Makatta Kas Spazmı

Makatta Kas Spazmı

Anal fissür hastalığına neden olan en önemli unsur kas spazmıdır. Anal fissür anal kanal basıncı arttığında meydana gelen yüksek basıncın normale çekilmesi ile tedavi edilir. Basıncı azaltmanın yöntemi aşırı kasılan kasa botoks ile müdahale edilebilir. Bu sayede fazla kasılan kasların gevşetilmesi sağlanır. 

Halk arasında makat çatlağı olarak bilinen anal fissür en ağrılı hastalıklardan biridir. Bitkisel tedavi veya kremlerle çözümü olmayan anal fissürün mutlaka uzman doktor tarafından tedavi edilmesi gerekir. 
 
Anal fissür hastalığına yakalanan kişiler bu hastalığın belirtilerini cam batması, cam kesiği şeklinde tarif ederler. Bu ağrı hastaların tuvalete gitmelerini bile erteletebilir. Hastaların hissettiği belirtilere kanamalar da eklenmektedir. Anal fissür hastalığının tedavisi klasik cerrahi yöntemlerle yapılabildiği gibi ameliyatsız yöntemlerle de gerçekleştirilmektedir. Ameliyatsız tedavi yöntemi anal fissür hastalığında en çok tercih edilen yöntemdir. Çünkü bu yöntem hastalara konfor ve avantaj sağlamaktadır.
 
Anal fissür ve diğer makat hastalıklarında tedavi için bitkisel krem, botoks uygulamaları, cerrahi tedaviler uygulanabilir. Bu tedavi geçici bir iyileşme sağlayacaktır. Kesin ve etkili çözüm için mutlaka proktoloji uzmanı tarafından tedavi edilmek gerekir. 
 
Anal fissürün tedavisi hastalığın evrelerine göre değişiklik gösterir. Anal fissür hastalığı akut ve kronik dönem olarak iki şekilde incelenmektedir. Akut dönemde olan hastalarda tedavi henüz erken dönem olduğu için kolay şekilde gerçekleştirilir. Kronik dönemde ise tedavi daha zor şekilde uygulanır. 
 
 

Anal Fissür Oluşma Nedenleri?

Anal fissürün ilk oluşma nedeni kabızlık olarak açıklanmaktadır. Kabızlıktan ne kadar uzak durursak anal fissürden de o kadar uzak durmuş oluruz. Bu nedenle bol lifli ve posalı yiyecekler tüketmeliyiz. Anal fissüre neden olan diğer etkenler arasında; Crohn hastalığı, doğumun etkisi ve ülseratif kolit gibi hastalıklar etkilidir. 
 

Ağrı Ve Kasılmalar Yırtığı Büyütür

Dışkılama sırasında anal yırtıklar hastalar üzerinde cam batması gibi bir acıya yol açar. Ağrıya kanamalar da eşlik eder. Kanamalar hastalarda kansızlık gibi sorunlara yol açmaz ama hafife almamak gerekir. Makat bölgesinin hassas olmasından dolayı hastalar doktora gitmekten çekinirler. Bu durum hastalığın daha kötü olmasına neden olur. Anal kanalda refleks olarak kasılma oluştuğunda hastanın ağrıları daha da artar ve dayanılmaz bir hal alabilir. Ağrıların sürekli hale gelmesiyle kısır döngü yaşanır. 
 

Anal Fissürrün İlerlemesini Nasıl Önleyebiliriz?

Anal fissür hastalığından uzak durmak için yediklerimize önem vermeliyiz. Bunun için lif ve posa açısından zengin gıdalara yönelmek çok önemlidir. Salata, meyve, sebze gibi gıdaları doğru porsiyonda tüketmek kabızlık ihtimalini de ortadan kaldıracaktır. Ayrıca bol su içmek çok faydalı olacaktır. Sıcak su banyoları, ağrı kesici pomadlar anal fissür hastalarının geçici olarak rahatlamalarına yardımcı olur. Sık sık duş almak, makat temizliğine dikkat etmek gerekir. 
Randevu ve Bilgi İçin 7/24 Çağrı Merkezimizi Arayın 444 8 623