Hemoroid (Basur) İlaçları ve Ameliyatı

Hemoroid (Basur) İlaçları ve Ameliyatı

Hemoroid İlaçları

 

Toplumumuzca sıklıkla utanma duygusunun yaşatmış olduğu çekinmeden kaynaklı olarak bazen hastalıklarımızı herkesten saklayabiliyoruz. Böylelikle tedaviden kaçınıyor ve zamanla ilerlemelerine sebebiyet verebiliyoruz. İşte makat hastalıkları da bu duygudan kaynaklı olarak tedavisi ertelenen hastalıklar arasında yer alıyor. Makat hastalıklarının başında yer alan hemoroid doktora gitmeyi erteleten, kulaktan dolma bilgiler ile halk arasında geçen ilaçların kullanma eğilimleri daha fazla olmaktadır. Fakat bilinmesi gerekir ki hekim onayı olmadan herhangi bir ilaç kullanımı olmaması gerekir. Her kanama ya da kabızlık nedeni sadece hemoroid hastalığının belirtisi olmadığını unutmamak gerekir. Kalın bağırsak kanserleri veya tümörün de kanama yapabildiğini unutmamak gerekir. İşte tam da bu nedenle hastalığın zamanında teşhis edilememesi, insan için her dakikası kıymetli olan zamanın kaybolmasına ve teşhisin gecikmesine yol açar.

Bilinçsizce kullanılan hemoroid ilaçları basurdaki kanama, şiddetli ağrı, yanma ve kaşıntı gibi yakınmaların baskılanmasına neden olur. Hemoroid belirtilerini en alt düzeye indirerek, tam anlamı ile iyileşme sağlanmasını sınırlamış olup, hastalığı tedavi etmiş olmaz. Hemoroid oluşumu ile ortaya çıkan, genişlemiş olan damar yapıları ilaç kullanımı ile eski haline dönmesi beklenmez. Bu nedenledir ki muayene olmadan alınan ilaçlar, hemoroid dışında aslında altında yatan ciddi olan rahatsızlıkların yüzünü örterek, maskeleyebilir. Kulaktan dolma olarak gün geçtikçe aratarak yayılan bu ilaçların kullanımı ile problemlerin ilerlemesine neden olabilir.

Hemoroid için özel hazırlanan anal preparatlar yani hazır ilaçlar (kimyasal veya bitkisel kürlerden oluşmuş hazır ilaçlar), fitil ve kremler piyasada oldukça yaygın halde bulunur. Belirtiğimiz bu ilaçların kullanımı hastanın kanamasına, ağrısına, kaşıntısına ve doluluk hissini bir nebze de olsa ortadan kaldırıyormuş gibi gelir. Bu nedenle hafif bir rahatlama sağlayabilir. Fakat burada önemli olan iyileştirici bir etkisinin olmayışıdır. İşte tam da bu yüzden iyileşme açısından herhangi bir beklenti içine girmemek gerekir. Kullanılan bu tarz ilaçlar yalnızca geçici bir süre olarak çözüm sağlamış olur.

 

Hemoroide İyi Gelen Bitkiler Ve Bitkisel Tedavi Hakkında Bilgi Almak İçin TIKLAYIN.

 

Basur tedavisinde 3 farklı grupta ilaç kullanımı yer alır. Bunlar:

  1. Ağız yoluyla (oral) alınan ilaçlar,
  2. Topikal (krem veya jel formatında) kullanılan ilaçlar,
  3. Anal yolla (fitil olarak) alınan ilaçlar.

 

1.Ağız Yoluyla Kullanılan İlaçlar

İlaçların çoğu ve en yaygın halde herkes tarafından bilinen oral yolla alınan ağrı kesicilerdir. Günümüzde sıklıkla her ağrı ile karşılaştığımızda, bilinçli veya bilinçsizce tükettiğimiz ve kolayca ulaşım sağladığımız ilaç türüdür. Birçok farklı hastalıkta hekim onayı ile kullanıldığı takdirde etkisi olabilen bu ilaç türünün hemoroid hastalığı üzerinde tam anlamı ile bir etkisi bulunmamaktadır. Yalnızca hemoroidin akut döneminde ortaya çıkan makattaki ağrı hissini baskılamak adına kullanılır. Makattaki ağrı hissi adına kullanılsa da herhangi bir iyileşme gözlenmesi beklenemez.

