Kıl Dönmesi Probleminin Zararları

Kıl Dönmesi Probleminin Zararları

Kıl Dönmesi Sorunu 

Cilt problemi olarak bilinen kıl dönmesi kuyruk sokumu bölgesinde daha çok görülen bir hastalıktır. Kıl dönmesi sırt bölgesinden, saç derisinden ve enseden dökülen kılların gözenek veya boşluklardan yol bularak  deri altına gömülmesine denir.  Kopan kılların ve tüylerin deri altında birikerek kist yapısı oluştururlar.  Kıl dönmesinin  oluştuğu bölge iltihaplanarak hastanın gündelik yaşamını zorlaştırabilir. Kıl dönmesi kuyruk sokumu bölgesi dışında vücudun farklı bölgelerinde de görülebilmektedir. 

Kıl dönmesi en sık 15-35 yaş arasındaki erkeklerde görülmektedir. Hastalık son yıllarda kadınlarda da görülmektedir.  Erkeklerde ise kadınlara oranla 3  kat daha fazla rastlanır.  Apse; kötü kokulu akıntı ve diğer komplikasyonlara  sebep olan kıl dönmesi erken teşhis edildiğinde tedavi edilebilmesi daha kolay gerçekleşir.  Makat bölgesi rahatsızlığı olduğundan birçok kişi hastalığından utanır ve saklar bu durumda hastalığın daha ileri evreye geçmesine neden olur bu yanlış bir tavırdır hastalık fark edildiği anda doktora gidilmesi ve tedavi süreci başlatılmalıdır. 

Kıl dönmesi ergenlik dönemi özellikle erkek hastalar için değişimler içeren bir süreçtir. Bu dönemde tüy artışı olur, sivilce ve  artan hormonlar kişiye zor zamanlar yaşatır. Ergenlik dönemi ile başlayan ama her yaş grubunda görülme olasılığı vardır. Sırttaki, ensedeki ve saç derisindeki kıllar dökülerek sürtünme yolu ile kuyruk sokumunda birikir. Özellikle ergenlik döneminde kuyruk sokumu bölgesindeki gözenekler genişler bu nedenle kuyruk sokumunda biriken kıllar gözenekler içerisine kolayca girer.  Kıl dönmesi ergenlik dönemindeki kıllanma bağlı olarak görülen bir rahatsızlıktır.  Ergenlik dönemi ile başlayan ama her yaş grubunda görülme riski vardır. Sırttaki, ensedeki ve saç derisindeki kıllar dökülerek sürtünme yolu ile kuyruk sokumunda birikir. Özellikle ergenlik döneminde kuyruk sokumu bölgesindeki gözenekler genişler bu yüzden de kuyruk sokumunda biriken kılar gözenekler içerisinde  kolayca girer.

Kıl dönmesi ergenlik dönemindeki tüylenmeye bağlı olarak görülen bir rahatsızlıktır. Ergenlik dönemiyle başlayan ama her yaş grubunda görülme olasılığı vardır. Sırttaki, ensedeki ve saç derisindeki kıllar dökülerek sürtünme yoluyla kuyruk sokumunda birikir. Özellikle ergenlik döneminde kuyruk sokumu bölgesindeki gözenekler genişler bu yüzden de kuyruk sokumunda biriken kıllar gözenekler içerisine kolayca girer. Tüylerin girmesiyle gözenekler büyür ve zamanla içerisinde kir ve bakteri de birikmeye başlar.

Kıl dönmesi özellikle erkekler arasında yaygındır ve kişiye oldukça utanç veren anlar yaşatabilir. Ergenlik döneminde nükseden bu hastalık gençlerin korkulu rüyasıdır. Bu dönemde görüntülerine çok fazla ehemmiyet veren gençler kıl dönmesi hastalığından hemen kurtulmak ister. Bu yüzden kıl dönmesi ameliyatsız tedavi eden yöntemleri tam size göredir. Kıl dönmesi ameliyatsız tedavi yöntemlerinde bir tatil arasında veya sömestr döneminde hastalığınıza çözüm bulabilirsiniz. 10 dakika içerisinde ayaktan tedavi ile kolayca eski hayatınıza döner ve ağrı, sızı hissetmezsiniz.

Kıl Dönmesi Zararları

Yoğun iş koşulları altında uzun süre oturarak çalışan kişiler iş şartları nedeniyle kıl dönmesi tedavisi için vakit ayıramazlar. Fakat kıl dönmesi, tedavisi ertelendikçe daha çok acı veren ve insanın gündelik hayatını çileden çıkaran bir hastalıktır. Kıl dönmesi yoğun iş koşulları yaşayan, sürekli oturmak zorunda kalan kişilerde ve özellikle ergenlik dönemlerindeki erkek çocuklarda görülen bir rahatsızlıktır. Vücuttaki kılların sürtünerek kuyruk sokumu bölgesinde birikip gözenekler içerisine girerek deri altında bir boşluk oluşturması sonucunda ortaya çıkmaktadır. Bu boşluk içerisinde zamanla kir, artık ve tüyler birikerek iltihap oluşturur. Kıl dönmesi bir kişide oluştuysa belirtilerini gözlemlemek zaman alabilir.

Eğer bu belirtileri gördüyseniz acilen uzman bir doktora görünmeniz gerekmektedir. Kıl dönmesi yaşayan kişinin gördüğü ilk belirtilerinden biri kuyruk sokumu bölgesinde hissettiği ağrıdır. Bu ağrı sırasında kuyruk sokumu bölgesinde kırmızılık ve şişkinlik gözlemlenebilir .Hasta çamaşırında iltihaplı kanlı akıntılara rastlamaya başlar. Aynı zamanda kişide iltihap ve apseye bağlı ateş ve halsizlik de görülebilir. Bu tarz belirtileri kişinin hayat kalitesini düşürür. Kişinin gündelik hayat aksar.

Randevu ve Bilgi İçin 7/24 Çağrı Merkezimizi Arayın 444 8 623