Hemoroid Nedir?

Hemoroid Nedir?

 

Hemoroid (Mayasıl) Nedir 

 
Toplum içinde basur veya mayasıl olarak bilinen hemoroid;  kişilerin yaşam kalitesini düşüren bir hastalıktır.   Rahatsızlığın belirtileri çoğunlukla başka bir hastalığın haberciside olabilmektedir.  Makatta kanama, dışkılama farklılık veya düzensizlik ağrı gibi belirtiler kesinlikle göz ardı edilmemelidir.
 
Hemoroid nedir, nasıl oluşur;  kalın bağırsağın son kısmı olan makat bölgesindeki damarların şişmesi ya da büyümesine hemoroid denmektedir. Anal kanaldaki damar yumakları sarkar ve bazende sıkışıp kanar zaman geçtikçe yumaklar makatın dışına çıkabilir.  Hastalık iç (internal) ve dış (eksternal) olarak ikiye ayrılır. İç hemoroid genel olarak ağrısız geçerken dış hemoroid oldukça sancılı geçebilir.  Bazen genişlemiş damarlara pıhtı oturur ve şiddetli bir ağrı, şişlik ve kızarıklık oluşur. İç hemoroid  ise dört farklı evreye ayrılır. 
 

Hemoroid dereceleri;

 
1. Evre Hemoroid;  kanama ile kendini belli eder. Küçük kanamalar, tuvalet kağıdını kirletecek  biçimde veya kimi zaman damal şeklindedir. Bu evrede hemoroidler  sarkma ve retkoskopi ile görülürler. 
 
2. Evre Hemoroid; dışkılama ile birlikte dışarı sarkma olur ve akabinde kendiliğinden geri giderler. 
 
3. Evre Hemoroid; memeleri anüs dışına çıkmıştır. Sadece parmak ile itilerrek anüse geri itilebilmektedirler. Çok sık olarak ödem oluşur ve ağrıya sebebiyet verir. 
 
4. Evre Hemoroid; makattan dışarı sarktığı evredir.  Memeler genellikle büyük ve ıslaktır yakınmalar arasında büyük abdestten sonra tam temizlenememe sebebi ile iç çamaşırının kirlenmesi vardır ve otururken ağrıda oluşabilmektedir. 
 
Hemoroid belirtileri;  dışkılama işlevi anında ağrı ya da yanma hissinin olması, rektal kanama (makattan taze kırmızı  renki kanam), makatta şişlik, akıntı veya ıslaklık hissi olması,  kaşıntı ve dışkılamada düzensizlik olmasıdır. 
 

Hemoroid Nasıl Geçer Ve Hastalığı Tetikleyen Unsurlar Nelerdir?

 
İlk olarak posalı yiyeceklerden oluşan bir diyet yapılması tavsiye edilir.  Diyetin mutlaka bir hekim kontrolünde olması gerekir ve diğr uygulamalarla birlikte yapılması çok önemlidir. Ana sebep bazen dışkılamada yapılan yanlışlıklardır vücudumuzun boşaltım sisteminin doğal bir düzeni vardır eğer ki siz sabah gelen doğla dışkılama isteiğini erteler ya da baskılarsanız, bunun dışında başka bir zamanda doğal rutin dışında kendinizi dışkılamaya zorlarsanız hastalığı tetiklemiş olursunuz.   Sürekli olarak oluşan süreğen kabızlık veya ishal gibi sindirim sorunları da bu hastalığa yol açabilmektedir. Bol su içmek genel olarak sağlıklı bir yaşam içine sürekli olarak önerilir, hemoroide yakalanmamak ve düzenli bağırsak hareketleri için de bol su içmek şarttır.  Sindirim sisteminizdeki kabızlık gibi ir sorunda olasılığı artırdığı için tükettiğiniz yiyeceklere dikkat etmeniz gerekir. Lifli gıdalardan yeteri derecede almak diğer birçok hastalık için olduğu gibi bu hastalık içinde önemlidir. 
 
Düzensiz  fiziksel aktivitenin olduğu bir yalam da hastalığın nedeni olabilmektedir. Çok fazla fiziksel aktivite ya da fiziksel aktivitenin hiç olmaması, uzun süre oturmanın da bu hastalığa neden olduğunu söylebiliriz. BU sebeple her hastalığın tedavisinde ve sağlıklı bir yaşamın sürdürülmesinde düzenli spor yapmak gereklidir.  Size uygun bir spor dalına devam etmek ya da en azından düzenli yürüyüşü hayatınıza dahil etmek bir çok hastalığın tedavisinde önemli bir etkiye sahiptir.  Öte yandan kadınlar gebelikte ve doğum sonrasında bu hastalığa yakalanabilir. Şoförlük ve pilotluk gibi mesleklere mensup kişilerin de özellikle bağırsak sağlığına dikkat etmesi gerekir. Egzersizler ihmal edilmemeli ve beslenme düzenine lifli ve posalı yiyecekler dahil edilmelidir. Ayrıca alkol alışkanlığı da hemoroide neden olabilir.
 
Hemoroid tedavisi; Öncelikle hemoroidin kendi kendine geçmeyen bir hastalık olduğunu bilmelisiniz. Eğer kendi kendine geçeceğini düşünüyorsanız yanılıyorsunuz. Hemoroid belirtileri görüldüğü andan itibaren proktoloji uzmanından randevu almakta fayda vardır.
İleri düzey bir hemoroidde tedavi genellikle cerrahi müdahale gerektirir. Ele gelen şişlik, dolgunluk hissi eğer geçmiyorsa mutlaka tedavisi yapılmalıdır. Hemoroidin ilk evresinde olan hastalara diyet programı uygulanır. Ayrıca ılık su oturma banyosu ve ilaçlar sayesinde hastada geçici rahatlamalar sağlanmaktadır. İlk evreden çok uzaklaşmış hastalarda ele gelen şişlik geçmez, pakeler içeri itilmez. Merkezimizde ameliyatsız hemoroid tedavisi yapılmaktadır. Ameliyatsız hemoroid tedavisinin sağladığı avantajlarından en önemlisi hastanın gündelik yaşamına kısa sürede dönebilmesidir. 
 
Kesi ve dikiş gibi işlemlerin yapılmadığı bu tedavi yönteminde hastada komplikasyon görülme ihtimali çok azdır.  5 dakika da tedavi edilen hemoroid hastalığında kişi zamandan tasarruf etmiş olur. Hastaya lokal anestezi uygulanacağı için ameliyat stresi yaşanmaz. Hemoroid ile ilgili sorularınız için 7/24 hizmet veren çağrı merkezimize ulaşabilirsiniz. Çağrı merkezi telefon numarası: 444 8 623
 
Randevu ve Bilgi İçin 7/24 Çağrı Merkezimizi Arayın 444 8 623