Anal fissür nedir? Makat Çatlağı Belirtileri ve tedavisi


Genel Tanıtım

Anal fissür, rektumun veya kalın bağırsağın son kısmı olan anal kanaldan anüse kadar olan cilt bölgesinde meydana gelebilir. Anal bölgede çok fazla sinir ucu olduğu için hassas bir bölgedir. Bu bölgedeki çatlaklar çok rahatsız edicidir. Genellikle anal kanalın iç kısmında meydana gelen anal fissürler tedavi edilmezse hastanın yaşam kalitesi ciddi oranda düşer.

Anal fissür (Makat Çatlağı) nedir?

Anal yırtılma olarak da bilinen anal fissür, anal bölgenin düz epitel ve mukozasında dikey bir yırtılma sonucu oluşur. Genellikle anüsün en zayıf kısmı olan anoderm adı verilen bölgede meydana gelir. Hem erkeklerde hem de kadınlarda her yaşta ortaya çıkabilen makat yırtığı bebeklerde de sık görülür. Bebeklerde makat gelişi, bağırsak ya da gaz sorunu yaşadıklarında ya da dışkı çıkarmakta zorlandıklarında ortaya çıkar. Bu durum anüste ağrıya neden olduğu için bebek tuvalete gitme konusunda isteksiz davranır ve bir kısır döngü oluşur. Bu durumda gerekli tedaviler ile anal fissür iyileşecektir. Anal fissür akut olabilir veya uzun süre tedavi edilmezse kronikleşebilir. Kronik anal fissür, akut anal fissürden farklı olarak daha uzun sürer ve iltihaplanmaya neden olur.

Anal fissürün belirtileri nelerdir?

Anal fissürü olan kişilerde genellikle benzer semptomlar görülse de semptomların şiddeti kişiden kişiye değişir. Anal fissürün ana belirtisi tuvalete giderken yırtılma ve cam kesilmesi hissidir. Ağrı, acı veren tuvalete gitme eyleminden sonra bir süre devam eder. Bu nedenle hastalar ağrıdan kaçınmak veya tuvalete gitme ihtiyacını geciktirmek için kendilerini sıkarak fissürün ilerlemesine neden olurlar. Anal fissürün diğer belirtileri arasında anüste tahriş, kaşıntı, şişme ve küçük kanamalar yer alır. Anal fissür derinleşir ve kronikleşirse, meme oluşumu ve iltihaplanma da olabilir. İleri derecede ağrılı kronik anal fissür idrar yollarını etkileyebilir ve dizüri (idrar yaparken yanma hissi), pollaküri (sık idrara çıkma) veya idrar retansiyonuna (idrar yapamama) neden olabilir. Anal fissür semptomları hemoroid, rektum kanseri ve rektum apsesi gibi diğer durumlarla benzerlik gösterdiğinden, tıbbi gözetim altında teşhis edilmelidir.

Makat Çatlağı Neden Oluşur?

Makat çatlağı genetik yapıya ya da beslenme alışkanlıkları, tuvalet düzeni gibi yaşam biçimine bağlı olarak görülebilir. Genetik yapı olarak anal çıkıştaki halka olması gerekenden daha dar olabilir, bu durumda zorlanmalardan daha fazla etkilenmesi ve çatlak oluşumu kaçınılmazdır. Bazı kişilerde ise sfinkter kası olması gerekenden daha sert ve gergindir. Genetik nedenler dışında anal fissürün en önemli nedeni tuvalet düzenidir. Düzenli tuvalete çıkamayanlarda, tuvalet sırasında zorlananlarda, uzun süreli kabızlık veya ishal şikâyeti olanlarda makat yırtığı görülür. Kabızlık sonucu tuvalete gitmekte zorlanıldığında ıkınma ve tahriş sonucu yırtılma meydana gelir. İshal durumunda ise sık tuvalete çıkma, yıkama ve kurulama işlemlerinin sık tekrarlanması nedeniyle yırtılma meydana gelebilir. Makat yırtığına neden olan bir diğer durum ise normal doğumdur. Makat yırtığı doğum sırasında ıkınma ve zorlanma sonucu oluşur. Nadiren de olsa Crohn hastalığı, cinsel yolla bulaşan hastalıklar ve ülseratif kolit de anal fissüre neden olabilen durumlar arasındadır.

Teşhis Yöntemleri

Anal Fissür Nasıl Teşhis Edilir?

Anal fissür tanısında belirtiler önemli bir gösterge olsa da tam bir tanı için doktor kontrolü gerekmektedir. Anal fissür tanısında doktor göz ve parmakla fizik muayene yapar ve yırtığı tespit eder. Muayene sırasında hasta ayakta durur ve sedye üzerinde alnı veya dirsekleri ile eğilir. Gerekirse doktor başka hastalıklardan şüpheleniyorsa kolonoskopi veya rektosigmoidoskopi isteyebilir. Anal fissür tanısı sırasında manometrik ölçüm de yapılabilir. Anal kanal basıncı normal istirahat halinde 90 cm H2O iken anal fissür varlığında daha yüksektir.

