Genital Siğil Tedavisi

Genital Siğil Tedavisi

Genital siğil tedavisi merkezimizde ameliyatsız olarak yapılmaktadır. Human Papilloma Virus yani HPV genital siğillerin oluşumunda etkilidirler. İnsan vücuduna girdiğinde direk belirti göstermeyen HPV tedavi edilmezse insan sağlığını ciddi şekilde tehdit eder. 

Genital bölge ve mukozolarda enfeksiyona neden olan HPV cinsel temas yoluyla bulaşır. Kadınlarda rahim ağzı kanserine yol açabilen HPV’nin belli bir kuluçka dönemi vardır. Bu dönem çok uzun zamana da yayılabilir. HPV belirtileri: HPV girdiği vücuda girince direk belirti göstermez. 2 yıla kadar ortaya çıkabilen HPV, anüs veya genital bölgede lezyona sebep olabilirler. 

Sadece kadınlarda ortaya çıkmayan genital siğiller erkeklerde de görülebilir. Genital siğiller erkeklerde kolay kolay ortaya çıkmazlar ve bu nedenle erkekler taşıyıcı durumda kalırlar. Bireylerin bağışıklık sistemi çok güçlü ise HPV bulaştığı vücutta kendi kendine yok olabilir. Cinsel hayatında aktif olan her bireyin test yaptırması önerilmektedir. Genital siğillerin yapıları her bireyde farklılık gösterebilir. Genital siğillerin bazıları pembe, kahverengi, beyaz olabilirler. Farklı renkte olmalarının dışında siğillerin yapıları da değişkendir. Yumuşak, kabarık, sert biçimde genital siğiller vardır. 
 

Düşük ve Yüksek Riskli HPV Tipleri

 
Kaşıntı ve yanma hissiyle meydana gelen genital siğiller tedavi edilmediği zaman yayılma eğilimi gösterirler. Yüksek ve düşük riskli çeşitleri olan HPV’nin yüksek riskli çeşitleri kadınlarda rahim ağzı kanserine yol açabilirken, erkeklerde de penis kanserine neden olabilirler. Rahim ağzı kanseri hastalığının erken teşhisi için kadınların 6 ayda bir smear testi yaptırmaları önerilir. HPV’lerin hepsinin kendine ait özellikleri bulunur. Bazı tipleri kansere neden olabilirken bazıları insan vücudunda hiç tepki göstermezler. HPV’lerin yüksek riskli türleri; 16, 18, 31, 33, 35, 39, 45, 51, 52, 56, 58, 59, 66, 68, 73, 82’dir. HPV’lerin düşük riskli türleri; 6, 11, 40, 42, 43, 44, 54, 61, 70, 72, 81’dir. HPV’lerin  en sık görülenleri yüksek riskli bölümde bulunan HPV 16 ve HPV 18 olarak bilinmektedir. 
 
Minimum 100 çeşidi bulunan HPV’lerin bağışıklık sistemine göre yok olma durumları gelişebilir. Bazı HPV’ler kişinin bağışıklığına göre vücuttan atılırken bazıları atılmazlar. Genital siğil oluşumunun zeminini hazırlayan HPV’lere vakit kaybetmeden müdahale edilmesi gerekir. HPV ve genital siğillerin tedavisi kişiye özel olarak yapılmaktadır. Siğillerin renkleri, boyutları tedavinin belirlenmesi açısından çok önemlidir. Genital siğillerin tedavisi en iyi şekilde ameliyatsız olarak yapılmaktadır. 
 
Genital siğil tedavisi; HPV’den aşı ile korunmak mümkün olabilir. Aşının yapılma zamanı da cinsel hayatın başında önerilmektedir. Aşı kanseri oluşturan erkeklere karşı antijen içecek olarak bilinmektedir. HPV aşılardan biri 16 ve 18 kanser çeşidine karşı antijen içermektedir. HPV enfekte olmuş kişinin penis, skrotum (erkek yumurtalık torbası), vajina veya dış genital bölge ile temas durumunda meydana gelir. Bazı kişilerde HPV ağız yolu ile enfekte olmuş bölgeye temas durumunda bulaşabilir. Virüsten korunmak için cinsel ilişki esnasında kondom kullanmak önemlidir. Bu yöntem koruma sağlasa da bu koruma yüzde 100 olmaz. Kondomun kaplamadığı alandan virüs bulaşma ihtimali vardır.
 
Ameliyatsız genital siğil tedavisi merkezimizde yapılmaktadır. Lokal anestezi ile tedavi edilen hastalarda ameliyat stresi görülmez. Kesi ve dikiş gibi işlemlerin yapılmadığı hastalarda  klasik cerrahi müdahalelerde olduğu gibi tedavi sonrasında yan etkiler yaşanmaz. Lazer ile yapılan tedavi sayesinde hastanın cildinde iz kalmaz ve yara oluşmaz. Olası bir doku kaybı yaşanmaz. 5-10 dakika içinde tedavi edilen hastalarda siğillerin iz bırakma ihtimali çok azdır. Gündelik yaşamına kısa sürede dönebilen hastalarda tedavi sonrasında ağrı hissi minimal olur. 
Genital siğillerde önemli olan hastalığı kabul etmektedir. HPV ve genital siğil hakkında detaylı bilgi almak ya da randevu oluşturmak için 7/24 hizmet veren çağrı merkezimize ulaşabilirsiniz. Çağrı merkezi telefon numarası: 444 8 623.
Randevu ve Bilgi İçin 7/24 Çağrı Merkezimizi Arayın 444 8 623