Kıl Dönmesi Olduğumu Nasıl Anlarım

Kıl Dönmesi Olduğumu Nasıl Anlarım

Kişi Kıl Dönmesi Olduğunu Nasıl Anlar  

Kıl dönmesi genel olarak gözle göremediğimiz bir yerde oluştuğu için yol açtığı şikayetler üzerinden bunu anlayabiliriz fakat bunun öncesinde kıl dönmesinin ne olduğunu, nasıl oluştuğu gibi birçok farklı alanda ele almak lazım.
Tıp dilinde, Pilonidal Sinüs olarak bilinmektedir. Kıl dönmesi genel olarak erkeklerde ve 15-35 yaş aralığında sıkça görülmektedir. Bunun sebebi ise erkeklerin vücutlarının yapı olarak daha kıllı olmasından kaynaklanmaktadır. Bu sorunu kadınların yaşayabilme durumu da mevcuttur. Kıl Dönmesi birçok bölgede görülebilir ama genel olarak görüldüğü bölgeler aşağıdaki gibidir;
 
Kuyruk Sokumu
 
Kasık
 
Göbek
 
Koltuk Altı Bölgesi
 

Kıl Dönmesi Oluşumu

 
Kıl dönmesinin oluşumundan bahsetmek gerekirse, vücudun özellikle üst bölgelerinden (omuz ve sırt gibi) dökülen kılların ters dönerek cildin altına girmesi ve burada kıl keseceği oluşturarak iltihap (apse), yaraya neden olmasıdır. Özellikle gün boyu oturarak çalışan, aşırı kilolu, hijyen eksikliği yaşayan kişilerin bu hastalığa yakalanma riski daha yüksektir. Özellikle derinin ince olduğu ya da inceldiği bölgelerde görülme ihtimali daha yüksektir. Kıl dönmesi kişinin doğuştan aldığı bir hastalık değildir ama bazı istisnai durumlar da mevcuttur. Kişinin genel yapısı itibariyle fazla kıllı olması, derisinin ince ve hassas olması gibi durumlar kişinin kıl dönmesine olan yatkınlığını belirlemektedir. 
 
Bölgede iltihap oluşmadan önce, kıl dönmesi kendini ufak bir kızarklık olarak kendini belli edebilir . İltihap, çıbanın cildin altındaki yağlı dokuya doğru ilerlemesi neticesinde gelişir. Bu durum özellikle kuyruk sokumunda iltihap akıntısına sebep olur ve bu akıntı sürekli hale gelir.  Kuyruk sokumunda meydana gelen kıl dönmesi kendini apse yapana kadar belli etmez genelde. Kişi kıl dönmesinin varlığından iltihaplanma sonrası haberdar oluyor. Genel olarak kıl dönmesi belirtileri bunlardır;
 
Özelliklede kuyruk sokumunda ağrılı şişlik, 
 
Kötü koku ve akıntılar
 
Kızarıklık, kaşıntı, batma hissi
 
Bu belirtiler hastalığın henüz akut dönemde olduğunu yani daha kıl dönmesinin başı olduğunun göstergesidir. Kişi bu belirtileri gördüğü anda doktora başvurmalı çünkü hastalığın erkenden tedavisi hasta için çok daha yararlı olacaktır. Şunun da altını çizmek lazım, eğer deri altındaki kıl yumağı çıkarılmazsa belirtiler azalsa bile daha sonra yeniden aynı sorunlar yaşanacaktır. Tekrardan apse yapmış olan kıl dönmesi daha fazla şişer, şişen bölge akut dönemden daha fazla acı yaşatır hastaya. Hasta günlük hayatında  yürümekte ve oturmakta oldukça zorlanır. Kıl dönmesine gerekli zaman diliminde müdahale edilmezse ciddi doku hastalıklarına ve doku kayıplarına sebebiyet verebilir.
 
Kıl dönmesi tedavisi; Kıl dönmesi rahatsızlığında ameliyatlı ve ameliyatsız tedavi yöntemleri mevcuttur. Eğer kişi ameliyat ile tedavi olacaksa uzun bir süre gündelik yaşantısına geri dönemeyeceğini ve yaşam kalitesinin olumsuz etkileneceğini bilmesi gerekir. Ameliyat sonrası açık yara olacağı için enfeksiyon kapma riski de yüksektir. Kıl dönmesi tedavisinde ameliyatsız tedavi yöntemini tavsiye etmekteyiz. Ameliyatsız tedavi yönteminde lazer kullanarak kişi tedavi edilir ve cerrahi işlem semptomları görülmez.
 
Ameliyatsız tedavi yönteminin avantajlarını sıralamak gerekirse; 
 
- Ameliyatsız tedavide kesi olmaz, kesi olmadığı için gaz ve dışkı kaçırma sorunları yaşanmaz
 
- Lokal anestezi uygulanır, kişi narkozun yan etkilerine uğramamış olur
 
- İşlem 5-10 dakika gibi kısa bir sürece gerçekleşir
 
- İşlem bittikten sonra kişi aynı gün içerisinde yaşantısına devam eder, uzun süre yatağa
mahkum yaşamak zorunda kalmaz
 
- Bu işlem hemen hemen her hastaya başarılı bir şekilde uygulanmaktadır.
 
- Müdahale sonrası hissedilen acı ise minimal bir seviyededir.
 
Kıl dönmesi ile ilgili sorularınız için 7/24 hizmet veren çağrı merkezimize ulaşabilirsiniz. Çağrı merkezi
telefon numarası: 444 8 623
Randevu ve Bilgi İçin 7/24 Çağrı Merkezimizi Arayın 444 8 623