Genital Siğil Tedavi Seçenekleri

Genital Siğil Tedavi Seçenekleri

Human Papilloma Virüsü 100’den fazla çeşidi bulunan  cinsel yol ve temas  sonucu bulaşan bir enfeksiyon türüdür. HPV;  rahim ağı kanseri, dil ve bademcik kanserine kadar birçok kanser türüne sebep olabilmektedir ki  kanser  virüs vücuda alındıktan yıllar sonra ortaya çıkabilmektedir. 

 Human Papilloma Virüsü son yıllarda oldukça yaygınlaşan hem ülkemizde hem de dünyada sık karşılaşılan bir rahatsızlık konumuna gelmiştir.  Seksüel ilişki sonucu bulaşma sağlayan virüsü taşıyan biri ile yaşanan vajinal, anal veya orak ilişki sonucu  bulaş olur. Vücudu enfekte olmuş birey ile cinsel temastan sonra belirtiler akabinde ortaya çıkabilir veya yıllar sonra gelişip kendini belli eder.  Bu sebeple  kişiye virüsün ne bulaştığını anlamak zordur. Cinsel yol ile bulaşan en yaygın enfeksiyon olan HPV’nin 100’den fazla çeşidi vardır. Dünyada genelde çok fazla görülen rahatsızlık en fazla gençlin sonlarında ve 20’li yaşların başında olanlarda görülmektedir.

Genital siğillerden kansere ; HPV bazı kişilerde bağışıklık sisteminin savunma sistemi sayesinde kendiliğinden kaybolur ve herhangi bir sağlık problemine yol açmaz. Birçok kişide ise genital siğiller ve farklı kanser türlerine yol açabiliyor. HPV’de bağışıklık sistemi zayıf kişiler virüs ile verilen mücadelede başarılı olamıyor. HPV  vücuttan kaybolmaz ise genital siğiller ve kanser gibi sağlık sorunlarına  sebep olabilmektedir.    Amerika Birleşik Devletlerinde yapılan bir araştırmada seksüel ilişki yönünden aktif olan 100 çocuktan birinde  farklı zamanlarda genital siğil olduğu rapor edilmiştir. Yine aynı araştırmaya göre  her sene dünyada  yaklaşık olarak 5 milyon kişiye HPV ve genital siğil teşhisi, 1,5 milyon kadına da serviks (rahim ağzı) kanseri teşhisi konuşmuştur.

Virüse Karşı Önlem 

 Virüsü karşı önlem almak, başlatılan tedavi sürecinden daha etkilidir. HPV; vulva (dış genital bölge), vajina, penis ya da makat kanseri  dahil olmak üzere özellikle rahim ağzı veya rahim boynu, dil ve bademcik kanseri olmak üzere boğazın arkasında kansere sebep olabiliyor. Human Papilloma Virüsü için tedavi bulunmaktadır. HPV’nin neden olabileceği sağlık problemleri için tedavi şekli vardır. Tedavi edilmediği zaman; genital siğiller kaybolabilir, aynı kalır veya boyut veya sayı olarak büyür.  Düzenli olarak Pap smear testi yaptıran ve gerektiğinde takip edilen  kadınlarda, kanser gelişmeden önce sorunlar tespit edilebilmektedir.   Hastalık bulaşmadan önlemek  her zaman tedaviden daha önemlidir. 

 

Cinsel yaşam başlamadan önce HPV için bulunan önleyici aşılardan yaptırılabilir.   Ve cinsel yaşamda tek eşlilik tercih edilmesi de önlemler  arasında yer almaktadır.  Seksüel ilişkide prezervatif kullanılması da önlemler arasında yer alır. Tabi ki yüzde yüz koruma sağlamamaktadır.  Virüsten aşı ile korunmak mümkün; HPV riski aşı ile  en  aza indirilebilmektedir.  Ulusal ve uluslararası sağlık kuruluşları HPV kaynaklı  kanserlerden korunmak için 11-12 yaş arasındaki  erkek ve kızlara iki ya da üç doz HPV aşısı yaptırmaları önerilmektedir. Daha önceden aşı yapılmadı ise erkekler için 21 yaşına kadar, kızlar içinde 26 yaşına kadar HPV aşısı yaptırılabiliyor. 21-65 yaş arasındaki kadınlarda düzenli olarak smear ve gerekirse HPV tarama testi yapılmalıdır.  Ki bu durum rahim ağzı kanseri riskini  önleyebilmektedir. Cinsel yönden aktif bir kişi iseniz her cinsel temasta kondom kullanmaya dikkat etmelisiniz.  Bu, virüs riskini düşürse de, HPV prezervatifin kapsamadığı bölgelere bulaşabiliyor; bu nedenle prezervatifler HPV virüsüne karşı tamamen koruma sağlamayabiliyor. Karşılıklı bir şekilde tek eşlilik ilişkisinde olmak ise en önemli tedbir.

Randevu ve Bilgi İçin 7/24 Çağrı Merkezimizi Arayın 444 8 623