Hemoroid hastalığı için ağrı kesiciler dışında kullanılan Daflon ve Doxium’dur. Daflon; hemoroid evrelerinde hastaya vermiş olduğu belli başlı belirtiler için kullanılan bir ilaçtır. Ikınma sonrasında genişlemiş olan hemoroidal damarların küçülerek daralmasına, hemoroidal damarlardaki büzüşmelerin vermiş olduğu ağrıların hafifletilmesi için kullanılır. Damarlardaki genişleme azaldığı için kanama ve ağrı şikâyetlerinde de azalma görülebilir. Fakat ilacın etkisi geçince zorlanmaya dayalı olarak hemoroid belirtilerinde tekrar artış gözlemlenir. Yani hemoroide yönelik olarak iyileştirme veya ilerlemesine önlemede tam anlamı ile bir etki sağlamamaktadır. Tedavi sonrasında veya öncesinde hekim onayı ile kullanılması gereken ilaçlardır. Doxium; daflon tarzında bir etkisi vardır. Esasen kılcal damaların yıpranmasını engelleyen, damar koruyucu temeline dayanan ilaç türüdür. Kılcal damarlardaki direnci artırarak damarları korumada yardımcı olur. Büzüşen damarlardaki kan dolaşım bozukluklarının tedavisinde kullanılabilen bir ilaçtır. Dolaşıma yapmış olduğu etki ile kılcal damarlardaki şişmeyi önleyebilir. Böylelikle hastanın yaşamış olduğu makattaki ağrı, kanama gibi şikâyetlerinde hafifleme gözlemlenebilir. Kılcal damarlardaki koruyuculuk etkisi ile hemoroidal yapıların vermiş olduğu belirtileri hafifletse de iyileşme açısından tam anlamı ile bir etkisi bulunmamaktadır.

 

2.Topikal İlaç Tedavisi

Krem veya jel formatında kullanılan bu ilaç türlerinde mukoz membran yüzeylere uygulanabilmektedir. Belli başlı olan krem ve jeller hakkında şu şekilde bilgi verilebilir:

Hedense Pomad: Ameliyat veya ameliyatsız lazer yöntemi ile tedavi sonrasında kullanılan ilaç türüdür. Çünkü makat bölgesine uygulanan hemoroid (basur), anal fissür (makat çatlağı) tedavilerinin sonrasında bölgede oluşan kaşıntı, yanma gibi belirtileri hafifletmek adına kullanılması önerilmektedir. Yoğun mentol oranı etkisi ile kişide bir ferahlık hissi yaşatmasından kaynaklı olarak rahatlama hissi uyandırabilmektedir. Serinlik hissi vererek hastada hafif bir rahatlama ve ağrıyı hafif olarak yaşatmaya yarayabilen ilaç türüdür. Müdahale sonrasında hekim tarafından verilerek kullanılması gerekmektedir. Hekim onayı olmadan kullanılan ilaç ve kremler bazı yan etkileri sebebi ile hastalarda sağlık açısından olumsuz sonuçlara yol açabilmektedir.

Anestol Pomad: Bu krem yine müdahale sonrasında kullanılması önerilen bir ilaç türüdür. Hücre zarındaki sinirsel uyarıların iletilmesini engelleyebilmektedir. Bu nedenle uygulanan bölgede uyuşma etkisi yaratabilir. Lokal anestezik etkisi ile uygulanan bölgede hissizleşme sağlayabilir. Tahriş olmuş, yaralanmış olan bölge, yıpranan, çatlak oluşan ve kaşıntı yaratan bölgelere özellikle hemoroid, anal fissür sonrasında yaşanılan belirtileri hafifletmek adına kullanılabilir. Sağlam olan dokulara uygulanılmaması gerektiğini unutmamak gerekir. Tam anlamı ile iyileşme sağlamadığı ve hekim onayı olmadan kullanılmaması gerekir. Bu nedenle doktorunuzun vermiş olduğu direktiflerin dışına çıkmamaya özen göstermelisiniz.

Hemoralgine, Kortos, Procto Glyvenol vb. kremler makat bölgesinde oluşan ağrı, yanma, kızarıklık, şişlik ve kanamaları hafifletmeye yardımcı olabilmektedir. Kortizon içerikleri de bulunduğu için bölgeye verebileceği yan etkileri doğrultusunda bu ilaçların kullanımında doktor tavsiyesine muhakkak ihtiyaç vardır. Bu gibi ilaçlar hastaların kendi kendilerine kullanılmaması gereken ilaç türleri olduğunu unutmamak gerekir.

 

Hemoroid Kremi ve Tedavi Yöntemleri Hakkında Detaylı Bilgi Almak İçin TIKLAYIN.

 

 

3.Anal Yolla Kullanılan İlaçlar

Kortos fitil, Procto-Glyvenol fitil, Proctolog fitil olarak bilinen ilaç türleri anal bölgeden uygulanarak kullanılır. Sıklıkla iç ve dış basur, anal fissür ve anal fistül rahatsızlıklarının makat bölgesine vermiş olduğu belirtileri hafifletmek adına hekim tarafından önerildiği sürece kullanılmaktadır. Bu ilaçların içlerindeki bulunan farklı etken maddelerinden dolayı uzun vadede kullanımları sakıncalıdır.

