilir.
  • Genital siğilde ağrı olmaz, fakat ara sıra kaşıntı ve yanma görülebilir. Bazen hasta gözle fark edemeyebilir ve genellikle rahatsızlık veren kaşıntı bazen tek belirti olabilmektedir.
  • HPV enfeksiyonları virüsün türüne bağlı olarak rahim ağzını oluşturan hücrelerde displazi adı verilen kansere değişebilecek bazı değişimlere neden olabilir. Pap smearde hücrelerde koilositoz saptanır. Düşük riskli tipteki virüsler genelde PAP smearda ortaya çıkan ASCUS , CIN  (CIN 1, CIN 2, CIN 3 ) ve SIL gibi değişimlere neden olurlarken yüksek riskli tipler uzun dönemde rahim ağzı kanserine neden olabilirler. Bu nedenle HPV tiplendirilmesi çok önemlidir. Genetik laboratuvarlarında HPV DNA tiplemesi günümüzde kolaylıkla yapılmaktadır.
Randevu ve Bilgi İçin 7/24 Çağrı Merkezimizi Arayın 444 8 623