Kıl Dönmesi Belirtileri

Kıl Dönmesi Belirtileri

Kıl Dönmesi Bulguları (Belirtileri)
 
Kıl dönmesi rahatsızlığı; vücuttan kopan kılların, tekrar deri altına girerek burada kist oluşturması ve bazı durumlarda bu kistin iltihaplanmasıdır. Vücuttan kopan veya o bölgede çıkan kıllara ek olarak giyilen kıyafetlerden kopan iplik parçaları veya saç telleri de derinin altına girerek kıl dönmesine neden olabilmektedir. Erkeklerin vücutları kadınlara göre daha tüylü bir yapıda olduğundan, erkek hastaların sayısı kadın hastalara oranla daha fazladır. 
 
Kıl dönmesi rahatsızlığı hastayı oldukça fazla rahatsız eden bir durumdur. Özelliklede  kilo artışı ve oturarak çalışma şeklinin  fazlalaşması ile  hastalığın görülme oranı artırmaktadır.  Kuyruk sokumu kıl dönmesi hastalığı, bu alanın cilt ve cilt dokularının enfeksiyonu sonucu ortaya çıkar. Problemin oluşmasında farklı riskler bulunmaktadır.  Bu risk faktörleri arasında en önemlisi de kişisel alanın hijyenidir. Buna ek olarak obezite,  bölgenin tahriş olması, uzun süre  oturulan bir işte çalışmak, kalçalar arasındaki oyuğun derinliği ve genetik yatkınlıkta diğer etkenler arasındadır.  Kıl dönmesi belirtisi apse veya akıntıdır. Apseye erken müdahale edilmediği takdirde ciddi ağrı ve ateşe neden olabilmektedir. 
 

Kıl Batması ve Kıl Dönmesi Farkı 

 
Kıl batması  ve kıl dönmesi gibi birbirinden farklı iki rahatsızlık halk arasında aynı çağrışımı yapmaktadır. Aralarındaki tek benzerlik cilt rahatsızlığı olmalarıdır ve bu iki hastalık birbirinden farklıdır.  Kişiler tıraş olurken, ağda yaparken ya da jilet ile genital  bölgelerdeki tüyleri alırken, cildin yüzeyine çıkamayan tüy yapısının sebep olduğu hastalığa batık ya da kıl dönmesi denir.  Fakat kıl dönmesi  kuyruk sokumunda, halk arasında çatal diye tabir edilen bölgede meydana gelir. Duş sırasında ya da başka bir sebepten bu bölgeye inen kılların, vücut hareketi ya da dış baskı sonucu cildi delerek deri altına yerleşmesi ve burada kiste sebep olmasına ise kıl dönmesi denir. Tıp dilinde bu hastalığa pilonidal sinus adı verilir.
 

Kıl Dönmesi Rahatsızlığı 

 
 Kıl dönmesi hastalığı ergenlik sonrasında görünmesi sebebiyle hormonal değişiklikler, tüy oluşumu, dar iç çamaşırlarının neden olduğu sürtünme, uzun süre oturmanın kıl dönmesine sebep olduğu bilinmektedir. Oturmak ya da yürümek gibi sürtünme hareketi yaratan eylemler, kuyruk sokumunda çıkmakta olan ya da vücuttan dökülen başıboş tüylerin derinin altına gömülmesine sebep olur. Vücut bu gömülmeyi bir dış etken saldırısı olarak algılar ve tıpkı kıymık batımında olduğu gibi bağışıklık sistemini devreye sokar. Bağışıklık sistemi, kıl yapısının etrafında kist oluşturarak onu çembere alır. Bazen, derinin altında birleşen birden fazla kist oluşabilir. Bazı faktörler kıl dönmesi riskini artırır. Bunlar; Cinsiyet (Erkeklerde daha sık görülür),yaş (Pilonidal sinus en çok 20’li yaşlardaki kişilerde görülür), obezite, hareketsiz yaşam, uzun süreli oturmayı gerektiren işler, aşırı kıllı vücuttur.
 
Yoğun ya da kalın kıl yapısı kıl dönmesi görülmesi ihtimalini artıran faktörlerdir. Bu risk faktörleri dikkate alınarak, bölgenin temiz tutulması, kilo verilmesi, uzun süreli oturmaktan kaçınılması, bölgede tüy temizliğinin yapılması sayesinde kıl dönmesi oluşması engellenebilir. Kuyruk sokumu kıl dönmesi başlangıcında bu bölgede yer alan deride sivilce benzeri küçük, irinli çöküntüler haricinde başka belirtiler görülmeyebilir. Ancak bu çöküntüler enfeksiyon kaptıktan sonra kısa sürede kiste ya da apseye dönüşürler.
Enfeksiyon belirtileri, otururken ya da hareket ederken kuyruk sokumunda acı, kistin giderek şişmesi, bölgede kızarma, cildin çevresinde şişme ve ağrı, apse ya da kistten kötü kokulu kan akıntısı, yaradan kıl çıkması, deride birden fazla küçük yara benzeri deliklerin oluşmasıdır. Kıl dönmesi olan kişide nadiren de olsa ateş yükselmesi görülebilir.
 
Kıl dönmesi tedavisi; kıl dönmesi düşüncesi ile ihmal edilen belirtiler; altta yatan ciddi hastalıkların ilerlemesine zemin hazırlayabilirler. Bu yüzden belirtiler fark edildiği an mutlaka uzman hekime başvurulmalı ve doğru tanı konularak kıl dönmesi tedavisine başlanmalıdır.
 
Randevu ve Bilgi İçin 7/24 Çağrı Merkezimizi Arayın 444 8 623