Günümüzde Sık Rastlanan Hastalık Kıl Dönmesi

Günümüzde Sık Rastlanan Hastalık Kıl Dönmesi

 

Sık Rastlanan Hastalık Kıl Dönmesi 

Kıl dönmesi rahatsızlığı bir kıl problemdir. İki kalça arasındaki oyuntuda yer alan ve sırt, ense saç derisinden kopan kılların derinin içine gömülerek, derine uzanan bir kist yapısı oluşturması ve bazen bu bölgede iltihaba yol açması ile oluşup gelişen bir hastalıktır.  Kıl dönmesi, erkeklerde kadınlara oranla daha fazla görülür, hastalık  sessiz ilerler ve kıl oranın fazla olduğu vücutlara, sürekli olarak oturarak çalışanlarda daha sık görülmektedir.

Yukarıda da belirttiğimiz gibi kılın deriyi delerek cilt altına yerleşmesidir. Kıllı yapı, dar pantolon giymek kılın yönün değişmesine neden olur kuyruk sokumunu tahriş ederek cilt altına girmesini sağlar. Sırttan kopan kılların kalçaların vakum etkisi yaratarak  kıllı orta hatta yönlendirmesi nedeni ile ciltten içeri girmesi hastalığı oluşturan etkenlerden bazılarıdır.   Kıl dönmesi hastalığında genellikle kıl kökü iltihaplanır ve çıban oluşturur bunun sonucunda kıl kökü etrafında şişme ya da ödem oluşur ve kıl kökü tıkanır.  Tıkanmış olan kıl kökü cilt altı yağlı doku içine doğru patlar ve kıl kökü apsesi oluşturur.

 

Kıl  dönmesi apsesi cilde doğru kendiliğinden açılma yaptığında kuyruk sokumu üzerinde tünel oluşmuş olur.  Bu durumda iki kaba et arasındaki oluktan yanlara doğru tünel ilerler ve derideki ağzını  yapar.   Yumuşak kıllar kalçanın hareketleri ile sürtünme sonucunda tünel içine çekilir veya emilir.  Kıllar ucundan içeri girer ve kök kısmı onların dışarı atılmalarını engeller ve böylelikle içeride hapis kalarak kıl kesesi oluştururlar.

Kıl Dönmesi Sebepleri

Kıl  dönmesi sebepleri; hastalık ilk olarak kıl yoğunluğu fazla olan erkek ve kadınlarda ortaya çıkar.  Uzun süre masa başında oturarak çalışanlarda, pantolon giyenlerde, kaykılarak oturanlarda, kılların kuyruk sokumu üzerindeki deriyi tahriş eder ve cilt altına yerleşir.  Uzun süre oturmak dar pantolon giymek kalçaları sıkıştırması kıl dönmesi hastalığının sebeplerindendir.  Kalça bölümünde fazla sürtünme olması, aşırı terleme, şişmanlık, hijyen eksikliği bölgesel travma diğer sebeplerdendir.

Kişisel temizliğinizi ihmale etmeyin;  özellikle yaz aylarında  kıl dönmesi hastalığından korunmak adına mutlaka hijyen kurallarına uymak gerekir.  Tabi ki sadece hijyen kurallarına uymak kişi kıl dönmesinden korumaz, kurallara uymak  kıl dönmesi hastalığına yakalanma riskinizi düşürür.  Kıl dönmesi oluşumunda aşırı kilo ve terleme gibi faktörlerde oldukça etkilidir.  Hastalığa sebep olan diğer etkenler kuyruk sokumunda çatlak, yarık veya yara izi olması, uzun süre oturma sonucu oluşan travma, derinin uzun süre terli ve nemli kalması kıl dönmesinin oluşumunu kolaylaştırır.

 

Kıl Dönmesi hastalığı   hayatı tehdit eden bir rahatsızlık değildir. Ancak aktif yaşamda yer alan,  genç insanlarda  zaman ve verim kaybına yol açtığı için önem taşımaktadır. Tekrarlaması nedeni ile doğru tedavi uygulanmayanlarda ve yanlış alışkanlıkların devamında sıkıntı kaybedilen iş gücü ve kişisel hijyen problem yaratmaktadır.

 

 

AĞRI, ŞİŞLİK, KAŞINTI…

Kıl dönmesi belirtileri Hastalık, kişinin göremeyeceği bölgede yer aldığı için artan yakınmalar sonucu kendini belli eder.  Bu şikayetler akıntı, ağrı, şişlik, kaşıntı ve kokudur. İnsanlar hastalığı genellikle küçük bir sivilce olarak değerlendirir ve kendiliğinden iyileşmesini beklerler. Kuyruk sokumu bölgesine bakıldığında orta çizgide çok küçük delikler, şişlik görülür nadir bir durum olsa da hiç delik olmadan da hastalık gelişebilir.  Bu sıkıntılar sonucu enfeksiyon şiddetli olursa ateş, halsizlik ve bulantıya yol açabilir.

Çağımızda sıklıkla karşılaşılan kıl dönmesi hastalığının tedavisi, hastanın detaylı muayenesinden sonra doğru tedavi yönteminin tespitiyle ameliyatsız yöntemlerle gerçekleştirilebilir.

 

Kıl dönmesi tedavisi; hastalık ameliyatla ve ameliyatsız tedavi edilebilir. Kıl dönmesi hastalığı ihmal edilmemesi gereken  bir rahatsızlıktır.  Altta yatan ciddi hastalıkların ilerlemesine zemin hazırlayabilir. Bu yüzden kişi bu durumdan önce yaşadığı sıkıntılara son vermek için mutlaka muayene olmalı ve tedavi sürecini geciktirmeden başlatmalıdır. Ameliyatsız lazer tedavisi ile gün içerisinde hem muayene hem de operasyon geçirerek bu rahatsızlıktan kurtulabilirsiniz.  

 

 

Randevu ve Bilgi İçin 7/24 Çağrı Merkezimizi Arayın 444 8 623