Genital Siğil Oluşum Etkenleri

Genital Siğil Oluşum Etkenleri

Genital siğil lezyonlarının oluşmasına sebep olan virüs Human Papilloma Virüsüdür.  Cinsel birliktelik  ile bulaşıp yayılan virüs günümüzde çok fazla görülmektedir.  HPV genital  bölge ve mukozalarda enfeksiyona neden olarak lezyonların oluşmasına neden olur. HPV rahim  ağzı kanserine sebep olabilen bir virüstür.

 

HPV belirtileri; Direkt olarak HPV belirti göstermez. Vücutta belli bir dönem kuluçka dönemi bulunur. Human Papilloma Virus’ün vücutta belli bir kuluçka süresi vardır. Bu süre bazen çok geniş bir zaman dilimine yayılabilir. HPV insan vücudunda 2 aydan 6 yıla kadar kuluçka döneminde kalabilir. Bu zaman diliminde cinsel organ ile anüs çevresinde farklı yapıda siğil ve lezyon oluşabilir. HPV erkeklerde bazen belirti göstermeyebilir. Bundan dolayı özellikle erkekler farkında olmadan taşıyıcı konumda olabilirler. Virüsün bulaştığı kişide bağışıklık sistemi güçlü ise hastalığın kuluçka dönemine girmeden yok edilme ihtimali vardır. Bazen belirti göstermeyen hastalık kişinin hasta olmadığı anlamına gelmez.

Virüs kişiye bulaştığı zaman dış genital bölgede minik siğiller meydana gelir. Siğiller beyaz, pembe renge sahip olup yumuşak ve kabarık yapıdadırlar. Siğiller bazen karnabahar görünümünde olabilirler. Genital siğiller anüs veya vajina içinde görülebilirler. Yanma, kaşıntı hissi oluşturan genital siğiller acı hissi yaratmazlar. Erkenden teşhis edilen hastalığın tedavisi çok önemlidir. Tedavi için geç kalınırsa hastalık yayılacaktır.

 

Genital siğil oluşumunda birçok etken mevcuttur. Örneğin yaşam boyu bireyin beraber olduğu cinsel partner sayısı ve bu partnerin de geçmişteki ve şimdiki cinsel partner sayısı genital siğil oluşumunda en büyük etkenlerden biridir. Ayrıca cinsel birleşme sırasında kondom yani prezarvatif kullanmamak da genital siğil hastalığına sebebiyet vermektedir. Bununla beraber yine kondom (prezervatif) kullanımı chlamydia ve herpes riskini azaltmaktadır.

 

Kadınlarda genital siğil oluşumu doğum yapma sayısı ile orantılıdır. Şöyle ki doğum yapma sayısı 5 den fazla olan bir kadında genital siğil oluşma riski artmaktadır. Sürekli ve sık bir biçimde doğum kontrol hapı kullanmak da riski arttırır. Genital siğil oluşum riskini artıran diğer faktörler ise alkol, sigara ve uyuşturucudur.

 

HPV Türleri

 

Düşük ve yüksek riskli HPV türleri vardır. Yüksek riskli HPV türleri kadınlarda rahim ağzı kanserine neden olurken, erkeklerde penis kanserine neden olur. Rahim kanserinin erken teşhisi ve HPV’nin tespiti için kadınlarda 6 ayda bir smear testi yapılması önerilmektedir. Kendine has özellikleri bulunan HPV’nin kimisi vücutta tepki göstermezken kimisi kansere neden olabilir.

 

Yüksek riskli HPV türleri 16, 18, 31, 33, 35, 39, 45, 51, 52, 56, 58, 59, 66, 68, 73, 82’dir. Düşük riskli HPV türleri ise 6, 11, 40, 42, 43, 44, 54, 61, 70, 72, 81’dir. En çok görülen HPV türleri ise HPV 16 ve HPV 18’dir. Bunlar yüksek riskli grupta yer alırlar.

 

HPV tedavisi; HPV kendi kendine vücuttan atılabilir. Eğer kişinin bağışıklık sistemi güçlüyse HPV vücutta kendi kendine bertaraf edilebilir. Bağışıklık sistemimiz her zaman hastalığı yenemeyebilir ve bu gibi durumlarda kişi en kısa sürede uzman bir hekime görünmelidir. Genital siğilin boyutu, şekli tedavi yöntemini belirleyen etkenlerdendir. Merkezimizde ameliyatsız genital siğil tedavisi yapılmaktadır. Genital siğillerden korunma yollarından biri de cinsel partnerimizin sağlığından emin olmaktır. Ayrıca genital siğillere neden olan HPV’den korunmak için aşı yaptırmak çok önemlidir. Aşıyı cinsel hayat başlamadan önce yaptırmakta fayda vardır. Bunlara ek olarak çok eşlilikten uzak durarak da HPV’den korunma sağlarız.

Randevu ve Bilgi İçin 7/24 Çağrı Merkezimizi Arayın 444 8 623