Kadınlarda kıl dönmesi belirtileri

Kadınlarda kıl dönmesi belirtileri

Kıl Dönmesi Oluşumu 

Kıl dönmesi problemi oluştuğu zamanda hastaya oldukça rahatsızlık veren bir durumdur ki  kişinin günlük yaşamında  sorun ve aksaklık yaşamasına neden olur.  Her ne kadar kıl dönmesi sorunu erkeklerde daha fazla görülse de kadınlar da rastlanılmaktadır. Kıl dönmesi hastalığı çoğunlukla erkeklerde meydana gelir fakat bu durum kadınlarda görülmeyeceği anlamına gelmez genellikle 15-35 yaş arası erkeklerde rastlanılan kıl dönmesi birçok hasta tarafından kıl batması ile karıştırılmaktadır.
 
Kıl dönmesi erkeklerde 15-35 yaşlar arasında ve genellikle makat  çevresinde görülen bir çeşit deri hastalığıdır.  Kıl dönmesi olarak da bilinen pilonidal sinüs  problemi kadın ev erkeklerde görüldüğünü daha önce  belirtmiştik. Erkeklerde daha fazla görülmesinin nedeni kuyruk sokumunda yer alan cilt dokusu sert olmasına karşın, yoğun ve sert kılların olması kıl dönmesi hastalığının daha sık görülmesinin sebebidir. 
 
 
Kadın hastalarda kuyruk sokumu ya da kasıklarda kıl dönmesi oluşabilmektedir. Kadınlarda cilt yapısı daha hassastır ve bu durumdan kaynaklı kılların yoğun veya sert olmasına gerek yoktur. İnce bir yapısı olan cilt dokusundan kuyruk sokumunda biriken kıllar kolaylıkla cilt altına geçerler. Sinüs ağzından giren kıllar zamanla cilt altında birikim yaparak yumak oluştururlar. Bu yumağın etrafını kaplayan kese kendi içinde ürettiği sıvılar ile oluşan bu kıl yumağını yok etmeye çalışır fakat başarı sağlayamaz. Bu durumun akabinde belirtiler kendi gösterir. Kuyruk sokumu bölgesinde ağrı şikayeti kıl dönmesinin ilk belirtileri arasındadır.  İlerleyen evrelerde bu ağrı oldukça şiddetlenir hatta hasta oturmakta, yürümekte ve günlük işlerini yerine getirmekte oldukça zorlanmaya başlar.
 
Deri altında biriken  sıvılar zaman içerisinde kuyruk sokumunun yan bölgesinde meydana gelen bir çıkış noktası ile dışarıya akmaya başlar.  Kuyruk sokumu bölgesinden iltihaplı, kanlı ya da kötü kokulu akıntılar gelebilir. Bunlar bazen durabilir  ancak kıl dönmesi tedavi edilmediği takdirde mutlaka kendini tekrar eder. Akıntıların yoğun olduğu dönemde  hastanın iç çamaşırı, giydiği elbise dahi lekene bilmektedir.   
 

Kuyruk Sokumunda Şişlik

 
Kuyruk sokumundan oluşan şişlik de bulgular arasındadır. Oluşan şişlik deri altında oluşan keseye ve bu kesenin ürettiği sıvı yoğunluğuna bağlı olarak gelişir. Hastalığı ilerleri derecelerinde apseleşme meydana gelir bu zamanda şişlik daha belirgin bir şekilde artar. Gelişen şişliğin üzeri kızarır ve kaşıntı yapar ayrıca apseleşme durumlarında kuyruk sokumunda hissedilen ağrı da oldukça şiddetlidir. 
 
Kıl dönmesi vücudun hangi bölgelerinde görülür; Kıl dönmesi vücudun en çok kuyruk sokumu bölgesinde görülür tabi ki bu durum salt kuyruk sokumu bölgesinde görüleceği anlamına gelmemektedir. 
 

Kıl dönmesi vücudun;

 
- Göbek bölgesinde
 
- Koltukaltı bölgesinde
 
- Yüz bölgesinde
 
- Bacaklarda ve en çok kuyruk sokumu bölgesinde görülmektedir.
 
Kıl dönmesi belirgin olarak ortaya çıkan belirtilerle kendini göstermektedir.  Fakat kıl dönmesi çoğunlukla kuyruk sokumu bölgesinde görüldüğü için hastaların çoğunluğu muayene olmaktan çekinirler. Bu durumun sonunda kıl dönmesi ilerler ve tedavi  cerrahi operasyon veya ameliyatsız lazer tedavisi ile gerçekleştirilir. Kıl dönmesinin ilerlememesi için verilen belirtileri dikkate almalı muhakkak bir uzmana danışmalısınız. 
 
Kıl dönmesinin belirtileri nelerdir; Kuyruk sokumunda şişlik bir nohut tanesi büyüklüğündedir, ilerlediği takdirde yumurta boyutuna ulaşabilir.  Bu şişlikler büyüdüğünde içerisinde apse oluşturmaktadır. Makat bölgesinde  büyüyen başlayan şişlik ciddi ağrılara olmasına neden olur. Apse oluşumu, büyüyen şişliğe fak edildiği anda müdahale edilmelidir aksi takdirde daha fazla büyü ve ciddi problemlere  neden olur.
 

Kıl Dönmesi Tedavi

 
Kıl dönmesi nohut büyüklüğüne gelmeye başladığı andan itibaren uzman bir hekimden yardım alınmalıdır. Aksi takdirde daha fazla büyür ve ciddi sağlık sorunlarına zemin hazırlayabilir. Bu nedenle kıl dönmesinde yer alan apse büyümeden için boşaltılmalıdır. Oluşan iltihap sonucunda iç çamaşırının arka kısmında ortaya çıkan sarı renkte bir akıntı varsa eğer kıl dönmesinden şüphelenilmesi gerekmektedir. Kıl dönmesinin ilk belirtileri arasında kuyruk sokumunda delik oluşması durumu yaygındır. Aynı zamanda giriş deliği olarak da anılan bu sorun bir ya da birden fazla noktada olabilir. Kıllar kuyruk sokumuna girerken oluşturduğu bu delik çıplak gözle bile bakıldığında kolayca anlaşılmaktadır. Kıl dönmesi rahatsızlığınızdan ameliyatsız lazer yöntemi ile kolaylıkla kurtulabilirsiniz. Kıl dönmesi tedavisine geciktirilmeden başlanmalıdır. 
 
Randevu ve Bilgi İçin 7/24 Çağrı Merkezimizi Arayın 444 8 623