İlaç tedavileri ömür boyu kullanıma açık olmadığı için ilk evrelerde iyileşme sağlanabiliyor gibi gözüküyor olsa dahi ilaç tedavisi sonrasında belirtiler tekrar ortaya çıkabilir. Bu sebeple hemoroid rahatsızlığı iyileşme göstermeyeceği için kişiye vermiş olduğu şikayetlerini devam ettirecektir. Böylelikle yalnıca ilaç tedavisi ile hemoroid rahatsızlığından hastaların kurtulamayacağı yani iyileşmeye dayalı bir tedavinin ilaçla mümkün olmayacağı gerçeği ile hastalar yüzleşiyor olacaktır. Hemoroid rahatsızlığı konusunda tecrübeye sahip olan proktoloji hekimlerine gitmeden ilaç kullanılması, sadece ve sadece hastalığın ilerlemesine zemin hazırlamış olur. Bu noktada en önemli olan husus doktor onayı olmadan bu gibi ilaçlara tedavi amaçlı olarak kullanılmamasıdır. Ezbere ve bilinçsizce kullanılan ilaçların size ciddi yan etkiler verebileceğini de unutmamalısınız.

 

 

Hemoroid Ameliyatı ve Sonrası

 

Hemoroid hastalığı kendiliğinden geçebilen bir hastalık değildir. Bu nedenle tuvalet esnasında veya tuvalet sırasında öncesi ve sonrasında fark etmeden hemoroid ile ilgili yaşanılan belirtiler ile karşılaşıldığında ‘’nasılsa kendiliğinden geçer’’ diye düşünülmemesi gerekir. ‘’Nasılsa kendiliğinden geçer, nasıl doktora gideyim?’’ gibi utangaçlığın vermiş olduğu düşüncelerden öncelikli olarak kurtulmak gerektiğinin bilincinde olmak gerekir. Çünkü hemoroid tedavi edilmediği sürece ilerleyen zamanla akut halden çıkarak evrelerinde ilerleme göstererek, kişideki şikâyetlerinde artış yaşatan bir hastalıktır.

 

Hemoroid Kendiliğinden Geçer Mi? Daha Fazla Bilgi Almak İçin TIKLAYIN.

 

Ameliyat ile tedavi yönteminde makatta var olan hemoroid memelerinin kesilerek, bölgeden çıkarılması ile o bölgenin sonrasında dikilerek makat halkası haline gelmesi ile yapılır. Ameliyat yöntemi ile yapılan hemoroid tedavileri genel anestezi altında uygulanmaktadır. Genel anestezi altında uygulanmasında kaynaklı olarak narkoz kullanılır. Genel anestezi herkes tarafından bilindiği gibi birçok yan etki barındırmaktadır. Bu nedenle de hastada birçok komplikasyonlar ile karşılaştırabilmektedir.

Genel anestezi altında uygulanan ameliyat yöntemi ile hemoroid tedavisinde ameliyat sonrasındaki iyileşme evresi oldukça zaman alarak, normal hayata dönebilmek yaklaşık 20 gün kadar sürebilmektedir. Beklenmedik durumlarda ise bu sürenin daha da uzayabilmesi söz konusu olabilir. Ameliyat sonrasında makat ve çevresinde oluşan açık yaranın enfeksiyon kapması çok daha kolay olabilmektedir. Bu nedenle ameliyat sonrasında açık yaranın, dikiş yerinin temizliğine özen gösterilmesi gerekir.

Günümüzde artık sıklıkla gelişen teknolojinin de etkisi ile tıp alanında ilerleyen ve gelişen yeniliklerin ortaya çıkarttığı ameliyatsız yöntemler ile tedavi şekilleri yer almaktadır. Ameliyatsız tedavide lazer yöntemi kullanılarak yalnızca lokal anestezi altında gerçekleştiğinden dolayı hastada olumsuz herhangi bir şekilde yan etki yaşaması söz konusu olmamaktadır. Artık günümüzde hemoroidden bu nedenle ağrısız, acısız ve konforlu şekilde kurtulmanın yolu bulunduğunu unutmayınız.

Sağlığınız için ve öncelikli olarak kaliteli bir yaşam sürdürebilmek için muhakkak çekinmeden, utanmadan tedavi olunması gerektiğini unutmayınız.

 

Randevu ve Bilgi İçin 7/24 Çağrı Merkezimizi Arayın 444 8 623