Makatta Siğil

Makatta Siğil

Makat bölgesinde oluşan siğillerde cinsel yol veya temas ile bulaşma sağlar. Human Papilloma Virüsü sonucu siğiller ortaya çıkmaktadır.  Bu sebeple cinsel temas ile bulaşan hastalıklar içinde yer alan  alır, salt cinsel temas ile değil sürtünme yolu ile de bulaşma sağladığı bilinmektedir.  Fakat makat yolu ile cinsel temas birlikteliğinin artması sonucu makat bölgesinde siğil görülme durumuda artmaktadır. Bilinen 100'den fazla tipi bulunmaktadır . 

Makat bölgesinde görülen siğiller HPV'nin  16-11-16 ve 18 virüs tipleri sonucu oluşmaktadır.  Bu virüslerden HPV 16-18 kanserleşme riski bulunduğundan makat kanserine neden olduğu bilinmektedir. Genel olarak HPV 16-18-31-33-35-45-51-52-56-58-59 olmak üzere toplam 12 adet HPV tipleri onkojen ve kanserojen virüsler olarak bilinmektedir ve cinsel organ kanserleri  (penis vajina) ve rahim ağzı kanserine neden olmaktadırlar.  Rahim ağzı kanserlerinin %99'u ve makat kanserlerinin %88'i HPV ile ilişkilidir. 
 
 
Makat bölgesinde oluşan siğillerin boyutları değişkenlik gösterir. Boyutlar bazen 1-2 mm'den birkaç santimetre büyüklüğünde olabilmektedirler. Bazen tek, bazende kümlenmiş şekilde görülürler. Genellikle cilt renginde olmakta fakat pembe ve koyu renkte de görülmetedir. Makat siğilleri çoğu zaman ağrı yaşatmaz  ancak yoğun kaşıntı ile kendini belli eder.  Bazı hastalar tarafından akat bölgesinde oluşan siğiller hemoroid memesi ile karıştırabilmektedir. Kesin teşhis için mutlaka proktoloji  uzmanına muayenesi olunması gerekir. Sadece makat siğili kadınların genital bölgei erkeklerin ise cinsel organlarında sık bir şekilde görülen rahatsızlıktır. 
 

Makat Siğili Nedenleri

 
İlk sebebi virüsü taşıyıcısı ile yaşanan temastır. Virüs vücuda genel olarak bir başkasından geçiş sağlar. Cinsel yaşamı aktif olan bireylerde görülme olanı yüksektir, çok eşlilik riski ve yayğınlığı artırır, anal seks sonucu cinsel partnerden bulaşır.  Parmaklarda siğil var ise tahretlenirken bulaşma sağlar.  Ortak kullanılan umumi tuvaletlerden bulaşma sağlar. Siğili olan bir kişinin  kullandığı eşyadan bulaşabilir.  Mikrobik  hastalıklar gibi bulaşıcıdır, virüsün bazı çeşitleri cinsel yolla bulaşır, örneğin eşinizde siğil var ise size bulaşmasıda oldukça yüksek ihtimaldir. Bu sebeple genital bölgelerde (vajina ve peniste), kasıklarda, anüste, anüsün yukarı kısmında (rektumda) görülebilir.  Daha çok cinsel yol ile bulaşan makata siğillerinin kuluçka dönemi vardır, temastan 5/6 hafta sonra bazen de 1/2 yıl sonra kendini gösterebilir.  Bu durum  kişinin  bağışık sisteminin güçlülüğü ile ilgilidir.
 
 
Makat siğilleri kadınlarda rahim ağzı kanserine sebep olmaktadır, bu nedenle fark edildiği anda kesinlikle uzman bir hekime başvurulmalıdır.  Lezyonun boyutu şekli ve sayısına göre farklı tedavi yöntemleri bulunmaktadır. En doğru kararı verecek olan kişi ise uzman olan proktoloji hekimidir. Kullanılan lazer tedavisi siğilleri ışı ile yok etmektedir. Lokal anestezi ile yapılan bu tedavinin herhangi bir riski yoktur. Tedavide amaç ortaya çıkan siğillerin vücuttan atılması olup, temiz cildin ortaya çıkarılmasıdır. Hasta aynı gün muayene olur ve müdahale işlemini de yaptırabilir. Sonrasında evine işine geri dönebilir.

 

Ameliyatsız Makat Siğil Tedavisinin Hastaya Sunduğu Avantajlar

 
Ameliyathane şartlarında yüksek ışık altında ameliyat mikroskobu ile  yaklaşık 5 dakika gibi kısa bir sürede müdahale işlemi tamamlanır.
 
Narkoz uygulanmaz ve  dolayısı ile narkoza bağlı yan etkiler görülmez.
 
Sadece lokal anestezi uygulanır.
 
Ağrı derecesi minimaldir.
 
İşlem lazer ile yapıldığı için cilt zarar görmez. Bu nedenle izler yok denilecek kadar azdır.
 
Hastalar aynı gün hem şikayetlerin nedenini öğrenir hem de müdahale olabilir.
 
Şeker, tansiyon, pıhtılaşma bozukluğu gibi farklı sistematik rahatsızlığı bulunan kişilere de rahatlıkla uygulanabilir.
 
Hastaya özel hazırlanan takip şeması ile hasta sık sık kontrol edilir. Hastalığın önüne geçmiş olur.
 
Müdahaleden sonra mutlaka patolojik inceleme yapılır.
Randevu ve Bilgi İçin 7/24 Çağrı Merkezimizi Arayın 444 8 623