Kıl Dönmesinde Utanma Problemi

Kıl Dönmesinde Utanma Problemi

Kıl Dönmesinde Utanma 

Kıl dönmesi toplum içerisinde sık görülmesine rağmen hem olduğu bölgeden dolayı utanma duygusundan hem de hastalığın önemsenmemesinden dolayı tedavisi ertelenen bir hastalıktır. Kıl dönmesinde hastalık kadar tedavinin ertelenmesi de büyük sorun teşkil etmektedir. Tedavinin ertelenmesi ağrılı bir durum olan kıl dönmesi, daha sonrasında apseye dönüşebilmektedir. Eğer zamanında tedavi edilmezse bu apse oluşumun içerisini kıllar dolmaya devam edebilir, öyle ki bu sayı 60-70 tane kıl tanesine kadar ulaşmaktadır. Kıl dönmesi ameliyatının büyümesi tekrar ihtimalini de artıran bir etkendir. Bu sebepten kişiler en kısa sürede uzman hekime görünmelidir. Kıl dönmesi sorununa değinmeden edemeyiz.
 
 
Kıl dönmesi genel olarak erkeklerde ve 15-35 yaş aralığında görülen bir hastalık türüdür. Erkeklerde daha çok görünmesinin sebebi erkek vücudunun daha kıllı olmasıdır. Genelde erkeklerde görünse de kadınlarda da bu rahatsızlık görülebilmektedir. Kıl dönmesi vücudun değişik bölgelerinde meydana gelebilir fakat genel olarak kuyruk sokumu bölgesinde görülür. Diğer görülme yerlerinden bahsetmek gerekirse;
 
Kasık
 
Göbek
 
Koltuk Altı Bölgesi
 
Kıl dönmesinin oluşumundan da bahsetmek gerekir, vücudun özellikle üst bölgelerinden dökülen kılların ters dönerek cildin ince olduğu yerden cildin altına girmesi ve burada kıl keseceği oluşturarak bölgede iltihaba neden olur. Özellikle aşırı kilolu olan insanlar, günün büyük bir bölümünü oturarak geçiren kişiler, hijyen eksikliği olan kişiler kıl dönmesine yakalanma açısından risk grubundadırlar. Kıl dönmesi doğuştan gelen bir sorun değil ama doğuştan gelen bazı özellikler kişinin vücudunun kıl dönmesine daha yatkın olmasını sağlayabilir. Kişinin vücut yapısının kılı olması, derisinin ince ve hassas olması bu duruma örnek olarak verilebilir.
 

Kıl Dönmesi Belirtileri

 
Kıl dönmesi belirtileri, başlangıç aşamasında net bir belirt göstermeyen bir rahatsızlık. Ayrıca gözle görülebilen bir bölgede meydana gelmediği için genelde apse oluşumu olmadan kişi kıl dönmesi rahatsızlığına sahip olduğunu anlamaz. İltihap oluşumundan önce ufak bir kızarık ile kendini belli edebilme durumu da vardır tabii. . İltihap, kılların cildin altındaki yağlı dokuya ilerlemesi sonucunda gelişir. Bu durum özellikle kuyruk sokumunda apseye ve bu apsenin de akmasına neden olur.
 
Kıl dönmesi belirtileri aşağıdaki gibidir;
 
Özelliklede kuyruk sokumunda ağrılı şişlik, 
 
Kötü koku ve akıntılar
 
Kızarıklık, kaşıntı, batma hissi
 
Yukarıdaki belirtiler hastalığın henüz akut döneminde yani başlangıç zamanında olduğunu gösterir. Eğer kişi erken tedavi olursa hastalığın semptomlarını o kadar az yaşamış olur. Hastalarda oluşan kıl dönmesi iltihabı kendiliğinden akabilmektedir. Bu durum kişide rahatlama hissine yol açtığı için kişiler tedavilerini erteleyebiliyorlar ama bu yanlış bir davranıştır. Her ne kadar anlık bir rahatlama hissi yaşasanız da deri altındaki kıl yumağı çıkarılmadığı sürece hastalık kendini tekrar edecektir. Ayrıca tekrarlayan apsenin kişiye yaşatacağı acıd aha yüksek olacaktır. Hasta günlük hayatında  yürümekte ve oturmakta oldukça zorlanır. Kıl dönmesine gerekli zaman diliminde müdahale edilmezse ciddi doku hastalıklarına ve doku kayıplarına sebebiyet verebilir.
 
 

Tedavi Yöntemleri

 
Kıl dönmesi rahatsızlığında ameliyatlı ve ameliyatsız tedavi yöntemleri mevcuttur. Eğer kişi ameliyat ile tedavi olacaksa uzun bir süre gündelik yaşantısına geri dönemeyeceğini ve yaşam kalitesinin olumsuz etkileneceğini bilmesi gerekir. Ameliyat sonrası açık yara olacağı için enfeksiyon kapma riski de yüksektir. Kıl dönmesi tedavisinde ameliyatsız tedavi yöntemini tavsiye etmekteyiz. Ameliyatsız tedavi yönteminde lazer kullanarak kişi tedavi edilir ve cerrahi işlem semptomları görülmez.
 
Ameliyatsız tedavi yönteminin avantajlarını sıralamam gerekirse; 
 
- Ameliyatsız tedavide kesi olmaz, kesi olmadığı için gaz ve dışkı kaçırma sorunları yaşanmaz
 
- Lokal anestezi uygulanır, kişi narkozun yan etkilerine uğramamış olur
 
- İşlem 5-10 dakika gibi kısa bir sürece gerçekleşir
 
- İşlem bittikten sonra kişi aynı gün içerisinde yaşantısına devam eder, uzun süre yatağa
mahkum yaşamak zorunda kalmaz
 
- Bu işlem hemen hemen her hastaya başarılı bir şekilde uygulanmaktadır.
 
- Müdahale sonrası hissedilen acı ise minimal bir seviyededir.
 
Kıl dönmesi ile ilgili sorularınız için 7/24 hizmet veren çağrı merkezimize ulaşabilirsiniz. Çağrı merkezi
telefon numarası: 444 8 623
 
Randevu ve Bilgi İçin 7/24 Çağrı Merkezimizi Arayın 444 8 623