Anal Fissüre (Makat Çatlağı) Ne İyi Gelir?

Temel olarak anal fissüre iyi gelen şey oradaki kasları gevşeterek rahatlama sağlamaktır. Hastanın kendi imkanları ile yapabileceği müdahaleler de bu rahatlamayı sağlamaya yöneliktir. Sıcak uygulama o bölgedeki gerginliği alarak kasların gevşemesine yardımcı olacağından sıcak su oturma banyoları uygulanabilir. Lokal anestezik kremler sürülerek de bölgede rahatlama sağlamak ve ağrıyı ortadan kaldırmak mümkündür. Dikkat edilmesi gereken bir diğer konu ise kişinin yaşam koşullarıdır. Beslenme alışkanlıkları ve tuvalet düzeni anal fissür için çok önemlidir. Anal fissürün en önemli nedenlerinden biri olan kabızlık, düzenli ve sağlıklı beslenerek ve lifli gıdalar tüketerek önlenebilir. Kabızlığın önlenmesinin yanı sıra tuvalet alışkanlıkları da düzenlenebilir.

Tedavi Yöntemleri

Anala Fissür (Makat Çatlağı) Tedavisi

Anala fissür (Makat çatlağı) için üç aşamalı tedavi vardır. Tedavi aşamaları durumun nedenine bağlıdır. İlk aşama, yaşam tarzınızı ve beslenme alışkanlıklarınızı değiştirerek sorunu çözmeye çalışmaktır. Eğer neden genetik ise bu değişiklikler yeterli olmayabilir. Bu durumda ikinci aşamada Botoks tedavisi kullanılır. Botoks, düz kası gevşetmek için sfinkter kaslarına enjekte edilir. Basit bir işlem olması ve ameliyat gerektirmemesi nedeniyle hastalar için tercih edilen yöntemdir. Ancak bazı durumlarda Botoks tedavisi yeterli olmayabilir ya da sık sık tekrarlayabilir. Son olarak üçüncü aşama cerrahi tedavi seçeneğidir. Eğer diğer tedavi seçenekleri kalıcı bir çözüm sağlamıyorsa ameliyat gerekli olabilir.

Anal Fissür (Makat Çatlağı) Ameliyatı Nedir?

Makatta ağrı sürekli ve kronik hale geldiğinde, kanama ve meme oluşumu gözlendiğinde anal fissür ameliyatı gerekli hale gelir. Lateral internal sfinkterotomi adı verilen anal fissür ameliyatında sfinkterin yırtık ve yaranın oluştuğu bölgesi çıkarılır. Bu işlem uzman doktorlar tarafından dikkatle yapılmalıdır çünkü yara bölgesinden daha fazla astar çıkarılırsa inkontinans veya sızıntı meydana gelebilir. İşlem genellikle genel anestezi altında yaklaşık 20 dakika sürer. Anüste 1,5 cm'lik küçük bir kesi yapılır ve yırtığa neden olan 10-15 mm'lik bölüm çıkarılır. Gerekirse kesiyi kapatmak için dikiş kullanılacaktır. Çoğu durumda dikiş gerekmez.

Anal Fissür (Makat Çatlağı) Ameliyatının Dezavantajları

Anal fissür ameliyatı, ameliyatla ilgili komplikasyonlara neden olabilir. Ameliyata bağlı komplikasyonlar şunları içerir

 • Ameliyattan sonra anüste enfeksiyon oluşabilir. Enfeksiyon iyileşmezse bölgede perianal (rektal) apse gelişebilir.
 • Hastalar ameliyattan sonra anal fissür oluşumuna dikkat etmezlerse fissür tekrarlayabilir.
 • Ameliyat sırasında bağırsak yüzeyinin (mukoza) açılması sonrasında perianal fistül gelişebilir.
 • Anal kanalı kontrol eden iç sfinkter kası ameliyat sırasında kesilerek dışkı veya gaz kaçırmaya neden olabilir.
 • Ameliyattan sonra anal bölgede morarma veya kanama olabilir.

Fissür (Makat Çatlağı) Ameliyatından Önce Nelere Dikkat Edilmelidir?

Her ameliyatta olduğu gibi makat gelişi ameliyatı öncesinde ve sonrasında dikkat edilmesi gereken hususlar vardır. Ameliyattan birkaç gün önce hastaya acısız, baharatsız, sıvısız veya yumuşak gıdalardan oluşan bir diyet uygulaması tavsiye edilir. Bu, ameliyattan sonra tuvalete gitmeyi kolaylaştıracaktır. İnce taneli ve küçük çekirdekli meyve ve sebzelerden de kaçınılmalıdır, çünkü küçük çekirdekler yara bölgesini tahriş edebilir ve iyileşmeyi geciktirebilir. Operasyondan önceki 6-8 saat boyunca hiçbir şey yenmemeli veya içilmemelidir. Operasyon öncesi hasta muayene edilir ve anestezi uzmanının muayenesi ile kullanılacak anestezi belirlenir.

