Kıl Dönmesi Tanısı

Kıl Dönmesi Tanısı

Kıl dönmesi hastalığı kalça yarığında sinüs oluşumu ile karakterize edilen anorektal bölgenin bir hastalığıdır. En sık 15-30 yaşları arasındaki erkekleri etkiler. Kıl dönmesinin oluşumunda farklı teoriler vardır. Bunlardan bir tanesi vücuttan kopan kılların kalça arasındaki nemli ve cildi hassas olan bölgede toplanması ve mikro travmalar sonucu cilt altına yerleşmesiyle oluşur. Diğer bir düşüncede bu bölgede, cilt altında doğuştan var olan kıl folliküllerinin, kıl üretmesi sonucu ortaya çıkmasıdır. Genellikle enfeksiyon oluncaya kadar kendisini pek belli etmez. Belirti vermediğinden ancak enfeksiyon oluştuktan sonra şişlik, kızarıklık ve ağrılarla birlikte kıl dönmesi fark edilir. Bu yazıda kıl dönmesi hastalığının risk faktörlerine, tanısına ve tedavisine bakacağız . Kıl dönmesi hastalığı gelişimi için en yaygın kabul gören teori: İntgluteal yarıkta bir kıl folikülü enfekte olur veya iltihaplanır. Bu iltihap, içe doğru uzanan folikülün açılmasını engelleyerek 'çukur' (pilonidal sinüs hastalığının karakteristik bir özelliği) oluşturur. Bir yabancı cisim tipi reaksiyon daha sonra yol açabilir bir boşluğun oluşması bir epitelyumu sinüs kanalı tarafından derinin yüzeyine bağlanır.

Kıl dönmesi hastalığı yaygın olarak koyu renkli vücut kılları olan erkekleri etkiler. Klasik olarak, kamyon ve taksi şoförleri gibi uzun süre oturarak olanlar risk altındadır. Diğer ilişkili faktörler terleme, uzun süreli oturma, kalça sürtünmesi, obezite, zayıf hijyen ve yerel travmadır. Tipik olarak, pilonidal hastalık 45 yaşından sonra ortaya çıkmaz. Pilonidal sinüs hastalığı, kalça yarığındaki saç köklerinin enfeksiyonu veya enflamasyonu sonucu ortaya çıkar. Vakaların çoğu uzun süre oturmakla ilişkilidir. Kıl dönmesi apseleri drenaj ve yıkama gerektirir, oysa kronik hastalığın gerçek pilonidal sinüs yolunun çıkarılması ile tedavi edilmesi gerekir. Enfeksiyon sonucu bir apse meydana gelebilir ki bu durumda apsede akıntı, pis koku, ateş ve titreme gibi başka belirtiler de ortaya çıkabilir. Kıl dönmesinden şüphelendiğiniz an doktora başvurmanız önemlidir. Çünkü zaman ilerledikçe enfeksiyon ve ağrıların şiddetlenmesinin yanı sıra rahatsızlık kronikleşebilir. Bu bölgede apsenin dışa açılması sonucu cerrahi girişimi zorlaştıran ek sinüs ağızları oluşabilir. Vücudun diğer bölgelerinde görülen kıl dönmeleri kuyruk sokumu kadar olmasa da hastaları rahatsız eder. Bu bölgelerde oluşan kıl dönmelerinin de çok büyümeden tedavi edilmesi ilerideki daha büyük sorun ve ameliyatları önleyebilecektir.

Kıl dönmesi tanısı genelde fiziki muayene ile konulur. Bu konuda uzman hekimi kıl dönmesinin varlığını saptayabilir. Kıl dönmesi varlığında yapılması gerekenlerle ilgili bilgi verilir. Eğer kıl dönmesi yoksa da korunma yolları ve dikkat edilmesi gereken hususlar hekim tarafından bilgilendirilmelidir.Kıl dönmesi kistlerinin gelişmesinin tam sebebi belirsizdir.

Kıl dönmesine Batık tüylerin bir sebep olduğu düşünülmektedir. "pilonidal" adı, "kıl yuvası" anlamına gelir. Doktorlar bazen kistin içinde sıkışmış saç köklerini bulurlar. Bir başka olası sebep ise, bir kıl dönmesinin, bölgeye uygulanan kuvvet veya sürtünme sonucu olmasıdır. Kıl dönmesinin enfekte olabilen kalça yanakları arasında küçük bir çukurla doğan insanlarda gelişmesi daha olasıdır.
Bir kıl dönmesi kistin teşhisi, bir doktor tarafından fizik muayene ve kişiye bazı sorular sorularak yapılabilir. Bu sorular aşağıdakiler gibidir.

Kıl dönmesi belirtileri ilk ne zaman başladı?

Bu sorun daha önce oldu mu?
 
Ateş oldu mu?

Kıl dönmesi tedavisinde ameliyatsız yöntemler sağlık sektöründe kullanışı hızla artan yöntemlerden biri olarak tercih edilmektedir ve hasta aynı gün hem muayene olmakta hem de müdahale işlemini olup işinin başına dönmektedir. İşlem 5 dakika kadar kısa sürer. Dikişsiz yapılan işlemde estetik açıdan hiçbir rahatsızlık vermez. Narkoz riski olmadan yalnızca lokal anestezi altında uygulanan ve hiçbir iş gücü kaybına neden olmayan ameliyatsız tedavi yöntemi olmaktadır.

Kıl dönmesi tanısı genelde fiziki muayene ile konulur. Bu konuda uzman hekimi kıl dönmesinin varlığını saptayabilir.

Kıl dönmesi varlığında yapılması gerekenlerle ilgili bilgi verilir.

Eğer kıl dönmesi yoksa da korunma yolları ve dikkat edilmesi gereken hususlar hekim tarafından bilgilendirilmelidir.

 

Randevu ve Bilgi İçin 7/24 Çağrı Merkezimizi Arayın 444 8 623