Hemoroid Kaşıntısı

Hemoroid Kaşıntısı

Hemoroid hastalığı;  anal kanalın üst kısmında yer alan  genişleyen damar yumaklarıdır. Farklı evrelerde gözüken ve makattan kan gelmesi ve şişlik gibi bulguları vardır.  Halk içinde basur veya mayasıl olarak bilinir. Kişinin yaşam kalitesini olumsuz etkileyen bir rahatsızlıktır,  çoğunlukla dışkılama işlevi sırasında yapılan yanlışlar, genetik özellikler, baharatlı ve posasız yiyeceklerin fazla tüketimi sonucu oluşan kabızlık sebepler arasındadır.   Hemoroid hastalığı; anal kanalda yer alan damar yastıkçıklarının sarkması ve sıkışarak kanaması ile gelişen bir rahatsızlıktır.  Günümüzde sık karşılaşılan hemoroid problemi iç ve dış olarak ikiye ayrılır. İç hemoroid hastaya fazla bir ağrı yaşatmazken dış hemoroid daha ağrılı bir süreç yaşatır. 

Hemoroid dokusu içinde yer alan kan pıhtılaştığı zaman tromboze hemoroid oluşum sağlar ve bu tür bir oluşum çok şiddetli ağrıya neden olur.  Basur hastalığı genetik yatkınlık ve sürekli kabızlık problemi yaşayan kişilerde daha sık görülür. Beslenme alışkanlığında baharatlı, posasız yiyeceklere ağırlık veren kişilerde görülme ihtimali daha yüksektir.   Tuvalet ihtiyacı sırasında edinilen belirli alışkanlıklar vardır  ve bazen bu rutine dönüşen hareketlerde yapılan hatalar rahatsızlığın oluşumuna sebep olur.  Kendiliğinden olmayan zamanda kişinin kendini dışkılama yapmaya zorlaması, günün ilk saatlerinde doğal isteği ertelemek, uzun süre ıkınarak tam bir boşalmayı zorlamaya çalışmak bu hatalar arasında yer almaktadır.  Hemoroid rahatsızlığından korunmanın yolları; düzenli beslenme alışkanlığı, yıpratıcı yiyecek ve içeceklerden uzak durmak (baharat, alkol, turşu) düzenli tuvalet alışkanlığı, tuvalette fazla ıkınmama, ağır yük kaldırmadır.

Hemoroid belirtileri;  makat bölgesinde kanama olması, dışkılama anında ağrı yaşanması, makat bölgesinde şişlikler olması, kaşıntı ve akıntı durumunun olması. 

Hemoroid Evreleri 

Hemoroid evreleri;  birinci evre hemoroid; en belirgin bulgusu kanamadır. İkinci evre hemoroid, kanama ve kaşıntı  yakınmaları vardır  ve ıkınma ile anal muayene sırasında saptanır.  Üçüncü evre hemoroid, kanama, kaşıntı ve makat bölgesinde ıslaklık oluşur.  Anal muayene yapıldığında makatın dışında hemoroid pakeleri görülür. Dördüncü evre hemoroid, kanama, kaşıntı, akıntı ve ağrı şikayetleri vardır.

Hemoroid hastalığı nedenlerinden bahsetmek gerekirse; barsak alışkanlıklarında yapılan değişiklikler (kabızlık, ishal), hamilelik ev doğum, yaşamın düzensiz olması, ağır spor etkinlikleri, alkol tüketiminin fazla olması, pelvik bölgede yerleşen tümörler, kalın barsak kanseri gibi.

 

Hemoroid hastalığından korunmanın ilk adımı kabızlık sorununa yakalanmamaktır. Beslenme alışkanlığınızda lifli gıdalara ağırlık vermelisiniz bununla birlikte su tüketimini de artırmalısınız böylece hemoroid oluşumunu engelleyebilirsiniz. Ayrıca yaşam ritüellerimizi yeniden düzenlersek sportif bir yaşam, bol hareket de hemoroidal hastalıklardan koruyucu etkiye sahip olduğu düşünülmektedir.  Düzenli bir tuvalet alışkanlığı çok önemlidir. Her gün belli bir saatte veya 2-3 günde bir tuvalete çıkılması idealdir. Bu süre uzadığında kabızlık oluşmakta ve makat bölgesi hastalıkları açısından risk oluşturmaktadır.

 

 

Hemoroid Neden Kaşıntı Yapar?

Hemoroid ufak ise kaşıntı yapmaz fakat memeler büyükse şiddetli kaşıntı görülür.

Hemoroid büyüdüğünde makat bölgesinin hava alması azalır ve o bölgenin nemlenmesine neden olur. Meydana gelen bu ıslaklık  cilt yapısının dengesini bozar.

Hemoroid memelerinin araları yeteri kadar temizlenmediği için  kalan dışkı cildi yıpratır.

Memeler birbirlerine sürtünmeleri sonucuyla kaşıntı hissi oluşur.

Dış hemoroid büyük olan kişi oturmaya bağlı memelerde ezilme  meydana gelir.

 

Hemoroid kaşıntısını gidermek için kullanılan ilaç ve kremler maalesef ki yeterli ve sonuç odaklı tedaviler değildir. Geçici bir süre rahatlama sağlar. Fakat hiçbir zaman tamamen şikayetleri geçirmez. Dolayısıyla tam bir rahatlama için kesin tedavi gereklidir.

Randevu ve Bilgi İçin 7/24 Çağrı Merkezimizi Arayın 444 8 623