Perianal Fistülün Belirti Verdiği Durumlar

Perianal Fistülün Belirti Verdiği Durumlar

Makat bölgesinde oluşum gösterip akıntıya neden olan, cilt altında gelişen kanal benzeri  yapıya anal fistül denmektedir. Makat bölgesinin kayganlaşması ve buna bağlı olarak dışkının rahat çıkmasını sağlayan salgı bezleri yer alır.   Bu salgı bezlerinin tahriş olmasından kaynaklı iltihaplanır ve anal kanal içine salgılarını boşaltmaz ise iltihap olmaya başlar, zaman içerisinde apse oluşur ve bu apselerin iyileşmemesi halinde fistül hastalığına sebep olur. 

Anal fistül hastalığının oluşma sebebinin başında apse gelmektedir. Oluşan apse şiddetli ağrılara neden olur bu belirtilere ek olarak akıntı ve pis kokuya da neden olur. Apsenin ilerlemesi sonucu enfeksiyon oluşur, enfeksiyonun tedavi edilmemesi sonucu fistül gelişir ve makat cilt derisinin kalınlaşmasına olanak verir.  Fistül rahatsızlığı en sık 20 ve 55 yaş arası erkeklerde görülür.

Fistül belirtileri; makat bölgesinde oluşan apse, makatta akıntı ve kötü koku, anüs çevresinde kaşıntı, makat bölgesinde kanama olması, ateş ve halsizlik, anal bölgede kitle hissedilmesi ve makat bölgesinde şişlik oluşumudur.

Makat bölgesinde apse oluşumu olan hastalarda apsenin boşaltılmasını bekler veya boşaltmaya  çalışır. Apse boşaltıldığında veya kendiliğinden patladığında kişide rahatlama hissi olur fakat tamamen iyileşme olmaz. Kısa bir süre sonra apse oluşumu  tekrarlayacaktır. Bu nedenle makat bölgesinde karşılaştığınız belirtilerde vakit kaybetmeden uzman bir hekime başvurmanız gerekir.

Anal fistülün evresine göre şikayetlerden biri veya hepsi hastada görülebilir.

Anal fistüller internal sfinkterler (makat iç kasları) arasında oluşturduğu hatta göre gruplandırılır ve 4 evrede incelenir.

1-İntersfinkterik Fistül; en sık görülen anal fistüldür, iç ve dış makat kasları arasındaki boşluklara yayılarak makattaki dış deriye açılır.

2- Transsfinkterik Fistül; aşağı, orta ve yukarı transfinkterik fistül olmak üzere 3 grupta incelenir/ Bu gruplama  transsfinkterik fistülün eksternal  sfinkteri geçtiği noktaya göre belirlenir. Transsfinkterik fistüllerin görülme sıklığı %20 ile %30 arasındadır. Transsfinkterik fistüller suprasfinkterik fistül veya atnalı Transsfinkterik fistüle dönüşebilirler.

3- Suprasfinkterik Fistül; supalevator anal fistül olarak adlandırılırlar. Komplike bir fistüldür ve % 5 ile diverkülit, makat travmaları gibi anorektal hastalıklar nedeni ile oluşur. En az karşılaşılan fistül çeşididir.

4-Ekstrasfinkterik Fistül; Genelde makat apsesi nedeniyle oluşan fistüllerden farklıdır. Ekstrasfinkterik fistüller crohn, divertikülit, makat travmaları gibi anorektal hastalıklar nedeniyle oluşur. En az karşılaşılan makat fistülü çeşididir. Görülme sıklığı %1 ile %5 arasında seyreder. Rektum ile makat çevresindeki deri arasında oluştukları için pratikte makat fistülü olarak değerlendirilmezler.

Fistül Hastalığında Tanı Nasıl Konur?

Tamamen makat hastalıkları üzerine ilgilenen proktolog veya kolorektal cerrah tarafından detaylı bir muayene olunması gerekir. Muayene sonrası tanı konur. Hekim tarafından şüphe duyulan bir durum var ise, emar veya kolonoskopi istenebilir. Sonuçlanan rapor ile muayane bulgularını göz önüne alarak teşhis konur.

 

Fistül hastalığı kesinlikle kendi kendine iyileşen bir rahatsızlık değildir. Tedavi edilmez veya geç kalınırsa cilt kanserine dönüşebilir. Müdahale olunması kaçınılmazdır. Fistül hastalığında ilaç verilebilir ancak antibiyotik geçici bir süre rahatlık verir. İyileşme sağlamaz.

 

Klasik cerrahi yöntem ve ameliyatsız tedavi yöntemi olarak iki türlü tedavi yöntemi vardır. Klasik cerrahi yöntemde hastalar birkaç gün hastaneden yatmak, hastanın iyileşmesi haftalar veya ayları bulabilmektedir. Kişi çok fazla ağrı hisseder en önemlisi  cerrahi işlem sırasında makat kasları zarar görmekte kişinin bir süre sonra büyük abdestini tutamama ve gaz kaçırma gibi sorunlarların ortaya çıkmasıdır. Artık günümüzde hastanın konforu ön planda olduğu için ameliyatsız tedavi yöntemleri kullanılmaya başlandı. Kullanılan lazer tedavisinde kişi öncelikle detaylı muayeneye alınır. Muayene sonrasında hastalar tedavi hakkında bilgilendirilir. Daha sonra özel hasta odasına alınır. Müdahale işlemi için lokal anestezi uygulanır. Hasta ile birlikte karar verilen ameliyatsız tedavi yöntemi 5 ve 10 dakika gibi kısa bir sürede tamamlanır.  Hasta dinlenmek üzere özel odasına alınır. Dinlendikten sonra hasta evine ya da işine yürüyerek döner.

 

Aynı gün hem muayene ve hem de müdahale olabilirsiniz..Zaman kaybedip fistülün daha kötü bir hastalığa dönüşmeden mutlaka doktora gitmeli en uygun tedaviye başlamalısınız.

Randevu ve Bilgi İçin 7/24 Çağrı Merkezimizi Arayın 444 8 623