Genital Siğil (Kondilom) Nedir?

Genital Siğil (Kondilom) Nedir?

HPV 150 farkli çeşidi olan bir tür virüstür. Tıp dilinde human papilloma adıyla anılan HPV virüsü cinsel yolla bulaşabilen bir hastalıktır. Tedavi edilmediği takdirde kansere dönüşebilen bir virüs türüdür. HPV virüsü kadınlarda rahim ağzı, dış genital ve serviks kanserine zemin oluşturabilir. HPV türlerinde yüksek risk grubunda olan tipler kansere yol açmaktadır. Human papilloma virüs (HPV), serviks kanserinin bilinen en önemli ve en yaygın sebebidir. Bu sayede genital bölgede bulunan ve cinsel yolla bulaşan bir hastalık türüdür. Düşük risk grubu daha az tehlikelidir. Aktif cinsel hayatı olan kişilerde HPV virüsü görülme riski oldukça fazladır. Diğer bir yandan kadınlarda kronik üriner sistem enfeksiyonlarına ve vajiniteye de sebep olmaktadır. HPV cilt veya müköz membranların teması sonucunda bulaşan bir virüstür. HPV virüsü aynı zamanda tensel temas yoluyla da bulaşabilir. Özellikle wc, hamam, havuz, sauna gibi umumi kullanım alanlarında vakit geçiren kişilerin de dikkatli olması gerekmektedir.

Erkeklerde genelde penisin üzerine yerleşir, kadınlarda ise dış cinsel organın çevresinde görülmektedir. Özellikle genital bölgede görülmesine rağmen bazı tipleri anal bölge, ağız içinde (oral seks sebebiyle) görülebilmektedir. HPV virüsü vücuda girdikten sonra bazı dönemlerde alevlenmeler ile ortaya çıkabilmektedir. HPV (human papilloma virüsünün) genital siğil veya kondilom denen lezyonlara yol açabilir. Klinik bulgular genellikle virüs alındıktan 3 veya 6 ay sonra ortaya çıkar. Bu dönemden önce klinik muayene sırasında başka hiçbir bir belirti vermeyebilir. Kadınlarda genital siğil lezyonları vulvada, labialar’da, üretra’da, vajen iç kısmında, serviks’te ve anal bölgede bulunabilir. 150 den fazla tipi bulunan HPV virüsünün, her türünün kendine özgü özelliği vardır. Bazı türleri hiç belirti vermez, bazısı ise kanser kadar ciddi sorunlara neden olmaktadır. Yüksek riskli HPV türleri 16, 18, 31, 33, 35, 39, 45, 51, 52, 56, 58, 59, 66, 68, 73, 82’dir. Düşük riskli HPV türleri ise 6, 11, 40, 42, 43, 44, 54, 61, 70, 72, 81’dir. Özellikle yüksek riskli HPV türlerinin kansere yol açtığı gözlemlenmiştir. En yaygın olarak görülen HPV türü ise HPV 16 ve 18’dir

 

Genital siğil, HPV virüsünün bir tür yan etkisidir. HPV virüsünü kapmış kişinin bağışıklık sisteminin düşmesi gibi durumlarda genital bölgesinde gözlemlediği oluşumlardır. Genital siğiller HPV virüsünü kapmış kişiyle tensel temas sonrası bulaşabilir. Erkek bireyde HPV virüsü varsa uzun zaman belirti göstermeyebilir. Kadın partneriyle cinsel yoldan bir ilişki yaşadığı zaman (anal, oral) bu virüs partnerine de bulaşır. Erkek partnerinden HPV virüsünü kapan kadın birey bağışıklığı düşükse vajinal bölgesinde genital siğiller ile karşılaşmaktadır. Genital siğil genellikle kadınlar arasında yaygındır. Ama erkeklerde de görülmektedir. Genital siğili olan hamile kadınlar doğum esnasında nadiren de olsa siğillerini yeni doğan çocuklarına bulaştırabilirler.

HPV virüsü belirtileri öncelikle genital siğil olarak nükseder. Genital siğilin belirtileri ise vajinal bölgede gözle görülebilen renk değişimidir. Aynı zamanda bu bölgede kişi kaşıntı, yanma ve kabarıklık hissetmeye başlar. Genital siğiller grimsi sivilce veya karnabahar görünümündeki oluşumlardır. Genital siğili olan kişiler cinsel ilişki esnasında zorlanırlar, çeşitli kanamalar yaşamaya başlarlar. Kişilerde genital siğil elbetteki bazı faktörlerin de etkisiyle daha çok görülebilmektedir. Mesela siz veya cinsel partnerinizin birden fazla cinsel ilişkisi varsa veya olmuşsa partnerlerden biri diğerine bu virüsü bulaştırabilir.

Çok eşliliği gerektiren bazı durumlarda veya mesleklerde de çok fazla görülmektedir. HPV virüsünün bulaşması için en tehlikeli yaş grubu 18-24’tür. Bu yaşlarda çoğu zaman gerekli önlemler alınmadan cinsel beraberlik yaşandığı için bulaşma riski fazladır. Cinsel ilişki sırasında prezervatif kullanmamak, gerekli önlemleri almamak da riski arttırmaktadır. Kişiye daha önce cinsel yolla bulaşan başka bir enfeksiyon bulaşmış olması HPV virüsü için zemin oluşturmaktadır. Bağışıklık sisteminiz zayıfsa, stresli bir hayat sürüyorsanız HPV virüsünün etkileri artacaktır. Kişide sigara ve alkol kullanımı da fazla ise virüsün kendisini ortaya çıkarması hızlanacaktır.

 

Randevu ve Bilgi İçin 7/24 Çağrı Merkezimizi Arayın 444 8 623