Genital Siğil Tanısı

Genital Siğil Tanısı

 

Genital Siğilin Tanısı 

Human Papilloma  Virüsü son yıllarda özellikle kadın hastaların kabusu olarak karşımıza çıkmaktadır ve çok sık karşılaşılmaktadır. Genital bölgede siğile ve ilerleme durumunda rahim ağzı kanserine neden olabilmektedir HPV.  Kişi virüs belirtilerini vücudunda fark ettiği anda ertelemeden veya geciktirmeden  mutlaka tedavi olmalıdır.  Cinsel hayatı aktif olan özellikle de çok eşli bireylerde görülmektedir.  

Genital siğillerin nedeni olan HPV vücuda yerleşme sağladıktan sonra genital siğile yol açar. Genital siğiller doğal tedavi yöntemleri ile hafifletilebilirler ancak tamamen iyileşme sağlamazlar. HPV cinsel temas yolu ile bulaşma sağlar ve ortaya çıkar. Virüs insan vücudunda hücrelere girdikten sonra yaklaşık 2-3 ay içerisinde genital siğil oluşturur. Batı ülkelerinde daha sık rastlanılan  virüs ABD tarafından açıklanan verilere göre cinsel hayatı aktif olan bireylerin yüzde 75’inde görülmektedir.  Genital Siğilin  bazı risk faktörleri vardır, HPV’nin kanser gibi ciddi hastalıklara sebep olduğu bilinmektedir. Vücuda yerleştikten 10-15 yıl sonra kansere yol açabilen HPV sadece makat bölgesinde görülmez.  HPV’ler  ağzı içi ve çevresinde de görülebilir. HPV’ler çoğunlukla rahim ağzı kanserine, vajina ve dış genital bölgelerde kansere yol açmaktadır.  Baş ve boyun kısmında meydana gelen HPV’ler kanser riskini üst seviyeye taşırlar. Ses telleri üzerinde ortaya çıkan kanser kişinin ses tonunda farklılığa neden olur. Bunun dışında boğazda hassasiyet, kronik kulak ağrısı ve öksürük nöbetleri, nefes alırken zorluk çekme, yutkunmada zorluk çekme, ses tonunda farklılık, boyunda şişlikler meydana gelebilir.

 

HPV nasıl bulaşır?

HPV’den korunmak için öncelikle cinsel ilişki sırasında prezervatif kullanılması önerilir tam bir koruma sağlamasa da önleyici olacaktır. Prezervatifin kaplamadığı bölgeler de siğil oluşma ihtimali vardır ve cinsle birliktelik anında o bölgelerden de bulaşma olabilir. Virüs enfekte olmuş kişinin penis,, skrotum (erkek yumurtalık torbası), dış genital bölge, vajina ile teması halinde meydana gelebilir. HPV bazı kişilerde   ağız yolu ile enfekte olmuş bölgeye temasla da bulaşma sağlar. Aşı ile HPV’den korunam sağlanabilir. Çok eşli cinsel hayatı olan bireylerde daha sık görülen HPV’den korunmak için aşı olmayı aksatmamalısınız.

Düşük risk içeren HPV’ler  6, 11, 40, 42, 43, 44, 54, 55  ve 62’dir. Yüksel riskli HPV’ler  26, 53 ve 66 dır, en yüksek risk grubunda olanlar ise 16, 18, 31, 33, 35, 39, 45, 51, 56, 58, 59, 68, 73 ve 82 dir.  Virüsten tam  olarak korunmak için aşıyı cinsel hayat başlamadan önce yaptırmak gerekir. Aşı sonradan yapılır ise çok fazla etki göstermeyebilir.  Uygulanan bu aşılar 9-27 yaş arasındaki bireylere 3 doz halinde yapılır. Genital siğil  olan kişilerde düzenli olarak jinekolojik muayene olmaları gerekir. HPV’nin  kişinin vücudunda olup olmadığı doktor kontrolü ile araştırılmalıdır.   Doktor tarafından müdahale edilmesi gereken siğiller için dondurma, kimyasal ve yakma yöntemleri kullanılabilir.

 

 

Genital Siğil Tedavisi 

Genital siğil tedavisi;  HPV’lerin düşük riskli mi yüksek riskli mi oldukları tedavi açısından önemlidir ve düzenli olarak doktor tarafından kontrol edilmelidir.  Kadınlarda smear testinin düzenli yaptırılması gerekir. Erkeklerde az sıklıkla rastlanan HPV yine de kansere yol açabilir. HPV ilerlerse erkeklerde penis kanseri yapabilir.  HPV homoseksüel erkeklerde anal kansere neden olabilir. Bazı genital siğiller vücudun bağışıklık sistemine göre kendi kendine yok olabilirler. Genital siğiller eğer hamile birinde ortaya çıkarsa doğumda sıkıntı yaratabileceği için genellikle mekanik doğum tavsiye edilebilir.

 

HPV belirtilerini kendinizde görüyorsanız vakit kaybetmeden mutlaka bir proktoloji uzmanından randevu almalısınız.  HPV taşıyıcı olmamak için aşı olmayı ihmal etmemeliyiz. Merkezimizde genital siğil tedavisi ameliyatsız olarak gerçekleştirilmektedir. Lokal anestezi yoluyla tedavi edilen hastalar günlük yaşamlarına kısa sürede dönebilirler.  Genital siğillerle ilgili detaylı bilgi için 7/24 hizmet veren çağrı merkezimizi arayabilirsiniz. Çağrı merkezi telefon numarası: 444 8 623

 

 

 

Randevu ve Bilgi İçin 7/24 Çağrı Merkezimizi Arayın 444 8 623