İlerlemiş Kıl Dönmesi

İlerlemiş Kıl Dönmesi

İlerleyen Kıl Dönmesi 
 
Kıl dönmesi rahatsızlığı, tıp literatüründe Pilonidal Sinus olarak adlandırılmaktadır. Kıl dönmesi oluşma şekli itibariyle diğer hastalıklardan biraz farklıdır. Çünkü hastalığın yapısına baktığımızda saç ve vücudumuzdan dökülen kılların kuyruk sokumu bölgesi dediğimiz kalçanın biraz üst kısmından cilt altına girmesi ve zamanla cilt altında biriken kıl ve yabancı maddelerin artması ile birlikte ortaya çıkan bir sorundur. Genelde kuyruk sokumu bölgesinde meydana gelir ve çok nadir vücudun diğer bölgelerinde de görülebilir. Daha çok 15-35 yaş arasında erkeklerde sık rastlanılan bir hastalıktır. Kıl dönmesi kendini başlangıçta göstermez, bazı dönemlerde ara sıra kaşıntı ve batma hissiyatı oluşturabilir. Kıl dönmesi başlangıçta pek bir belirti göstermese de ilerleyen zamanlarda şiddetli ağrı ile kendini gösterecektir ayrıca hasta yürümekte ve oturmakta zorluk çeker.
 
Kıl dönmesi, vücudun üst bölgesinden (kafa, omuz ve sırt bölgeleri) dökülen kıl ve tüylerin özellikle terleme de varsa derideki delik ve gözeneklerden cildimizin altında birikmesidir. Vücudun gün içerisindeki hareketleri ile bu kıllar deri altına yerleşir ve burada birikirler. Bu birikimin olduğu bölgede iltihap oluşumu görülür. Kıllara tepki olarak oluşan bu iltihap yaranın sinüs bölgesinden dışarı atılır,. Bu ağızdan kötü kokulu iltihabi bir sıvı akmaktadır. Genel olarak kıl dönmesi belirtilerini sıralamak gerekirse;
 
Özellikle kuyruk sokumunda ağrılı şişlik, 
 
Kötü koku ve akıntılar
 
Kızarıklık, kaşıntı, batma hissi
 
Kıl dönmesi mutlaka tedavi edilmesi gereken bir hastalıktır. Eczanelerden alınan krem ve ilaçlar hastalığınızın ancak ertelenmesine neden olur. İhmal edildiği zaman kuyruk sokumundaki kıl dönmesi büyüyerek ciddi boyutlara ulaşabilir. Kıl kesesi tamamen çıkarılmadığında şikayetler sık sık tekrarlar. Hasta günlük hayatını sürdürürken sıkıntı yaşar.
 

Kıl dönmesinin nedenlerini sıralayacak olursak;

 
Günlük dökülen kıl miktarının fazla olması,
 
Kıl yapısının sert ve kalın olması,
 
Aşırı terlemeye bağlı cilt dokusunun uzun süre nemli kalması
 
Kalça bölgesinde daha önceden var olan yarıkta çatlak ya da tahriş olması,
 
Uzun süre oturmak,
 
Bölgenin yeterince temiz bakılmaması,
 
Şişmanlık.
 
Tedavi Yöntemleri
 

Kıl Dönmesi Tedavi Yöntemleri

 
Kıl dönmesi tedavi yöntemleri klasik ameliyatlı tedavi ve ameliyatsız tedavi yöntemi olmak üzere iki farklı yöntem mevcuttur.  Klasik ameliyat işleminin sonrasında ağrı ve yara nedeni ile hastalar uzun bir süre günlük sosyal hayatlarından uzak kalmaktadırlar. Ameliyat sonrasında hastaların bazı önlemler alması gerekir. kuyruk sokumunun gerilmesini engellemek, normal şekilde ve tuvalete rahatça oturamama, yüzsüstü yatma gibi bu gibi önlemlerde her zaman mümkün olmayacağı için cerrahi müdahale başarı oranı çok yüksek değildir.
Ameliyatsız tedavi yönteminin avantajlarını sıralamak gerekirse; 
 
- Ameliyatsız tedavide kesi olmaz, kesi olmadığı için gaz ve dışkı kaçırma sorunları yaşanmaz
 
- Lokal anestezi uygulanır, kişi narkozun yan etkilerine uğramamış olur
 
- İşlem 5-10 dakika gibi kısa bir sürece gerçekleşir
 
- İşlem bittikten sonra kişi aynı gün içerisinde yaşantısına devam eder, uzun süre yatağa
mahkum yaşamak zorunda kalmaz
 
- Bu işlem hemen hemen her hastaya başarılı bir şekilde uygulanmaktadır.
 
- Müdahale sonrası hissedilen acı ise minimal bir seviyededir.
 
Kıl dönmesi ile ilgili sorularınız için 7/24 hizmet veren çağrı merkezimize ulaşabilirsiniz. Çağrı merkezi telefon numarası: 444 8 623
 
Randevu ve Bilgi İçin 7/24 Çağrı Merkezimizi Arayın 444 8 623