Kıl Dönmesinde Dikkat Edilmesi Gerekenler

Kıl Dönmesinde Dikkat Edilmesi Gerekenler

Kıl dönmesi problemi çoğunlukla genç erkeklerin karşı karşıya kaldıkları bir sorundur. 30’lu yaşlarda sık rastlanan kıl dönmesi, hayatın kalitesini olumsuz etkiler ve kişinin hareketlerinde kısıtlama olmasına neden olur.  Çoğunlukla kuyruk sokumunda görülen  kıl dönmesinin fazla miktarda ve sert kıllardan oluştuğu kanısı öne çıkmaktadır.  Kıl dönmesi kuyruk sokumunun yapısından  fazla kiloya kadar pek çok etkenden de kaynaklanabilmektedir.

Kıl dönmesi belirtileri;  ufak bir problem gibi gözükse de, bireyin yaşam kalitesini oldukça düşüren kıl dönmesi, kuyruk sokumunda ağrılara, akıntı, şişlik, koku, kanama,  iltihaplanma ve kaşıntı gibi yakınmalara neden olur.  Bazı kişilerde uzun süre hiçbir belirti vermez iken, çoğunlukla kuyruk sokumunda apse gelişip oluşması ile kendini belli etmektedir.  Çoğunlukla gençlerde ve erkeklerde görülen kıl dönmesi  bilindiği gibi sadece vücut kılları  fazla ve sert olanlarda görülen bir sağlık sorunu değildir ki benzer problem bölgede tüy olmayan kadınlarda görülebilmektedir.  Aşırı terleme, kuyruk sokumu oluğunun  dar ve derin olması, bölgede biriken tüylerin uzun süre kalması gibi sebepler ile kıl dönmesine yol açabiliyor.  Ayrıca uzun süre oturarak çalışmak, aşırı kilolu olma ve bölge temizliğinin kötü olması da rahatsızlığa sebep olabilmektedir.

 Kıl dönmesi  yayılması, rahatsızlık tedavi edilmediği takdirde sorun daha da büyümektedir. Uzun dönem devam eden vakalarda, kist boşluğunun iltihap kapması sonucu deri altında kronik enfeksiyon meydana gelir.  Oluşan enfeksiyon şiddetli olduğu zaman  ateş ve iltihabi akıntı eşlik eder.  Rahatsızlık, orta hattın yukarı aşağısına veya sağına soluna doğru fistüller oluşturarak,  yeni sinüs ağızları oluşturabilir  ve cilt altında köstebek yuvası geniş alanlara yayılabiliyor.  Kıl dönmesinde, uzun  zaman (15-35 yıl) tedavi olmayan kişilerde nadir de olsa deride kanser gelişimi de var fakat bu durum, kronik enfeksiyon, kronik irritasyon sonucunda gelişmektedir.

Kıl Dönmesinin Nedenleri 

Kıl dönmesinin nedenleri; rahatsızlık  özellikle tüy fazlalığı olan erkek ve kadınlarda ortaya çıkmaktadır. Oturarak çalışanlar, dar pantolon giyenlerde, kaykılarak oturanlarda, kılların özellikle kuyruk sokumu üzerindeki cildi tahriş etmesi sonrasında cilt altına yerleşimi olur. Uzun süreli oturmak ve dar pantolon giymek kalçaların sıkıştırılması kıl dönmesi hastalığının sebeplerindendir.  Kalça kısmında fazla sürtünme olması, fazla terleme, şişmanlık, hijyen eksikliği  bölgesel travma da diğer sebepler arasındadır.  Kıl dönmesi nedeni  sık olarak s kuyruk sokumunda görülür. Kıl dönmesi kapalı ortam nedeni ile iki kaba et arasındaki olukta cildin incelmesi ve kolay delinip tahriş olması ve sert kuyruk kemiğinin baskısı nedeni  kılların daha da kolay ilerlemesi ile oluşur.

 

Kıl dönmesinin belirtileri; Kuyruk sokumunda veya makatın arka yukarı tarafında küçük şişlikler, kaşıntı, kıllı veya kılsız milimetrik delikler bu deliklerden akıntı veya kan gelmesidir.

Randevu ve Bilgi İçin 7/24 Çağrı Merkezimizi Arayın 444 8 623