HPV Genotiplendirme  Testi

HPV Genotiplendirme Testi

HPV Nedir, belirtiler ve tanısı nasıldır ?

HPV,  Human Papilloma Virüsü demektir. Sıklıkla daha çok cinsel yol ile bulaşır, kadınlarda genital siğil, rahim ağzı ve vajina kanserine sebep olabilmektedir. Erkeklerde de penis, skrotum (yumurtalık) ve makat etrafı kanserlerine neden olabilmektedir. HPV yaygın görülen ve kolay bulaşan bir virüstür ayrıca 100’den fazla çeşidi bulunmaktadır.  HPV’nin serviks (rahim ağzı) kanserine neden olabilen türleri, daha çok yüksek riskli türleridir. Bu sebeple HPV-DNA  genotiplendirme testi yapılmalıdır. HPV-DNA  genotiplendirme testi ile kansere yol açan 20’e yakın yüksek riskli ve düşük riskli tipler belirlenmiştir. HPV-DNA genotiplendirme testi, çoğunlukla mültipleks PCR yöntemi ile yapılmaktadır.
 

Kantitatif Sayısal HPV Genotiplendirme Testi

 
Gelişim Tıp Laboratuvarları, Human Papilloa Virüs tanısını bir ileri dereceye taşıyarak, kantitatif (sayısal) HPV genotiplendirme  testini yapmaya başlamıştır. HPV’nin   rahim ağzı kanser riski açısından, önem taşıyan 21 yüksek ve düşük riskli tipi hem tek tek belirlenmekte, hem de her riskini  kantitatif (sayısal) olarak da miktarı belirtilmektedir. 
 
HPV Neden Önemlidir; HPV  daha sık  cinsel ilişki yol ile bulaşan viral bir enfeksiyondur.  Kolay bulaşması, yaygın olarak görülmesine sebep olmaktadır.  Kadınlarda genital siğil, rahim ağzı ve vajina kanserine neden olabilmektedir. Kolay bulaşması, toplumda yaygın olarak görülebilmesi ve kanser nedeni  olabilmesi sebebiyetiyle önem kazanmaktadır. HPV  ülkemizde de yoğun bir şekilde görülmektedir. İncelenen örneklerde kadınların %67’sinde, erkeklerin ise % 43,8’inde en az bir HPV tipinin pozitif olduğu görülmüştür.  
Peki tüm HPV tipleri klinik olarak önemli midir;  bu sorunun cevap hayırdır, tüm HPV tiplerinin, klinik olarak önemli olduğunu söyleyemeyiz. 100’den fazla HPV tipi vardır. Fakat bunlardan yalnızca belirli tipler rahim ağzı kanserine neden olabilmektedir. En fazla kanser nedeni olan bu tiplere yüksek ve düşük riskli tipler denmektedir.
 
Rahim Ağzı Kanserine Neden Olan  Tipler Hangileridir; yüksek riskli tiplerin rahim ağzı kanseri neden olduğu  konusunda genel uzlaşma olduğu söylenmektedir. En fazla yüksek ve düşük risk taşıyan tip sayısı, dünyadaki bölgelere ve toplumlara göre 20 civarına kadar çıkmaktadır. Bunlar içinden çeşitli üreticiler, kendi bölgelerine  ve toplumdaki orana göre, en önemli saydıkları 12-14 tipi tanıda tespit etmeyi hedeflemektedirler. 
 
En fazla yüksek risk taşıyan bu tipler HPV Tip 6, 11, 16, 18, 26, 31, 33, 35, 39, 44, 45, 51, 52, 53, 56, 58, 59, 66, 68, 73,82 şeklindedir. Çeşitli ülkelerde ve toplumlarda, bu tiplere bazı ekler yapılmakla birlikte, en çok risk taşıyanların bu tipler olduğu söylenebilir. Özellikle de bu tipler içinde Tip-6, Tip-16, Tip-18, Tip-31, Tip-51, Tip- 52, Tip-53, Tip-56, Tip-58, Tip-66  tipleri en fazla görülen tipler olarak öne çıkmaktadır. Örneğin, Gelişim Tıp Laboratuvarları’nın verilerine göre, en fazla görülen tipler sırasıyla HPV Tip-6, Tip- 16, Tip-53, Tip-66, Tip-51, Tip-56, Tip-52, Tip-31, Tip-58, Tip-18 şeklindedir.
 
 
HPV genotiplendirmenin önemi nerededir; hangi tip daha yüksek ya da düşük risk taşıyor ortaya koyulmaktadır. Bazı hastalarda, birden fazla ve bazen de çok sayıda HPV tipi  birlikte bulunabilmektedir. Bunlar arasında hangisinin pozitif olduğunun  bilinmesi, kanser riski yönünden tiplerle ilişki kurmayı kolaylaştıracaktır. Ayrıca takip edilmesi yönünden de önemlidir. 
HPV Tiplerinin Kantitatif (Sayısal) Ölçümünün Yararı Nerededir. 
 
Hastaların bilinçli bir şekilde takibinin yapılmasını sağlayacaktır. HPV tipleri sabit olarak devam etmemektedir. Pozitif olan tiplerin düzeyi değişmektedir.  Bunun dışında bazı tipler kaybolurken,  başka tipler de ortaya çıkabilmektedir. Bu sebep ile hem genotiplendirme, hem de sayısal ölçüm yapılması, var ola tiplerdeki miktar değişiminin yapılmasını sağlayacağı gibi, yeni beliren ya da kaybolan tiplerin izlenmesi olanağını da ortaya çıkarmaktadır. 
 
Hastaların bilinçli takibinin yapılmasını sağlayacaktır. Çünkü HPV tipleri sabit olarak devam etmemektedir. Pozitif olan tiplerin düzeyi değişmektedir. Ayrıca, bazı tipler kaybolurken, başka tipler de ortaya çıkabilmektedir. Bu nedenle hem genotiplendirme, hem de sayısal ölçüm yapılması, var olan tiplerdeki miktar değişiminin yapılmasını sağlayacağı gibi, yeni beliren ya da kaybolan tiplerin izlenmesi olanağını da ortaya koyacaktır.
 
Randevu ve Bilgi İçin 7/24 Çağrı Merkezimizi Arayın 444 8 623