HPV Kanser İlişkisi

HPV Kanser İlişkisi

Human Papilloma Virüsü; cinsel yönden aktif bireylerin hayatı boyunca bir kez  bile olsa karşılama ihtimali oldukça yüksektir. HPV cinsel yol veya temas sonucu bulaşma sağlar.  Bu tür bulaşma %90’lık ihtimaldir %10’luk kısım ise ortak kullanılan umumi tuvaletler, hamam, havuz, sauna gibi alanlardan bulaşabilmektedir.   Erkeklerde genel olarak penisin üzerine yerleşir, kadınlarda ise dış cinsel organ çevresinde görülür.

Human Papilloma Virüsünün 100’den fazla tipi vardır ve her tür kendi içerisinde farklı özellikler barındırır. Bazı türler hiçbir belirti vermezken bazı türler genital siğil oluşuma ve kansere neden olmaktadır. Virüs risk grubu düşük ve yüksek olmak üzere ikiye ayrılır. 

Yüksek riskli HPV türleri 16, 18, 31, 33, 35, 39, 45, 51, 52, 56, 58, 59, 66, 68, 73, 82’dir.

Düşük riskli HPV türleri ise 6, 11, 40, 42, 43, 44, 54, 61, 70, 72, 81’dir. Özellikle yüksek riskli HPV türlerinin kansere yol açtığı gözlemlenmiştir. En yaygın olarak görülen HPV türü ise HPV 16 ve 18’dir.

 Kişi virüsü kaptıktan sonra hücreleri normalden hızlı bölünmeye başlar, genital siğiller de nu hızlı bölünmenin etkisi ile ortaya çıkmaya başlar. Hücrelerde yaşanan bu hızlı bölünme kanser hastalığına yol açmaz, bu bölünmegenel olarak düşük risk grubu HPV tiplerinde meydana gelir.  Vücut üzerinde bir belirti göstermeyebilir. Ama genel belirtileri genital siğillerdir. Genital siğil belirtileri daha sık kadınlarda görülse de erkeklerde görülme ihtimali vardır.  Bağışıklık sistemi güçlü olan kişilerde belirtiler ve siğiller ortaya çıkamayabilir. Bağışıklık sistemi güçlü olan bireylerde dışarda belirti vermediği için kişi başkalarıyla girmiş olduğu seksüel ilişki sonrasında farklı bireylere bulaştırabilir.

Erkeklerde çok nadir belirtiler çıkar, bu sebeple erkekler genelde taşıyıcı rolündedirler. Bu yüzden herhangi bir test yaptırmadan  hpv bulaştığını bilmeyebilirler. Birçok kişi virüs taşıyıcısı olduğunu bilmeden  seksüel ilişki yaşamaya devam eder ve farkında olmadan virüsü bulaştırma ve yaymaya devam eder.  HPV tiplerinde bulunan yüksek tip grubu ise kansere sebebiyet verebilmektedir. Yüksek risk grubunda yer alan hpv DNA’ları yapısına zarar verme potansiyeli olan bir gruptur. HPV DNA yapısını bozmaya başladıysa ve hücre bölünmesi kontrolden çıkmışsa kanser riski çok fazladır.

HPV nedenli en çok yaşanan kanser tipi rahim ağzı kanseridir. Ama vulva, vajen, penis kanserlerine de yol açabilmektedir.  HPV erkekte nadirde olsa penis cildi üzerinde kansere yol açabilir. HPV genel olarak tense temas yolu ile bulaşırlar. Bu nedenle cinsel ilişki yaşadığınız partneriniz konusunda dikkatli olmalısınız. Cinsel ilişki sırasında korunmayı ve dikkatli olmak gerekir.  HPV’nin genital siğil yapması gibi durumunda ise tedavi olmayı  ihmal etmeyiniz.

 

Genital Siğil Tedavisi

Genital siğil tedavisi, çeşitli işlemler ile gerçekleştirilebiliyor ama bu konuda en doğru seçimi hekiminiz yapacaktır. Ayrıca siğil boyutu ve şekli de tedavi yöntemini belirleyen etkenlerdendir.

 

Eğer kişi siğil tedavisi olduysa aşağıdaki maddelere dikkat etmelidir;

- Kontrollerinize düzenli gidin.

- Genital hijyeninize dikkat edin.

- Önerilen testleri (Smear testi, HPV testi) düzenli yapın.

- Yeni bir genital siğil tekrarladığında zaman kaybetmeden tedavi olunuz.

- Bağışıklık sistemi güçlendiren ilaçları önerildiği şekilde kullanın.

- Beslenmenizi düzene sokun.

- Cinsel hayatınıza dikkat edin.

- Tedavi olacağınıza ve bu sorundan kurtulacağınıza dair inancınızı kaybetmeyin.

Randevu ve Bilgi İçin 7/24 Çağrı Merkezimizi Arayın 444 8 623