Kıl Dönmesi Nasıl Geçer?

Kıl Dönmesi Nasıl Geçer?

Eğer bir hekim tarafından kıl dönmesi teşhisi konulmuş ise muhakkak bir müdahale ile kıl dönmesinin tedavisi yapılmalıdır. Kuyruk sokumu bölgesinden içeri giren kıllar cildin hemen altında bir kese oluşturur. Sonuçta bu kıl yumağı bir müdahale ile çıkarılmazsa bu kıllar erimeyeceği için yıllarca o bölgede cilt altında kalırlar. Bu bölgedeki kıllar temiz olmadığı için bellli bir süre sonra bu bölgede ağrı ,akıntı ve abse oluşturacaktır. Dolayısıyla kıl dönmesinin tedavisinde müdahale (ameliyat yada ameliyatsız) şarttır. Kıl dönmesi her yaştan insanda görülme olasılığı olan ve kişiye utandırıcı anlar yaşatan bir rahatsızlıktır. Özellikle erkekler arasında yaygın olan bu hastalık genelde kuyruk sokumu bölgesinde görülür. Kıl dönmesi kısaca sırt ve ense tüylerinin kuyruk sokumu bölgesindeki gözeneklerin içerisinde birikmesiyle oluşan bir apsedir. Kendisini kuyruk sokumu bölgesinde ağrı, iltihaplı kanama ile belli eder. 

 
Kıl dönmesi rahatsızlığına zemin hazırlayan en önemli şey tüy ve gözenek problemidir. Özellikle erkeklerde ergenlik döneminde artan tüylenmeye bağlı olarak gelişir. Aynı zamanda kuyruk sokumu bölgesinin hijyeni de büyük önem taşımaktadır. Çünkü kir ve bakteriler bu bölgede birikerek tüylere eşlik eder ve gözenekler içerisinde apse oluşturur. 
Uzun süre oturmak, masa başı işlerde çalışmak da kıl dönmesi için büyük risk faktörüdür. Uzun süre oturan kişiler sırttaki tüylerin sürtünme yoluyla kuyruk sokumunda birikmesine yol açar. 
Dar giysiler giymek, dar iç çamaşırları giymek de tüylerin gözenekler içerisine girmesine yol açar. Bu sayede tüyler gözenekler içerisinde kir ve bakterilerle birlikte kolayca apseye dönüşür. 
Kıl dönmesi yoğun iş koşulları yaşayan, sürekli oturmak zorunda kalan kişilerde ve özellikle ergenlik dönemlerindeki erkek çocuklarda görülen bir rahatsızlıktır. Vücuttaki kılların sürtünerek kuyruk sokumu bölgesinde birikip gözenekler içerisine girerek deri altında bir boşluk oluşturması sonucunda ortaya çıkmaktadır. Bu boşluk içerisinde zamanla kir, artık ve tüyler birikerek iltihap oluşturur. 
 
Kıl Dönmesi Belirtileri; Kıl dönmesi bir kişide oluştuysa belirtilerini gözlemlemek zaman alabilir. Eğer bu belirtileri gördüyseniz acilen uzman bir doktora görünmeniz gerekmektedir. 
 
Kıl dönmesi yaşayan kişinin gördüğü ilk belirtilerinden biri kuyruk sokumu bölgesinde hissettiği ağrıdır. 
 
Bu ağrı sırasında kuyruk sokumu bölgesinde kırmızılık ve şişkinlik gözlemlenebilir.
 
Hasta çamaşırında iltihaplı kanlı akıntılara rastlamaya başlar.
 
Aynı zamanda kişide iltihap ve apseye bağlı ateş ve halsizlik de görülebilir.
 
Duruma, koşullara göre tedavisi değişen kıl dönmesi hastalığı için doğru gidişatı öncelikle doktorunuz belirleyecektir. Fakat iyileşme sürecinizi hızlandırmak ve aynı zamanda normal sağlık rutininizi dengede tutabilmek adına birkaç alışkanlığınızı değiştirmekte fayda var. Değiştireceğiniz birkaç alışkanlıkla birlikte hem kıl dönmesi rahatsızlığınız daha kolay atlatılacak hem de daha diğer hastalıklara karşı da direnç kazanabileceksiniz.  Bol bol su içmek kronik kabızlığı önler. Kronik kabızlık kıl dönmesi hastalığını arttıran en temel nedenlerdendir. Yeterinde su içmek günlük alınan yiyeceğin yumuşamasını ve yenilen yiyeceklerin dışarı atılmasını kolaylaştırır
Lifli besinlerin tercih edilmesinin en büyük nedeni bu besinlerin dışkılama işlemini kolaylaştırması sebebiyle kronik kabızlığı önlemesidir. Lifli besinler dışkıyı yumuşatır bu sayede yine kronik kabızlığın önüne geçilebilir.  Tuvalette uzun vakit geçirmeyin. Uzun süre tuvalette vakit geçirerek makat bölgesindeki basıncı arttırırsınız bu sayede bölgedeki ağrı artmaya başlar. Bu da kıl dönmesinden dolayı oluşan apsenin acımasına sebep olabilir.

Kıl dönmesi tedavisinde ameliyatsız yöntemlerle bu işlemler kolayca yapılabilmektedir. Narkozsuz, dikişsiz ve pansumana gerek kalmayan bu yöntemlerle birlikte kıl dönmesi tedaviniz hızlı bir şekilde gerçekleşecek ve anında gündelik hayatınıza geri dönebileceksiniz. 

 
 
 
Randevu ve Bilgi İçin 7/24 Çağrı Merkezimizi Arayın 444 8 623