HPV Kendiliğinden Geçer mi

HPV Kendiliğinden Geçer mi

Human Papilloma Virüsü oluşan siğiller kendiliğinden geçme özelliğine sahip değildir.  Kişi tarafından fark edildiği anda mutlaka tedavi edilmelidir ki virüs çok yayılmacı ve bulaşıcı özelliklere sahiptir.  HPV  daha çok cinsel yol ve temas ile bulaşan kadınlarda genital siğil, rahim ağzı ve vajina kanserine yol açan 100’den fazla çeşidi bulunan bir virüs tipidir.  Vücudun farklı bölgelerinde siğil , hücre çoğalması ve kansere neden olabilmektedir.  HPV bulaşma sağladıktan sonra 2-3 ay içerisinde siğil oluşumuna yol açar. Siğiller en sık genital bölgede görülür ama vücudun her yerinde çıkabilir.

HPV’nin %80-90’ı vücudun savunma hücreleri tarafından yok edilir. Virüs uzun yıllar sonunda kansere sebebiyet verebilir.  Ağız kanserlerinin %99’unda HPV pozitiftir, HPV erkeklerde penis, skrotum ve anorektal  kanserlerin sebepleri arasında sayılmaktadır. Oldukça yaygın rastlanılan HPV kolay bulaşır ve önemli sağlık sorunlarına neden olabilmektedir. Oldukça sık görülen HPV kolay bulaşır ve önemli sağlık sorunlarına neden olur. 100’e yakın tipi bulunan  virüsün en yaygın  türüne karşı günümüzde aşılama yapılabilmektedir.  Yapılan aşı iki ayrı HPV aşısı özellikle kansere neden olan yaygın virüs tiplerinden korumaktadır.

Bulaşmaya sebep olan ajan 100’den fazla türü olan Human Papilloma Virüsü (HPV)’dir. Bulaşma tarihini belirlemek mümkün değildir. Cilde temas yolu ile bulaşır, virüsün ana bulaşma yolu seksüel ilişkidir. Virüs ile enfekte olmuş bir kişinin penis, skrotum (erkek yumurtalık torbası), vajina veya dış genital bölgesi ile temas sonucu bulaşma sağlar.  Prezervatif kullanmak bulaşmayı  her zaman önlemez çünkü virüs prezervatifle kaplı olmayan bir genital alandan da bulaşabilir.  Enfeksiyon çoğunlukla çıplak gözün göremediği hücresel değişiklikler olarak ortaya çıkar. Bunlar kadınlarda rahim ağzı kanseri teşhis testi ile saptanabilmektedir.  Enfeksiyon kendisini klasik karnabahar görünümlü siğillerle belli etmektedir.  Çoğu durumda enfeksiyon gelir ve hiç fark edilmeden oluşur.

Virüsün Bulaşmasında Risk Faktörleri 

Çok eşlilik virüsün bulaşmasında önemli bir risk faktörüdür, çok eşlilikten kaçınmak korunmada önemli bir etkendir. Çok eşli olunmasa bile eşlerden birinin daha önce HPV ile karşılaşması da HPV bulaşmasına yol açabilir. % 100  koruma sağlamasa da prezervatif kullanmak bulaşmayı belirgin olarak azaltır. HPV korunmasında bir diğer yöntem de aşının yapılmasıdır. Aşılardan biri sadece kanser yapan tiplere karşı (tip 16, 18) diğeri ise hem kanser hem de siğil yapan tiplere (tip 6 ve 11 ) karşı antijen içermektedir. HPV aşısı profilaktik yani  koruma amaçlı kullanılıyor, tedavi edici özelliği bulunmamaktadır.

Randevu ve Bilgi İçin 7/24 Çağrı Merkezimizi Arayın 444 8 623