Fissür (Makat Çatlağı) Ameliyatı Sonrası Nelere Dikkat Edilmelidir?

Ameliyat sonrası iyileşme sürecinde makatta hafif ağrı olabilir. Makat ağrısını önlemek için hastanın sağlıklı beslenerek bağırsak problemi yaşamaması gerekir. Kabızlığı önlemek için 15 gün boyunca sıcak su banyosu yapılması önemlidir. Ameliyat bölgesinde kesi yapıldığı için hijyen kurallarına uyarak enfeksiyonu önlemek gerekir. Anal fissür ameliyatından sonra hasta kısa sürede taburcu edilir ve birkaç gün içinde normal hayatına ve işine dönebilir. Anal fissür ameliyatı sonrası tam iyileşme haftalar sürer.

Anal fissür tedavisinde, başlangıçtaki tedavi yöntemlerinin yeterli olabilmesi için fissürün erken tespit edilmesi önemlidir. Bu nedenle, anüste ağrı, hassasiyet, kaşıntı veya şişlik hissederseniz, mümkün olan en kısa sürede doktorunuza görünün.

Anal Fissür (Makat Çatlağı) Ameliyatsız Tedaviler

 • Ameliyatsız Anal Fissür Tedavi Yöntemleri
 • Kas gevşetici-enjeksiyon tedavisi
 • Elektro cerrahi tedavisi
 • Radyofrekans tedavisi
 • Lazer tedavisi

Ameliyatsız teknikler hastalığınızın durumuna göre tek başına veya kombine olarak kullanılır.

Ameliyatsız Anal fissür (Makat Çatlağı) Tedavisinin Avantajları

 • Anal fissür (makat çatlağı) için ameliyatsız tedavi 5-8 dakika sürer.
 • Hızlıdır ve diş dolgusu gibi hastanede yatmayı gerektirmez.
 • Genel anestezi yoktur. Bölgeyi uyuşturmak için lokal anestezi kullanılır.
 • Kişinin işlem için hazırlanmasına gerek yoktur.
 • Ek testler veya analizler gerekmez. İşlem sırasında bilinciniz açık olacaktır.
 • İşlem sırasında ve sonrasında çok az ağrı olur.
 • Kesi ya da dikiş gibi cerrahi işlemler olmadığı için anal bölgede doku hasarı oluşmaz.
 • Geleneksel ameliyat sırasında anüse bir tampon yerleştirilirken, ameliyatsız tedavi sırasında bu mevcut değildir.
 • Kişiler tedaviden hemen sonra günlük hayatlarına dönebilirler.
 • Sistemik ve kronik hastalıkları olan kişiler de ameliyatsız lazer tedavisini rahatlıkla yaptırabilirler. Tansiyon, şeker ve kalp hastalığı olan hastalar düzenli ilaçlarını almaya devam edebilirler.
 • Ameliyat sonrası ortaya çıkan gaz kaçırma ve dışkı kaçırma gibi komplikasyonlar, kullandığımız ameliyatsız tedavilerle oluşmaz.
 • Hastalar aynı gün içinde muayene ve tedavi edilebilir. Ameliyatsız fissür tedavisi sonrasında kişi sosyal ve iş hayatına dönebilir.

Avrupa Cerrahi

Hızlı Erişim ve Randevu

Web sitemizdeki içerikler sadece bilgilendirme amaçlıdır. Tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.

Uzman Doktor Ekibi
7/24 Canlı Danışma
Kolay Randevu

Avrupa Cerrahi

Hızlı Erişim ve Randevu

Web sitemizdeki içerikler sadece bilgilendirme amaçlıdır.
Tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.


Önemli Linkler
 • Hakkımızda
 • Prokto Team
 • Tedaviler
 • Blog
 • letişim
Adres
 • Levent Klinik

  Levent Mahallesi, Levent Caddesi No:4, 34330 Beşiktaş / İstanbul

 • Kadıköy Adres

  Bağdat Cad. Şimşek Sok. No:2 Kat:4 Caddebostan Kadıköy / İSTANBUL

 • Bakırköy Adres

  Kartaltepe Mah. İncirli Cad. No:26 Bakırköy / İSTANBUL

Çalışma Saatleri
 • Hafta İçi: 09:00 – 18:00
 • C.tesi: 09:00 – 14:00
 • Pazar: Kapalı
© 2023 Telif Hakları Yasir Gözü'ye Aittir