İç Hemoroid Evrelerinin Farkı

İç Hemoroid Evrelerinin Farkı

Hemoroid rahatsızlığı;  makat bölgesinde oluşan kişide belirli şikayetlerin oluşmasına sebep olan  hastalıktır.  Kan damarlarının genişleyip şişmesi sonucu belirti veren hemoroid hastalığı   hastaların çoğunluğu tarafından dışkılama sırasında fark edilir.  Hemoroid bazı kişilerde makat ve kalın bağırsağın son bölümü etrafında bulunan hemoroidal damarlar aşırı derecede genişleyerek makattan dışarı doğru çıkarlar.  Kabızlık probleminin tetiklediği  hemoroid  hastalığında bireyler  dışkılama sırasında makat bölgelerini zorlarlar. Sertleşen ve kuruya gaitanın (dışkı) anında hassas olan makat bölgesi derisi tahrip olur.  Zorlanan birey aşırı ıkınır, makat  etrafını örten damar  ve tabaklar bu sırada zarar görerek genişlerler ve böylece hemoroid oluşmuş olur. Damarların doğal olan işlevlerini yerine getirmemesi ile hastalar ciddi yakınmalarla doktora başvururlar.

İki damar ağında hemoroid oluşur ve bu iki farklı damar ağında oluşan hemoroidin belirtileri birbirinden  farklı olur.

Hemoroid damarları yerleştikleri yerlere göre iç ve dış hemoroid olarak ikiye ayrılırlar.

İç (İnternal) Hemoroidal Damarlar

Sağlıklı bireylerde makatın ve kalın bağırsağın dışa açılan son kısmı olan rektumun içinde yer alan iç hemoroidal damarların üzeri bağırsağın iç yüzeyini örten tabaka ile kapılıdır.  İç hemoroid hastalığı  anüsün içinde olan hemoroidal damarlardan gelişir, ağrısız kanama olası en önemli belirtisidir. İç hemoroidler dışkılama anında makattan dışarı sarkar  ve dokunulduğu zaman ele bir şişlik gelir.  Bu duruma ek olarak dışkılama anında dışarı çıkan ve içeri girmeyen iç hemoroidler ağrıya sebep olabilir. Dışarıda kalan memeler iltihaplanır ve ciddi problemlere  yol açabilir.

 

Hemoroid Evreleri

1. Derece İç Hemoroid;  hasta çoğunlukla fark etmez, arada tuvalet sırasında kanama olabilir.

2. Derece İç Hemoroid;  Tuvalet ihtiyacı giderildikten sonra makattan dışarı hemoroid memeleri çıkar, ele gelir. Tuvaletten çıkınca memeler kendiliğinden içeri girer ve kaybolur. Kanama  ve tuvaletten sonra ağrı ile kendini belli eder.

3. Derece İç Hemoroid; Tuvalet sonrası çıkan hemoroid memeleri artık kendiliğinden içeri girmezler ve elle içeri itmedikçe anüsün dışında kalırlar.  Hasta bu memeleri eli ile iterek  makat içine yerleştirebilir.  Her dışkılama ihtiyacı hasta için büyük bir problem haline dönüşebilir.  Basur memeleri devamlı dışarıda kalır ise ağrı, kirlenme ve iltihap gelişmesine sebep olabilir.

4. Derece İç Hemoroid;  basur memeleri , hasta tarafından içeri itilse bile  bir süre sonra kendiliğinden dışarı çıkmaya başlar.   Çoğu durumda memelerin içeri itilmesi mümkün olmaz, hasta şiddetli ağrı hisseder. Kaşıntı ve iç çamaşırlarda lekelenme şeklinde kirlilik olabilir.

Artık hemoroid memeleri (basur pakeleri) tuvalet sonrası elle içeri itilse bile, bir süre sonra tekrar dışarı çıkmaya başlar. Çoğu durumda memelerin içeri itilmesi hiç mümkün olmaz. Hasta şiddetli ağrı hisseder. Kaşıntı ve iç çamaşırlarda lekelenme şeklinde kirlilik olabilir.

 

Hemoroid (Basur) Neden Oluşur;   Kişi kronik kabızlık problemi yaşıyorsa ( şiddetli ıkınma, sert gaita), tüketilen besinlerin kötü olması ( posalı lifli gıdaların tüketilmemesi), dışkılama anında uzun süre tuvalette kalma, uzun bir süre ishal olma, uzun zaman oturmak ya da ayakta kalmak, yeme kültüründe acı ve baharatlı ürünlerin bol olması,  belirli spor aktiviteleri yapmak ( ata binmek, bisiklet sürmek vb.), aşırı kilolu olmak, hamilelik ve zor geçen bir doğum son olarak ta ters ilişki  sebepler arasındadır.

 

İç Hemoroid (İnternal Hemoroidal Hastalık) Tedavisi

Hemoroid tedavisi, hastalığın yerine (iç - dış), şiddetine (derecesine), hastanın şikayetlerinin ciddiyetine, günlük yaşam kalitesi üzerine etkilerine ve hastanın genel sağlık durumuna (ileri yaş, ek hastalık, gebelik vs.) göre değişiklik gösterir. Muayene sonrasında doktor tarafından koyulan tanı ile tedavi süreci başlatılır.

 

Randevu ve Bilgi İçin 7/24 Çağrı Merkezimizi Arayın 444 8 623